PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Był obecny wśród nas

Był obecny wśród nas
„Gość. Arcybiskup Tadeusz Gocłowski”
Wydawca

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski zmarł 3 maja 2016 roku. „Inicjatywa powołania projektu ku pamięci abp. Tadeusza Gocłowskiego (1931-2016), który niemal pół wieku dzielił z nami życie, powstała zaraz po Jego odejściu. I to w środowisku dziennikarzy, którym w gonitwie codziennych newsów rzadko zbiera się na wspomnienia” – czytamy we wstępnym tekście do tego albumu.

Ostatecznie w książce znalazło się „niemal sto reporterskich zdjęć, pochodzących głównie z archiwów trójmiejskich reporterów i domowych albumów, oraz ponad osiemdziesiąt wspomnień osób świeckich”. „Naszą intencją – czytamy dalej – było ukazanie upływającej w czasie obecności wśród nas abp. Tadeusza Gocłowskiego, jej wartości, różnorodności i wielowymiarowości. Pozostajemy w poczuciu, że jest to dalece niepełny obraz – brakuje wielu fotografii, które chcielibyśmy Państwu pokazać, i wspomnień, które domagają się przywołania. Udało się chyba jednak uchwycić najistotniejsze, jak się zdaje przesłanie – wspólnotę lepszego świata, jaką wokół siebie zawiązywał abp. Tadeusz Gocłowski”.

Wydanie albumu stało się możliwe „dzięki hojności włodarzy Gdańska, Sopotu i Gdyni oraz życzliwości Europejskiego Centrum Solidarności”.

***

„Gość. Arcybiskup Tadeusz Gocłowski”, wydawca: Europejskie Centrum Solidarności, Gdańsk 2016.

Autorstwo i redakcja tekstów: Katarzyna Żelazek; kolegium programowe projektu: Anna Czekanowicz-Drążewska, Grażyna Goszczyńska, Ewa Konkel, Maciej Kosycarz, Robert Kwiatek, Mirosław Miłogrodzki, Magdalena Mistat, Lech Parell, Bożena Rybicka-Grzywaczewska, Katarzyna Żelazek.