PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Podstawowe pytanie. Czy warto studiować za granicą?

Podstawowe pytanie. Czy warto studiować za granicą?
Dlaczego warto studiować za granicą? Odpowiedź wydaję się banalnie prosta, a więc po to żeby nauczyć się języka, poznać nowe kultury, religie, zwyczaje.. jednak oprócz tego jest jeszcze wiele istotnych rzeczy, które można odkryć po przekroczeniu granic obcego kraju i o których ja przed wyjazdem nie miałam pojęcia.

Czy warto studiować zagranicą?
Czy warto studiować zagranicą?
zdj. Patrycja Łapińska

Dobra decyzja

Po dwóch latach studiów w Barcelonie mogę śmiało powiedzieć, że decyzja o podjęciu nauki w Hiszpanii jest jedną z najlepszych rzeczy jaką mogłam zrobić dla siebie samej. A dlaczego? Ponieważ przez dwa lata nauczyłam się więcej niż dotychczas mojego 19 letniego życia kiedy to pożegnałam się z Gdańskiem żeby rozpocząć nową przygodę. Oprócz nauczenia się dwóch nowych języków, poznania ciekawych ludzi, odkrywania nowych miejsc i tutejszych zwyczajów zyskałam o wiele więcej! Rozpoczęłam nowe życie, gdzie na początku mogłam polegać tylko na sobie, zrozumiałam, że jeżeli bardzo czegoś pragnę to mogę to osiągnąć i że jedyną barierą w osiągnięciu marzeń jest strach przed niepowodzeniem i lenistwo. Odkryłam, jak bardzo związana jestem z moim miastem i jak dumna jestem z tego że mogę je reprezentować poza granicami Polski.

Nauka samodzielności

Pobyt w obcym kraju niesamowicie usamodzielnia. Tak, samodzielność to zdecydowanie jedna z najlepszych rzeczy jakich się nauczyłam, bo teraz już wiem, że mogę jechać sama na koniec świata i że dam sobie radę, taka pewność i wiara w swoje możliwości bardzo ułatwia podejmowanie kolejnych ważnych decyzji. Oprócz studiowania w Barcelonie, miałam również okazję żyć i uczyć się w jednym z francuskich uniwersytetów przez okres jednego semestru. Życie wśród ludzi należących do różnych kultur czy kręgów wyznaniowych daje więcej niż godziny przesiedziane w bibliotece. Dzięki temu możemy otworzyć oczy na świat, zobaczyć, że nie wszystko jest czarne i białe, zrozumieć, że istnieją też inne spojrzenia na różne otaczające nas sytuacje a przede wszystkim możemy nauczyć się, że różnice są czymś pozytywnym, ciekawym a nie powodem do sporów.

W jednym poście nie da się odpowiedzieć na pytanie Dlaczego warto studiować za granicą, żeby poznać odpowiedź trzeba to przeżyć na swój sposób!

Patrycja Łapińska
Patrycja Łapińska
Patrycja Łapińska

Patrycja Łapińska, Translatoryka i Interpretacja