PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Policja Apeluje! Policja Przestrzega!

Policja Apeluje! Policja Przestrzega!
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Seniorzy zachowajcie czujność!


Nie przekazuj pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za krewnych np. wnuczka, mówiąc, że mają bardzo trudną sytuację lub nadarzyła się niebywała okazja kupna np. auta i proszą o pożyczkę na bardzo krótki okres. Często, po Państwa oszczędności wysyłają inną osobę, uprzedzając telefonicznie o tym fakcie. Nie przesyłaj również pieniędzy na wskazane przez rozmówcę konto bankowe. Pamiętając o tym, że Seniorzy łatwo mogą stać się ofiarami oszustów i naciągaczy, Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku apelują, aby zawsze kierować się zasadą ograniczonego zaufania wobec obcych. Osoby starsze, często samotne, schorowane i ufne narażane są w większym stopniu na działania ze strony przestępców. Dlatego, aby ograniczyć liczbę ofiar oszustw, wyłudzeń czy kradzieży Policja przypomina o kilku podstawowych zasadach postępowania: 

  • Nie otwieraj drzwi do mieszkania lub drzwi wejściowych na klatkę schodową, otwieranych na sygnał z domofonu osobom, których nie znasz. Jeśli podają się za pracownika instytucji np. administracji, gazowni, elektrowni, firmy wymieniającej okna - zadzwoń do niej i upewnij się, czy rzeczywiście przysłała swojego przedstawiciela. Dobrym pomysłem jest przygotowanie numerów telefonicznych do instytucji wcześniej, np. spisanie ich z rachunków.
  • Wpuszczając do domu obce osoby, nie zostawiaj ich nawet na chwilę samych. Pukający często prosi o szklankę wody i wchodzi do mieszkania, idzie do kuchni, a w tym czasie druga osoba, zupełnie niewidoczna, zagląda do znanych powszechnie schowków np. w szafach, do pościeli, ręczników, ubrań lub pod książki. 
  • Nie udzielaj osobom, które telefonują, informacji na twój temat, a zwłaszcza na temat twojej rodziny czy pieniędzy. Szczególnie, jeśli podają się za pracowników banku i pytają o numer konta lub PIN do twojej karty bankomatowej.

Autor: Joanna Kachel / Wydział Prewencji KMP w Gdańsku