PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Gdańsk okiem Andrzeja Januszajtisa

Gdańsk okiem Andrzeja Januszajtisa
Andrzej Januszajtis „Sto jeden razy Gdańsk”
Wydawca

To piąty tom felietonów Andrzeja Januszajtisa wydany przez Wydawnictwo „Marpress”. Część zgromadzonych tu tekstów była publikowana w „Gazecie Wyborczej Trójmiasto”.

Autor wędruje przez Gdańsk bliskimi sobie ścieżkami, pisząc o różnorodnych sprawach. Teksty zostały pogrupowane wokół określonych przez niego tematów. „Oczywiście – pisze w przedmowie Andrzej Januszajtis – trzeba je było przerobić i uaktualnić. Wiele z nich otrzymało nowe lub poprawione ilustracje w ogromnej większości mojego autorstwa. Pozostałe, to zdjęcia archiwalne, reprodukcje materiałów z przepastnych zasobów Biblioteki Gdańskiej (PAN), Archiwum Państwowego Gdańsk, Instytutu Herdera w Marburgu i zbiorów prywatnych”.

Przy okazji wydania tego zbioru Andrzej Januszajtis wylicza też, ile felietonów opublikował do tej pory. Przypomina, że zaczynał je pisać „w zamierzchłych czasach do »Liter«” (pierwszy w 1966 roku), a potem publikował w wielu czasopismach i wydawnictwach, by stwierdzić, że „razem jest ich około tysiąca”.

***

Andrzej Januszajtis, „Sto jeden razy Gdańsk”, Wydawnictwo „Marpress”, Gdańsk 2017.

Spis treści: – Zegary, dzwony, organy; – Na ratunek zabytkom; – Osobliwe nazwy; – Znane i nieznane, – Z dziejów techniki; – Woda, chleb, łakocie; – Ludzie, pamiątki; – Aktualności.