PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Nowe opowieści o tramwajach

Nowe opowieści o tramwajach
Sebastian Zomkowski „Tramwajem przez Gdańsk”
Wydawca

Ta publikacja poświęcona historii komunikacji miejskiej to obszerny album (364 strony, prawie 400 zdjęć) przygotowany przez Sebastiana Zomkowskiego, który od kilkunastu lat związany jest zawodowo z gdańską komunikacją, a od 2009 roku jest zastępcą dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego.

We wstępnym słowie od autora czytamy, że album dedykowany jest „wszystkim sympatykom Gdańska, pragnącym zapoznać się bliżej z jednym z ważniejszych rozdziałów naszych dziejów – naszą komunikacją tramwajową. Podstawę opracowania stanowią liczne fotografie, dokumentujące kolejne fazy jej rozwoju. Zbiór materiału fotograficznego jest uporządkowany chronologicznie, pogrupowany został w rozdziały opisujące najważniejsze kamienie milowe w historii przedsiębiorstwa tramwajowego. Każdemu rozdziałowi towarzyszy część tekstowa, która uzupełnia zdjęcia o bogate informacje. Jako ich podstawowe źródła służyły m.in. liczne sprawozdania z działalności gdańskich przedsiębiorstw tramwajowych, ich korespondencje, dokumenty historyczne zachowane w Archiwum Państwowym w Gdańsku, krajowe i zagraniczne publikacje branżowe, artykuły prasy codziennej oraz osobiste doświadczenia pracowników komunikacji”.

***

Sebastian Zomkowski „Tramwajem przez Gdańsk”, Wydawnictwo Sebastian Zomkowski, Gdańsk 2015.

Spis treści: Wstęp; R. 1 – Epoka tramwajów konnych; R. 2 – Rewolucja elektryczna; R. 3 – Cztery dekady z Danziger Elektrische Strassenbahn AG; R. 4 – Tramwajem przez socjalizm: od MZK do PKM; R. 5 – Transformacja i nowa jakość za unijne pieniądze; Zakończenie; Statystyka.