PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Porównać gdańskie widoki

Porównać gdańskie widoki
„Gdańsk dawniej i dziś”
Wydawca

Na tym pomyśle opartych już zostało kilka gdańskich publikacji: zestawiamy obok siebie dawne widoki miasta ze współczesnymi. Jeśli rzecz dotyczy miejsca tak bardzo doświadczonego przez historię jak Gdańsk, to jest prawie pewne, że oglądaniu takiego albumu towarzyszyć będzie zdziwienie i zaskoczenie, niezależnie od tego, ile takich publikacji już widzieliśmy.

We wstępie czytamy: „Niniejszy album, w którym Czytelnik ma okazję do porównania widoków przedwojennego Gdańska z tymi współczesnymi, podzielony został umownie na trzy części. W pierwszej znalazły się zdjęcia Głównego Miasta, w tym kilka obrazujących zniszczenia wojenne, druga część przedstawia Dolne i Młode Miasto oraz obrzeża Śródmieścia, w trzeciej zaś pokazane są pozostałe dzielnice: Orunia, Wrzeszcz, Oliwa, Jelitkowo, Brzeźno, Stogi i Nowy Port”.

Opisy zdjęć przygotowane zostały w trzech językach: polskim, niemieckim i angielskim.

***

„Gdańsk dawniej i dziś”, redaktor prowadzący – Marzenna Bracka-Kondracka, opracowanie historyczne – opisy widokówek – Grzegorz Krzyżowski, autorzy współczesnych zdjęć Gdańska – Grzegorz Krzyżowski, Andrzej Trzaska, zbiory kolekcjonerskie udostępnili – Krzysztof Ciesiul, Marzenna Bracka-Kondracka, Michał Kondracki, Dariusz Adamowicz, Piotr Gruszczyński, Grzegorz Krzyżowski, Helena i Zbigniew Okuniewscy, Uran Michał Kondracki, Gdańsk 2018.