PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Jedna z klasycznych opowieści

Jedna z klasycznych opowieści
Jan Kilarski „Gdańsk”
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 
Fot. Wydawca

„Gdańsk” Jana Kilarskiego należy bez wątpienia do polskiej klasyki piśmiennictwa dotyczącego naszego miasta. Przez całe dziesięciolecia wielu Polakom ta książka „otwierała oczy” na Gdańsk, jego historię i kulturę. „Cudem Polski stał się Gdańsk – takim stworzyły go dzieje Rzeczypospolitej; po Niej wszystkie chwały dziedziczy Odrodzona Polska” – tymi słowami rozpoczyna się ta opowieść.

Jan Kilarski (1882-1951) był pedagogiem, działaczem i pisarzem krajoznawczym. W 1934 roku został zatrudniony w Wydawnictwie Polskim R. Wegnera w Poznaniu, gdzie redagował cenną serię popularnych monografii, nazwaną „Cuda Polski – Piękno przyrody / Pomniki pracy / Zabytki dziejów”. W 1937 roku w tej serii wydał też swoją pracę poświęconą Gdańskowi.

W kwietniu 1945 roku Jan Kilarski znalazł się w Gdańsku w grupie osób, które zabezpieczały ocalałe zabytki i gromadziły wywiezione poza miasto dzieła sztuki. W kolejnych latach był nadal aktywny jako autor publikacji poświęconych Gdańskowi. Zmarł w 1951 roku, pochowany jest na cmentarzu w Oliwie.

***

Jan Kilarski „Gdańsk”, Wydawnictwo Polskie, Poznań 1937; reprint z 1995 roku Wydawnictwo „Gutenberg-Print”.

Spis treści: „Miasto niegdyś nasze”; I. Na pomorskim brzegu; II. W krzyżackiej przemocy; III. Pod berłem Rzeczypospolitej; IV. Złote czasy; V. Na przełomie; VI. Miasto Wolne; VII. Oblicze miasta; VIII. Mury i wody; IX. Port polski; X. Pogórze, Pobrzeże, Powiśle; XI. Polski Gdańsk.