PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie 2016

Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie 2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

10 TEZ o SCHIZOFRENII:

Schizofrenia jest chorobą.
Schizofrenia jest zaburzeniem wielowymiarowym.
Schizofrenia nie jest tylko chorobą.
Schizofrenia nie jest chorobą dziedziczną.
Schizofrenia nie jest choroba nieuleczalną.
Jest schizofrenia, nie ma schizofreników.
Chorzy na schizofrenię mają takie same prawa jak inni.
Chorzy na schizofrenię nie zagrażają innym bardziej, niż osoby zdrowe.
Chorzy na schizofrenię oczekują szacunku, zrozumienia i pomocy.
Schizofrenia odkrywa pytania wspólne chorym i zdrowym.

Pomorska Koalicja na Rzecz Zdrowia Psychicznego zaprasza na obchody Dnia Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie „Schizofrenia Otwórzcie Drzwi”, które odbędą się w Trójmieście w dniach 18- 23 września 2016 r.

Dni Solidarności są wydarzeniem informacyjno-edukacyjnym, którego celem jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie chorób psychicznych, w szczególności schizofrenii oraz przybliżenie problematyki związanej z sytuacją osób i rodzin doświadczających kryzysów psychicznych. Dzięki edukacji możliwa jest poprawa społecznego odbioru i pogłębienie tolerancji względem osób chorujących psychicznie – mówi Piotr Harhaj ze Stowarzyszenia Na Drodze Ekspresji.

Kampania mająca na celu przeciwdziałanie napiętnowaniu i dyskryminacji osób chorych na schizofrenię w Polsce ma swój początek w roku 2000.

Już w najbliższą niedzielę, 18 września zapraszamy na Plac Przyjaciół Sopotu. Czekać tam będzie na Państwa Trójmiejski Punkt Informacyjny z ofertami wsparcia dla osób i rodzin doświadczających kryzysów psychicznych. O godzinie 13.00 odbędzie się przejście przez symboliczne Drzwi do Tolerancji.

Jak co roku, w obchody Dni Solidarności włączają się miasta Gdańsk, Gdynia i Sopot oraz trójmiejskie organizacje pozarządowe. Wyrażamy nadzieję, że wspólnie podejmowany wysiłek przyczyni się do poprawy sytuacji osób chorujących psychicznie i ich rodzin, promocji psychiatrii środowiskowej i zdrowia psychicznego - mówi Piotr Kowalczuk - zastępca Prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. I przypomina, iż Gdańsk od lat solidaryzuje się z osobami w kryzysie psychicznym. Uchwałą Rady Miasta NR XXIV/665/16 z dnia 31 maja 2016 r. Miasto Gdańsk przyjęło, kolejny już, Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2016-2023.

W trakcie Dni Solidarności odbędzie się konferencja i warsztaty „Otworzyć Bramy Tolerancji - jak współdziałać dla dobra osoby chorującej psychicznie”, które odbędą się w Gdańsku i Gdyni w dniach 19-20 września br.

Organizatorzy zapraszają także na spotkanie otwarte z Krystianem Głuszko, podczas którego odbędzie się premiera książki "ALTER EGO. Miłość i obłęd". To czwarta już publikacja przyjaciela Trójmiasta, który w swojej twórczości przybliża czytelnikom świat Zespołu Aspergera, ale czy tylko...?

 To tylko niektóre z propozycji Pomorskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego. Więcej wydarzeń i szczegółowy program na stronie: www.otwartebramy.org oraz https://www.facebook.com/otwartebramy.org

Program "Schizofrenia - Otwórzcie Drzwi" rozpoczął się w 1996 roku na Światowym Zjeździe Psychiatrycznym w Madrycie, a pierwszy program pilotażowy zainicjowano w Alberta w Kanadzie. Po pierwszych pozytywnych rezultatach programu kanadyjskiego, podobne akcje rozwinięto w Austrii, Chinach, Egipcie, Niemczech, Grecji, Indiach, Włoszech i Hiszpanii. W każdym z krajów program koordynowany jest przez komitet, w skład której wchodzą psychiatrzy, pacjenci, członkowie rodzin osób chorych, dziennikarze, politycy, nauczyciele i działacze społeczni.

Konferencja i warsztaty (704.41 KB)
Program (645.21 KB)