PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Gdańsk, po którym prowadzą nas pisarze

Gdańsk, po którym prowadzą nas pisarze
Peter Oliver Loew, „Gdańsk. Przewodnik literacki"
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

„Gdańsk i jego wielokulturowa historia to sceneria literackich dzieł nie tylko Güntera Grassa – czytamy w nocie na okładce tego tomu – ale także wielu innych pisarzy od baroku do współczesności. Zaproponowane w książce spacery wiodą szlakiem miejsc opisanych w powieściach i wierszach autorstwa Stefana Chwina, Pawła Huellego, Josepha von Eichendorffa, Alfreda Döblina, Willibalda Omankowskiego i wielu innych. Prowadzą one również do rzadziej odwiedzanych części miasta, które było ośrodkiem Hanzy i kolebką Solidarności, a także ikoną powojennego porządku wersalskiego i miejscem wybuchu II wojny światowej”.

Tych spacerów po mieście, ale też literaturze, na które zaprasza nas w swoim przewodniku Peter Oliver Loew, jest osiem. Zaczynamy od samego środka, czyli Głównego Miasta (raz głównym traktem, a raz wąskimi uliczkami), potem przechodzimy na Stare Miasto i Osiek, by w czwartej wędrówce znaleźć się na Starym Przedmieściu i Wyspie Spichrzów („wśród szkół i magazynów”). Piąty spacer – od ulicy Stągiewnej po Grodzisko – pozwala nam obejść niemal całe centrum, w szóstym wędrujemy wzdłuż Wisły (od Przekopu po Westerplatte), siódmy poświęcony jest Wrzeszczowi, a ósmy Oliwie i nadmorskim kąpieliskom.

Dla Petera Loewa „Gdańsk jest księgą”. „Można by zachwalać ją – pisze we wstępie – niczym przekupka: panie i panowie, chodźcie, poczytajcie, wejdźcie. (…) Ale można też inaczej – można cichymi słowami przemówić do czytelnika i powiedzieć mu tak: dopiero kiedy po długim spacerze brzegiem morza wrócisz wieczorem do hotelu i weźmiesz do ręki powieść Güntera Grassa albo Stefana Chwina, zdasz sobie sprawę, jakie głębie kryje w sobie to miasto. Kiedy następnego dnia wejdziesz na wieżę bazyliki Mariackiej i obejmiesz wzrokiem przestrzeń roztaczającą się pomiędzy niebieskimi wodami Bałtyku a zielonymi Żuławami, zrozumiesz poezję miasta, w którym przed Grassem i Chwinem nie urodził się żaden »wielki poeta«…”.

 ***

 Peter Oliver Loew, „Gdańsk. Przewodnik literacki. Osiem spacerów po Gdańsku”, przekład: Magdalena Kałużna, Izabela Sellmer, Tomasz Ososiński, Instytut Kultury Miejskiej, Gdańsk 2013.

 Spis treści: Miasto jak księga; Witamy w Gdańsku – drogi do miasta; Spacer pierwszy Główne Miasto I: kupcy, radcy, żeglarze – od Bramy Wyżynnej do Motławy; Spacer drugi Główne Miasto II: wąskie uliczki, wielkie kościoły – od Targu Rybnego do Targu Węglowego; Spacer trzeci – mieszczanie, rycerze i astronom. Stare Miasto, Zamczysko i Osiek; Spacer czwarty – wśród szkół i magazynów. Stare Przedmieście i Wyspa Spichrzów; Spacer piąty – zwyczajni ludzie, spokojne wody, dalekie widoki. Spacer wokół niemal całego centrum; Spacer szósty – wzdłuż Wisły. Z Sobieszewa na Westerplatte; Spacer siódmy – Wrzeszcz. Dzielnica poetów, Spacer ósmy – Rilke spaceruje po parku, Oskar kąpie się w morzu. Oliwa i plaża; Pożegnania; Suplement.