PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Faca przygody z Grassem

Faca przygody z Grassem
Bolesław Fac „Günter Grass przyjaciel z ulicy Lelewela”
 
Fot. Wydawca

Spośród gdańskich pisarzy i ludzi kultury Bolesław Fac był osobą najbliżej bodaj zaprzyjaźnioną z Günterem Grassem. Kiedy więc Grass dostał literacką nagrodę Nobla i kiedy, siłą rzeczy, rosła ciekawość szerokiej publiczności co do jego osoby i twórczości, Bolesław Fac zebrał rozproszone po czasopismach swoje szkice i refleksje i wydał w jednej publikacji.

Okazało się, że choć znajomość obu twórców trwała ponad trzydzieści lat, tekstów nie było aż tak wiele. Pierwszy szkic pochodzi z roku 1972, a ostatni z 1999. Ten ostatni przybliża już postać Grassa jako właśnie uhonorowanego Noblem pisarza.

***

Bolesław Fac „Günter Grass przyjaciel z ulicy Lelewela”, Oficyna Czec, Gdańsk 1999.

Spis treści: Miejsca rodzinne; Podróże sentymentalne; O literaturze i polityce – rozmowa z Grassem; Güntera Grassa film o Gdańsku; Sprawa tożsamości – rozmowa z reżyserem „Blaszanego bębenka”; Niemal wszystkie jego książki; Przed dwukropkiem poszukuje się posłusznych słów; O kaszubskich wątkach w twórczości Grassa; Jesienny Grass; Drażnił ogłupiałych i zarozumiałych; List Grassa do Faca z 20.05.1985; Biogram Güntera Grassa.