PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Staże studenckie w Wielkiej Brytanii i nie tylko cz. 1: Robić czy nie robić?

Staże studenckie w Wielkiej Brytanii i nie tylko cz. 1: Robić czy nie robić?
O studiach za granicą, a zwłaszcza w Wielkiej Brytanii mówiliśmy już wiele. Uważni czytelnicy z pewnością zdążyli zauważyć, że system studiowania na wyspach w dość dużym stopniu różni się od polskiego. Nie wspomnieliśmy do tej pory o jeszcze jednym aspekcie i związanych z nim różnicach, mianowicie o problemie praktyk studenckich. Jednak nic straconego, już nadrabiamy zaległości!
Wakacyjne staże to nie tylko szansa na zdobycie doświadczenia zawodowego, ale także okazja do podróży. Nz. rzeźba pająka sprzed Galerii Narodowej w Ottawie, stolicy Kanady
Wakacyjne staże to nie tylko szansa na zdobycie doświadczenia zawodowego, ale także okazja do podróży. Nz. rzeźba pająka sprzed Galerii Narodowej w Ottawie, stolicy Kanady
zdj. Justyna FrankowskaW tym poście i dwóch kolejnych - Malwina, Tadeusz, Justyna, Magda i Daniel odpowiedzą na podstawowe pytania dotyczące stażu: Robić czy nie robić? Gdzie szukać i jak aplikować?

Malwina: - W przeciwieństwie do dobrze znanych z polskich uczelni praktyk studenckich, brytyjskie staże nie są obowiązkowe. Jeżeli student chce poświęcić część swojego wolnego czasu na zdobycie jakiegoś doświadczenia zawodowego i uda mu się zaprezentować na tyle dobrze podczas procesu rekrutacji, aby otrzymać ofertę takiego stażu – świetnie. Uczelnia bardzo chętnie pomoże w znalezieniu stażu (poprzez biuro karier), wystawi referencje itp., jednak w żadnym razie nie zmusza do odbycia żadnego rodzaju praktyk. Oczywiście jeżeli wchodząc na rynek pracy możemy już pochwalić się jakimś doświadczeniem, startujemy z dużo lepszej pozycji, więc warto przyjrzeć się problemowi stażu bliżej i postarać się, aby dostać ofertę.

Tadeusz: - Obok doświadczenia, warto mieć z tyłu głowy fakt, że najczęściej stażyści także zarabiają - i to wcale nie najgorzej. Jeżeli to nie wystarczająco aby podjąć decyzję, wiele firm ma biura w różnych krajach - na staże w Europie można uzyskać dodatkowe fundusze z programu Erasmus. Podsumowując - można spędzić 2-3 miesiące w zupełnie nowym miejscu, zdobywając doświadczenie i do tego zarabiając pieniądze!

Justyna: - Co więcej, staże w ramach programu Erasmus dostępne są dla wszystkich studentów z Unii Europejskiej, również tych z polskich uczelni. Jeśli nie zdecydowałeś się na studia zagraniczne, nic straconego: nadal możesz wyjechać do Anglii albo innego kraju UE w ramach dofinansowanych praktyk.

Magda: - Warto też pamiętać, co tak naprawdę jest naszym głównym celem – przyszłościowa praca w wybranej przez nas firmie, czy jak w moim przypadku laboratorium. Rzadko kiedy niewymagane jest uprzednie doświadczenie, szczególnie w znaczących na rynku instytucjach. Do tego właśnie idealnie przydadzą nam się praktyki! Możemy jednocześnie przeżyć wspaniałą przygodę, zwiedzając nowe miejsca i poznając nowych ludzi oraz zrobić kolejny krok do przodu w budowaniu naszego CV pod nasz przyszły zawód.

Daniel: - Warto też zwrócić uwagę, że staż w innym kraju, nawet nie związanym bezpośrednio z naszym kierunkiem studiów, bardzo rozwija horyzonty - i pracodawcy to cenią. Tzw. “soft skills”, na przykład umiejętności rozmowy z klientem różnią się, tak samo jak obyczaje różnią się w innych krajach na świecie. Nabyte doświadczenia w radzeniu sobie z obcymi sytuacjami są widziane jako duża zaleta w CV.

Justyna Frankowska
Magdalena Kalinowska
Malwina Strugała
Tadeusz Janik
Daniel Krajnik