PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

„Choroba może dotknąć każdego”

„Choroba może dotknąć każdego”
Jacek Jassem „Zatrzymane w biegu”
 
Fot. Wydawca

Profesor Jacek Jassem jest znanym gdańskim lekarzem onkologiem i cenionym naukowcem. Jak przypominała Barbara Kanold we wstępie do poświęconej mu książki („W biegu”, Gdańsk 2015), jest autorem „ponad pięciuset publikacji w czasopismach naukowych w kraju i za granicą, kilkunastu podręczników krajowych i zagranicznych. Jego zainteresowania naukowe dotyczą głównie raka płuca, raka piersi, nowotworów głowy i szyi, biologii molekularnej nowotworów. Członek komitetów redakcyjnych kilkunastu czasopism medycznych. Laureat licznych nagród naukowych. Uczestnik ekstremalnych wypraw na krańce świata. Szef, mąż, ojciec i wspaniały dziadek…”.

Na początku 2018 roku u profesora Jassema rozpoznano złośliwą postać chłoniaka. „Zatrzymane w biegu” to osobisty dziennik choroby, od momentu jej zdiagnozowania, przez trudne fazy leczenia, do chwili, w której mógł stwierdzić: „Czeka mnie jeszcze dwuletnie leczenie immunologiczne, ale po tym, co przeżyłem w ostatnich sześciu miesiącach, traktuję to jako zwykły spacerek”. Ten dziennik jest „bieżącym zapisem zmagań i przemyśleń człowieka zaskoczonego sytuacją, w której się znalazł”.

***

Jacek Jassem „Zatrzymane w biegu”, Wydawnictwo Region Jarosław Ellwart, Gdański Kantor Wydawniczy, Gdynia-Żukowo 2020.

Spis treści: Wstęp (Zbigniew Canowiecki); Rozdział I; Rozdział II; Rozdział III; Zamiast zakończenia (rozmowa Anny Iwanowskiej z Jackiem Jassemem).