PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Patrycja przekonuje: "Rekrutacja na studia w Hiszpanii nie jest skomplikowana"

Patrycja przekonuje: "Rekrutacja na studia w Hiszpanii nie jest skomplikowana"
Przed wyborem uczelni w Hiszpanii i podjęciu się rekrutacji, przede wszystkim warto wiedzieć, że oprócz sjesty i fiesty, Hiszpanie również ciężko pracują i uczą się. Ich podejście do nauki było dla mnie wielkim zaskoczeniem, jadąc tam miałam zupełnie inny obraz hiszpańskiego studenta.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Przygotowanie do egzaminów końcowych

Wystarczy matura

Rekrutacja na studia w Hiszpanii nie jest skomplikowana, podstawowym dokumentem na podstawie którego odbywa się rekrutacja na hiszpańskie uniwersytety jest świadectwo dojrzałości. Formalnościami w aplikacji na uczelnie zajmuje się UNED (Universidad Nacional de Educación a Distancia). Po napisaniu naszej polskiej matury wysyła się wyniki do UNED-u, gdzie polskie oceny przeliczane są według hiszpańskiego wskaźnika. Na podstawie tych obliczeń wydaje się kandydatom dokument który nazywa się credencial de acceso. Dzięki temu dokumentowi, uczniowie z UE nie muszą zdawać egzaminów Selectividad, które wcześniej obowiązywały wszystkich uczniów ubiegających się o miejsce na uniwersytecie. Na podstawie tego dokumentu można aplikować o miejsce na wymarzonej uczelni.

Jedna z placówek Uniwersytetu Pompeu Fabra

Jak zwiększyć swoje szanse?

Jeżeli natomiast chcemy zwiększyć nasze szanse na dostanie się na studia, możemy zdawać hiszpański egzamin maturalny Prueba de Acceso a la Universidad, PAU. Dokumenty do UNED-u składa się do końca czerwca, natomiast pierwszy termin rekrutacji na uczelniach ma miejsce w lipcu, dodatkowy nabór odbywa się we wrześniu. W niektórych regionach Hiszpanii i na niektórych uczelniach mogą obowiązywać dodatkowe warunki rekrutacji lub egzaminy. W moim przypadku, przy aplikacji na studia w Barcelonie na kierunku Tłumaczenie i Interpretacja musiałam zdawać dodatkowy egzamin z języka angielskiego. To samo dotyczy języków w jakich wykładane są zajęcia.

Kraina wielu języków

Przyszli kandydaci muszą wykazać się znajomością języka hiszpańskiego, ale nie wolno zapominać że Hiszpania to kraj bogaty w języki. Kataloński, galicyjski, baskijski to języki, które są obecne na regionalnych uczelniach i trzeba liczyć się z tym, że wiele zajęć może być prowadzonych w tych językach. Uczelnie mogą mieć różne polityki wewnętrzne, dlatego też warto zajrzeć na stronę internetową danego uniwersytetu, żeby uzyskać dodatkowe informacje.

Więcej informacji można uzyskać na stronie UNED-u, w biurze radcy ds. Edukacji przy Ambasadzie Królestwa Hiszpanii w Warszawie lub bezpośrednio kierować się do stypendystów.

Patrycja Łapińska

Patrycja Łapińska