PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Co można zobaczyć w Muzeum Gdańska

Co można zobaczyć w Muzeum Gdańska
„Przewodnik ilustrowany Muzeum Gdańska”

Fot. Wydawca

Muzeum Gdańska to coraz większa i coraz bardziej rozrastająca się gdańska instytucja kultury. Obejmuje dzisiaj nie tylko obiekty położone w ścisłym centrum, jak Ratusz Głównego Miasta czy Dwór Artusa, ale też miejsca tak od siebie odległe, jak Wartownia nr 1 na Westerplatte i Kuźnia Wodna w Oliwie.

Na potrzeby licznych zwiedzających, ale też „osiadłych” miłośników Gdańska, przygotowany został przewodnik po muzeum. W nocie na okładce czytamy: „Muzeum Gdańska to wędrówka w czasie i przestrzeni. Odwiedzając kolejne jego oddziały zwiedzimy nie tylko historyczne Główne Miasto, także ujście Wisły i zachwycający Oliwski Park Krajobrazowy. Ratusz i Dwór Artusa są świadectwem potęgi i bogactwa dawnego Gdańska oraz dumy jego mieszkańców, w Domu Uphagena można zakosztować codziennej zamożności, Muzeum Nauki Gdańskiej to świadectwo mądrości gdańszczan, dawnych i obecnych, Twierdza Wisłoujście potęgi militarnej, zaś Kuźnia Wodna w Oliwie gospodarczej prężności. O przeszłości tragicznej i bohaterskiej przypominają Muzeum Poczty Polskiej i Westerplatte. W tej wędrówce niezawodnym towarzyszem będzie nasz przewodnik, blisko tysiąc ilustracji uzupełnionych o komentarze i opisy autorstwa historyków i muzealników”.

***

„Przewodnik ilustrowany Muzeum Gdańska”, autorzy tekstów: Waldemar Ossowski, Piotr Paluchowski, Janusz Dargacz, Ewa Bojaruniec-Król, Katarzyna Darecka, Anna Frąckowska, Tomasz Olkowski, Dorota Powirska, Marta Krzyżowska, Katarzyna Kurkowska, Izabela Jastrzembska-Olkowska, Krzysztof Jachimowicz, Wojciech Szymański, Ewa Pawlęga, Grzegorz Szychliński, Marek Adamkowicz, Grzegorz Jedlicki, Lech Trawicki, „Foto Liner”, Warszawa 2018.

Spis treści: Historia Gdańska; Ratusz Głównego Miasta; Dwór Artusa; Dom Uphagena; Muzeum Bursztynu; Muzeum Nauki Gdańskiej; Muzeum Poczty Polskiej; Twierdza Wisłoujście; Wartownia nr 1 na Westerplatte; Kuźnia Wodna w Oliwie; Informacja dla zwiedzających.