PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Wspomnienia gdańskiego dominikanina

Wspomnienia gdańskiego dominikanina
Wilhelm Paściak „Wybrałem Gdańsk”
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 
Fot. Wydawca

Jest to, czytamy w słowie od redakcji, „zbiór wspomnień, których autorem jest postać dla wielu gdańszczan niemal legendarna. Brat Wilhelm Stanisław Paściak OP (1916-2005) przebywał bowiem w gdańskim klasztorze przeszło pół wieku, służąc wiernym parafii pw. Świętego Mikołaja jako organista. Przyjechał do powojennego Gdańska 15 sierpnia 1946 roku i pozostał w nim aż do śmierci, która nastąpiła 21 czerwca 2005 roku. Jego grób znajduje się na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku”.

Wilhelm Paściak „opisał swoją drogę do Zakonu, życie we lwowskim klasztorze dominikanów oraz ponad 60-letnią posługę w kościele św. Mikołaja. Brat Wilhelm wspomina swoją rodzinną Białkę Rzeszowską, wojnę we Lwowie, opisuje powojenny Gdańsk oraz zmieniający się świat”. Choć wspomnienia pisane były głównie pod koniec życia, nie mamy wątpliwości, że autor był żywym świadkiem czasów, „które stworzyły współczesny Gdańsk i naszą gdańską wspólnotę [dominikańską]”.

***

Wilhelm Paściak „Wybrałem Gdańsk. Wspomnienia brata Wilhelma Paściaka OP”, opracowanie i redakcja Elżbieta Mikiciuk OPs i Michał Osek OP, Fundacja Centrum św. Jacka, Gdańsk 2022.

Spis treści: Fenomen zakonnej pamięci (Igor Borkowski); Od redakcji; Rodowód i lata szkolne; Powołanie; Notatki lwowskie. Rok 1939, koniec sierpnia – początek listopada; Wojna we Lwowie; Opowieść brata Wilhelma o ikonie Matki Bożej Zwycięskiej; Maj 1946. Przyjazd ze Lwowa do Krakowa; Sierpień 1946. Przyjazd do Gdańska; Początki dominikanów w powojennym Gdańsku; Nauka w szkole muzycznej; Życie parafii pw. Świętego Mikołaja; Kościół i budynek klasztorny – pierwsze przebudowy i remonty; Z notatek brata Wilhelma. Dom parafialny w 1946 roku; Z notatek brata Wilhelma. „Oświetlenie kościoła”; Afera z ojcem Teofilem w roli głównej; Lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte; Remontów ciąg dalszy; Wypadek na rowerze; Lata współpracy z chórem; Rzym 1958 i kolejne wyjazdy; Lata siedemdziesiąte; Podróże; Lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte; Z kroniki klasztornej pisanej przez brata Wilhelma. Sierpień 1983 – wrzesień 1985; Z notatek brata Wilhelma. „Moje choroby”; Z notatek brata Wilhelma. „Sprawy duchowe”; Pielgrzymka do Rzymu; Pielgrzymki do Fatimy i Lourdes; Ostatnia pielgrzymka do sanktuariów maryjnych; Z kroniki klasztornej pisanej przez brata Wilhelma. Rok 1987 i 1988; Po roku 1990; Z notatek brata Wilhelma. „Złodzieje w kościele”; Ze spisów sporządzonych przez brata Wilhelma; Z notatek brata Wilhelma. Pan organista; Lwów. Podróż sentymentalna; Z kroniki klasztoru dominikanów w Gdańsku; Aneks I Wspomnienia o bracie Wilhelmie Paściaku: Gdyby nie brat Wilhelm, byłbym jazzmanem. Wspomnienie profesora Romana Peruckiego, Epoka Cesarza Wilusia Wspomnienie ojca Michała Zioło OCSO; Kronika chóru (fragmenty) i artykuły prasowe: Fragmenty Kroniki chóru z lat 1945-1950, Brat Wilhelm, W cieniu gdańskiej kruchty, Opowieść brata Wilhelma, Opowieść ojca Stanisława Dobeckiego o powrocie dominikanów do Gdańska; Aneks II Korespondencja dominikanów powracających do Gdańska; Aneks III Noty biograficzne zmarłych dominikanów i księży; Podziękowania.