PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

ENEJ z wizytą u dzieci w Copernicusie

ENEJ z wizytą u dzieci w Copernicusie
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Dziś na Pododdziale Zachowawczego Leczenia Zeza i Niedowidzenia Dzieci Szpitala Copernicus na gdańskiej Żabiance zagościły wielkie gwiazdy. Małych pacjentów odwiedził Zespół ENEJ.

Muzycy przybyli do Gdańska na zaproszenie Przemka Szalińskiego, gdańskiego działacza charytatywnego, który od lat wspiera dzieci niepełnosprawne przeprowadzając zbiórki i organizując koncerty dla małych pacjentów szpitalnych odddziałów. Koncert Enej to kolejna wizyta z cyklu Przemek Dzieciom. Wcześniej w gdańskich szpitalach gościliśmy m.in. Annę Wyszkoni, Mateusza Damięckiego, Andrzeja Seweryna, a także Maję Ostaszewską, Patrycję Markowską, Piotra Polka, Magdalenę Zawadzką, Grupę VOX, Zespół De Mono i wielu wielu innych - mówi Przemek Szaliński.

ENEJ to polski zespół rockowo-folkowy założony w 2002 roku w Olsztynie przez braci Piotra i Pawła Sołoducha oraz ich przyjaciela Łukasza Kojrysa (obecnego managera zespołu). Nazwa zespołu pochodzi od imienia głównego bohatera "Eneidy" Iwana Kotlarewskiego, która jest jednym z najważniejszych dzieł literatury ukraińskiej, a Enej - główny bohater - to wesoły Kozak podróżujący po świecie. Zainteresowania muzyką folkową, szczególnie ukraińską, miały źródło w pochodzeniu członków zespołu - rodzina braci Sołoducha ma korzenie ukraińskie, natomiast Mirosław Ortyński urodził się we Lwowie. Pozostali członkowie zespołu to Polacy, co czyni grupę różnorodną kulturowo. Jednak to właśnie ukraińskość i muzyka tradycyjna grana na ludowych instrumentach zdominowała pierwszy okres historii zespołu. W międzyczasie dochodziło do wielu zmian personalnych, pojawiali się nowi muzycy, przybywało instrumentów, zmieniał się charakter wykonywanej muzyki, zespołowi coraz bliżej było do obrazu znanego szerokiej publiczności.

Źródło: enej.pl

Jak powiedział nam Lider ENEJ Piotr „Lolek” Sołoducha, Zespół z ogromną radością wspiera takie akcje. I dodał, że cieszy fakt, że maluchy znają teksty utworów ENEJ.

Dziś było wspólne śpiewanie, autografy i pamiątkowe fotografie.

Zastępca Prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk, który również wziął udział w koncercie, wręczył małym pacjentom upominki przygotowane specjalnie na tę okazję.

Wspólna akcja Przemka Szalińskiego i Miasta Gdańska jest nie tylko okazją do obdarowania prezentami dzieci z dysfunkcją narządu wzroku ale również do wspierania lokalnych działaczy i społeczników oraz organizacji pozarządowych w ich działalności na rzecz mieszkańców Gdańska - podkreślił Piotr Kowalczuk.

W imieniu małych pacjentów dziękujemy za wsparcie akcji przez: Miasto Gdańsk, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Gdańska Organizacja Turystyczna, Narodowy Bank Polski.