PORTAL MIASTA GDAŃSKA

RA - Nietypowa Praca Podczas Studiów. Co to jest i jak zostać RA?

RA - Nietypowa Praca Podczas Studiów. Co to jest i jak zostać RA?
Jak wiemy życie studenckie nie słynie z „obiadowych stołów pełnych kawioru i wycieczek na Malediwy”. W trakcie okresu nauki na uniwersytecie często jako studenci chwytamy się prac dorywczych, czy na pół etatu, aby sobie dorobić. Tak dokładnie było w przypadku Magdy Kalinowskiej wyjeżdżając do UK i Ani Paszkowicz do USA.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Część mojego zespołu przed spotkaniem z Prezydentem Fordham University
Część mojego zespołu przed spotkaniem z Prezydentem Fordham University
zdj. Ania Paszkowicz


Co to jest RA?

Opowiada Magda Kalinowska

Już przygotowując się do wyjazdu za granicę planowałyśmy znaleźć dodatkowe źródło dochodów. Obie myślałyśmy o pracy czy to w sklepie, kawiarni czy restauracji, gdy ku naszemu zaskoczeniu uniwersytet oferował pracę na pozycji RA – Resident Assistant. Pierwszy raz czytacie tą nazwę? Spokojne, ja również z początku nie miałam pojęcia co to właściwie jest… Rola RA polega na organizowaniu wydarzeń edukacyjnych i towarzyskich, na wspieraniu innych studentów oraz wzięciu odpowiedzialności za sprawy finansowe danego akademika jak i jego mieszkańców.

Jak każda podjęta praca i ta wiąże się z konkretnymi obowiązkami, które w skrócie Wam przedstawimy. Spróbujemy pokazać, że bycie RA jest tą jedną z spośród wielu możliwości oferowanych przez uniwersytet na zdobycie cennych przeżyć i doświadczenia, której warto się podjąć!

Część mojego zespołu przed akademikiem, podczas jednego z większych wydarzeń organizowanych przez nas podczas „Welcome Week”
Część mojego zespołu przed akademikiem, podczas jednego z większych wydarzeń organizowanych przez nas podczas „Welcome Week”
zdj. Magda Kalinowska


Jak zostać RA?

Aby zdobyć pozycję RA trzeba przejść przez internetowy proces rekrutacyjny, po którym wybrani kandydaci zostają zaproszeni do kolejnego etapu rozmów kwalifikacyjnych, o których wyniku poinformowani zostajemy mailowo po okresie kilku tygodni. Podczas tego procesu główne pytania skupiają się na tym dlaczego chcemy dostać właśnie tę pracę oraz pomysłów jakie mamy na jej realizowanie.

Trening w UK

Opowiada Magda Kalinowska

Do akademika musimy przyjechać już na 2 tygodnie przed rozpoczęciem roku szkolnego. Podczas pierwszego tygodnia przechodzimy proces szkoleniowy, który nie tylko przydaje się podczas wykonywania pracy RA ale również w naszym codziennym życiu. Uczęszczamy na wykłady m.in. uczące nas jak rozmawiać z osobami z trudnymi doświadczeniami oraz o tematyce samoobrony. Dodatkowo organizowanych jest dla nas wiele zajęć integracyjnych, dzięki którym mamy okazję poznać zespół, z którym będziemy współpracować przez najbliższy rok! Te zajęcia przeciągają się również przez drugi tydzień, podczas którego zaczynamy witać nowych mieszkańców akademika starając się jak najlepiej wprowadzić ich w życie uniwersyteckie.

Trening – USA

Opowiada Ania Paszkowicz

Również na dwa tygodnie przed początkiem kolejnego akademickiego musimy się stawić w akademiku na dwutygodniowy, intensywny trening. W trakcie tego szkolenia uczymy się o polityce i zasadach panujących na naszej uczelni, o formowaniu społeczności, o mediacji w konfliktach oraz o efektywnej współpracy.

Oprócz nauki i wielu szkoleń przeznaczamy ten czas również na integrację i lepsze poznanie innych opiekunów pięter, z którymi będziemy współpracować przez cały rok. Jedną z tradycyjnych aktywności integracyjnych jest wyjazd na Eddie’s Farm i Lip Sync Battle. Dzieję się to zazwyczaj w połowie treningu i jest bardzo pomocne w budowaniu więzi ułatwiających dalszą współpracę. Trening kończy się pomocą w wprowadzaniu się studentów do akademików i organizowaniem pierwszego wydarzenia.

 

Drobny postój w trakcie powrotu z wyjazdu integracyjnego do Eddie’s Farm
Drobny postój w trakcie powrotu z wyjazdu integracyjnego do Eddie’s Farm
zdj. Ania Paszkowicz


Pomimo tego, że codziennie przez około dziesięć godzin uczestniczyliśmy w wymagających warsztatach i prezentacjach, trening to świetny czas na naukę i bliższe poznanie Twoich rówieśników z uczelni, którzy mają podobny światopogląd. 


Autorki: Ania Paszkowicz i Magda Kalinowska