PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Obchody 81 rocznicy rozstrzelania Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku

Obchody 81 rocznicy rozstrzelania Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zaprasza do obejrzenia relacji z uroczystości z okazji obchodów 81. rocznicy rozstrzelania Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek, 5 października 2020 r. o godz. 17:00 na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na Zaspie przy mogile Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, ul. Chrobrego.
Nz. 80. rocznica rozstrzelania Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku
80. rocznica rozstrzelania Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku
Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Uroczystość rozpocznie się odegraniem hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej przez Orkiestrę Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Następnie odbędą się wystąpienia oficjalne, w tym wystąpienie prezydent Gdańska - Aleksandry Dulkiewicz. Podczas uroczystości odbędzie się modlitwa oraz odegrana zostanie Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Na zakończenie wydarzenia nastąpi złożenie wiązanek kwiatów przy mogile Obrońców Poczty Polskiej.

Uroczystość poprzedzi msza św. w intencji 38. zamordowanych na gdańskiej Zaspie Pocztowców oraz w intencji ich rodzin. Msza św. zostanie odprawiona w poniedziałek, 5 października 2020 r. o godzinie 10:00 w Parafii rzymskokatolickiej pw. Św. Brygidy w Gdańsku - ul. Profesorska 17.

Wydarzenie upamiętnia jedno z pierwszych starć zbrojnych II wojny światowej, obronę gmachu Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku przez zorganizowaną grupę polskich pocztowców.

W związku ze wzrostem liczby zakażeń COVID-19 i wprowadzeniem w Gdańsku strefy żółtej zapraszamy Państwa do wirtualnego udziału w tym wydarzeniu poprzez obejrzenie relacji z uroczystości. Transmisja na żywo rozpocznie się o godz. 17:00 na portalu www.gdansk.pl