PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Opowiedzieć, by pozostał ślad

Opowiedzieć, by pozostał ślad
Katarzyna Korczak „Ślad. Opowieści gdańszczan”
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wydawca

Ta książka to zbiór reportaży, bogato ilustrowanych zdjęciami archiwalnymi, współczesnymi i dokumentami. Bohaterami kolejnych opowieści są Polacy, którzy w latach czterdziestych przybyli do Gdańska z Litwy, Wileńszczyzny, Ukrainy, Mandżurii, Warszawy, Lubelszczyzny oraz innych regionów Polski, a także rdzenni polscy i niemieccy gdańszczanie oraz – osiadły tu w latach dziewięćdziesiątych – Niemiec urodzony w czasie wojny w Małym Kacku (Gotenhafen Klein-Katz). Wydarzenia, których byli świadkami lub w których uczestniczyli, rozgrywają się w Gdańsku, Pelplinie, Tczewie, Starogardzie Gdańskim, Malborku, Skarszewach, Gdyni, Królewcu i innych miejscach.

Okazuje się, że były to losy zagmatwane i pełne sprzeczności. A opowieści wypełnione są dramatami i radościami, życiem rodzinnym, zawodowym, społecznym, kulturalnym. Obraz, który wyłania się ze spojrzenia na losy bohaterów reportaży, uświadamia nam, że nie ma wśród nich zwycięzców ani zwyciężonych, że obca im jest nienawiść czy chęć odwetu. Żyli w społecznościach wielonarodowych, a idee otwartości na innych kultywują do dziś. Cechuje ich tolerancja, dobroć i miłość do ludzi. Odpowiadając na pytania: gdzie jest ich miejsce na ziemi, jak rozumieją patriotyzm, jaka jest ich filozofia życia, ukazują historię widzianą z perspektywy zwykłego człowieka.

Zbiór opowieści powstał w ramach projektu „Ślad”, który Katarzyna Korczak realizuje od 2008 roku. Dokumentuje losy powojennych gdańszczan, pisząc reportaże i organizując spotkania w formie autorskiego Teatru Domowego.

***

Katarzyna Korczak „Ślad. Opowieści gdańszczan”, Wydawnictwo „Bernardinum”, Pelplin 2018.

Spis treści: 1. Halina Massalska, z domu Rozen – Mnie interesowały ogrody zoologiczne, a jego opera; 2. Stanisława Bogacka, z domu Bijak – Republika dziecięca; 3. Henryk Zalesiński – Zaczarowany świat; 4. Wacław Rasnowski – Z widokiem na lotnisko; 5. Charlotte Martha Kłak, primo voto Makilla, z domu Troll – Ja chciałam do Niemiec  ; 6. Gunnar Heinsohn – Mój kod DNA; 7. Adam Ciechanowicz – U Ciechanowiczów mama opowiadała najwięcej; 8. Lech Kobyliński – Profesor z ulicy Jana Uphagena; 9. Elwira Ostaniewicz & Leon Sylwester Staniewicz – Czas, malarz, ukończy ten szkic; 10. Katarzyna Dyrda, z domu Pyłypciów – Inaczej się ludzie cieszyli, inaczej płakali; 11. Edward Kajdański – Z Harbina do Wrzeszcza   ; 12. Karol Żabiński – Erna, Erna…; 13. Alicja Matusiewicz, z domu Łukaszewicz – Patriotka z przydziału; 14. Gerard Bębenek – Świadek historii; 15. Zofia Krużewska-Kuźniak – Zosiunia; 16. Paweł Lach – Sybirak z Wrzeszcza; 17. Katarzyna Kubala-Lauer – Kubalówna z ulicy Pawłowskiego; 18. Jan Wentowski – Diabeł i anioł; 19. Jürgen Gromek – Najlepsze śledzie robiła babcia Nierzalewski; 20. Elżbieta Szczodrowska & Robert Pepliński – Widać moja ryża, kędzierzawa głowa wyraziście odznaczała się na tle innych; Tylko nie wojna; Podziękowania; Głosy, refleksje.