Gdańsk okiem Andrzeja Januszajtisa

Andrzej Januszajtis „Sto jeden razy Gdańsk”

A
A
Wydawca

To piąty tom felietonów Andrzeja Januszajtisa wydany przez Wydawnictwo „Marpress”. Część zgromadzonych tu tekstów była publikowana w „Gazecie Wyborczej Trójmiasto”.

Autor wędruje przez Gdańsk bliskimi sobie ścieżkami, pisząc o różnorodnych sprawach. Teksty zostały pogrupowane wokół określonych przez niego tematów. „Oczywiście – pisze w przedmowie Andrzej Januszajtis – trzeba je było przerobić i uaktualnić. Wiele z nich otrzymało nowe lub poprawione ilustracje w ogromnej większości mojego autorstwa. Pozostałe, to zdjęcia archiwalne, reprodukcje materiałów z przepastnych zasobów Biblioteki Gdańskiej (PAN), Archiwum Państwowego Gdańsk, Instytutu Herdera w Marburgu i zbiorów prywatnych”.

Przy okazji wydania tego zbioru Andrzej Januszajtis wylicza też, ile felietonów opublikował do tej pory. Przypomina, że zaczynał je pisać „w zamierzchłych czasach do »Liter«” (pierwszy w 1966 roku), a potem publikował w wielu czasopismach i wydawnictwach, by stwierdzić, że „razem jest ich około tysiąca”.

***

Andrzej Januszajtis, „Sto jeden razy Gdańsk”, Wydawnictwo „Marpress”, Gdańsk 2017.

Spis treści: – Zegary, dzwony, organy; – Na ratunek zabytkom; – Osobliwe nazwy; – Znane i nieznane, – Z dziejów techniki; – Woda, chleb, łakocie; – Ludzie, pamiątki; – Aktualności.

Historie gdańskie
Wypisy gdańskie
Rozmowy gdańskie
Biblioteka gdańskia