PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Gdańsk samorządny

Gdańsk samorządny
„Gdańsk wczoraj i dziś 1990-2020”
 
Fot. Wydawca

Ta obszerna, bogato ilustrowana publikacja poświęcona jest temu, co udało się dokonać w Gdańsku przez ostatnie trzydzieści lat, a więc w czasach samorządności.

„Gdańsk nie zmarnował szansy – pisze we wstępie prezydent Aleksandra Dulkiewicz – jaką dała samorządność, a potem przystąpienie Polski do Unii Europejskiej. Dokonaliśmy i wciąż dokonujemy wielkich zmian, które nasze codzienne życie czynią lepszym. Najłatwiej opisać te zmiany danymi statystycznymi i słupkami wykresów – setki, tysiące, miliony złotych, euro, inwestycje drogowe, oświatowe, kulturalne i turystyczne, remonty, udogodnienia, projekty społeczne… Miasto nie jest już tym samym, którym było 30 lat temu. Dynamicznie rozwija się dzięki energii władz i urzędników, radnych miejskich i dzielnicowych, przedsiębiorców i środowiska akademickiego. Ludzi kultury i sportu, architektów i pracowników oświaty, setek wizjonerów, aktywistów i organizacji pozarządowych”.

Ale – pisze dalej prezydent Dulkiewicz – „dorobek ostatnich 30 lat to zasługa nas wszystkich – gdańszczan i gdańszczanek, miasto bowiem to przede wszystkim ludzie. My, mieszkańcy, jesteśmy jednocześnie współtwórcami i adresatami zmian zachodzących wokół nas. Jakość miejskiego życia zależy w ogromnej mierze od nas samych. Udało się nam w Gdańsku zbudować prawdziwą wspólnotę wartości, której podstawy stanowią wolność i solidarność”.

***

„Gdańsk wczoraj i dziś 1990-2020. 30 lat samorządności”, redakcja: Waldemar Ślefarski, Urząd Miejski w Gdańsku Biuro Prezydenta, Gdańsk 2020.

Spis treści: Wstęp; Mieszkańcy; Edukacja; Aktywność obywatelska; Wsparcie społeczne; Sport; Kultura; Turystyka; Gospodarka; Mobilność; Środowisko; Bezpieczeństwo; Przestrzeń publiczna; Sprawne miasto; Władze miasta.