PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Nauka, czyli kolejny dość istotny aspekt zagranicznych studiów

Nauka, czyli kolejny dość istotny aspekt zagranicznych studiów
Od czasu założenia Bloga Stypendystów, było tu już niemal o wszystkim – od aplikacji, po występy artystyczne, poprzez wolontariat i zagraniczną kuchnię. Jedyny temat, który omijany był szerokim łukiem, to właśnie sama istota studiów... a więc, samo studiowanie. Spróbuję podjąć się ambitnego zadania pokazania, że nauka jest nie tylko obowiązkiem, ale też zajęciem ciekawym i odpowiadającym za dużą część naszej satysfakcji związanej z zagraniczną uczelnią.

Biblioteka wydziału prawa, zwana przez studentów Law Bod
Biblioteka wydziału prawa, zwana przez studentów Law Bod
Justyna Frankowska

Tutoriale

Wśród angielskich uczelni Oksford znany jest ze swojego systemu tutorialowego, a więc z organizacji spotkań pomiędzy profesorem a studentami, które odbywają się w małych grupach od jednej do czterech osób. Format tego spotkania zależy od prowadzącego – bywają to zagorzałe dyskusje na temat kwestii spornych, zwykłe lekcje, podczas których profesor upewnia się, że studenci zrozumieli omawiany temat, albo spotkania instruktażowe skupiające się na słabych i mocnych stronach przesłanych esejów.

Bez względu na format, stanowią one jednak świetną formę podsumowania i skondensowania zdobytej wiedzy, pozwalając na dokładne zrozumienie tematu (albo też zorientowanie się, że dotychczasowa interpretacja była całkowicie błędna ;) ), zadanie pytań i zorientowanie się, które pozycje z rozległej listy lektur trzeba będzie jednak odświeżyć.

Co więcej, chociaż tutoriale potrafią być stresujące, zdecydowanie motywują; pozwalają też na wyrażenie własnej opinii podczas bardzo ciekawych dyskusji z autorytetami w danej dziedzinie, a bardzo często jednocześnie autorami naszych podręczników i innych publikacji.

Kolejna skarbnica wiedzy: muzeum Ashmolean
Kolejna skarbnica wiedzy: muzeum Ashmolean
Justyna Frankowska

Eseje

Wśród studentów nauk humanistycznych i społecznych, a także podczas niektórych zajęć z przedmiotów ścisłych, bardzo ważnym elementem oceniania są eseje, czyli krótkie prace naukowe przygotowywane w oparciu na przeczytane materiały. Generalnie przyjmuje się, że listy lektur są za długie, aby możliwe było przeczytanie wszystkich wymienionych tam pozycji – opinia ta dominuje nie tylko wśród studentów, ale też wykładowców. Nie znaczy to jednak, że nie trzeba rozważnie wybrać jak największej listy pozycji, do których później nawiązujemy w pracach pisemnych oraz podczas tutoriali. Standardowo powinno się pisać po jednym eseju na każde zajęcia. Od prowadzącego zależy, kiedy i w jakiej formie musi być on oddany – moim zdaniem najgorsze są prace, które muszą być wydrukowane i fizycznie dostarczone do college’u na 9 rano – co jest niewygodne zwłaszcza dla tych, którzy wynajmują domy w pewnej odległości od budynku. Prace pisemne stanowią podstawę oceniania zarówno podczas trymestru, jak i w trakcie egzaminów. Wśród nauk ścisłych ich odpowiednik stanowią karty pracy z zadaniami do rozwiązania.

Najbardziej znany budynek biblioteki Bodlejańskiej – Radcliffe Camera
Najbardziej znany budynek biblioteki Bodlejańskiej – Radcliffe Camera
Ewa Bastian

Seminaria

Spotkanie w grupie większej niż tutorialowa, ale mniejszej niż ta pojawiająca się na wykładzie, to seminarium. Od tutorialu różni się tym, że mniej przypomina dyskusję, a bardziej formalne zajęcia, które wciąż jednak odbywają się w stosunkowo małej grupie – zazwyczaj od 8 do 15 osób. Niektórzy profesorowie preferują tego typu spotkania, ponieważ pozwalają one wytłumaczyć skomplikowane zagadnienie kilku studentom naraz, bez konieczności powtarzania się, a jednocześnie mogą trwać dłużej: zamiast czterech dwuosobowych tutoriali trwających godzinę, można zorganizować trzygodzinne seminarium dla wszystkich ośmiu studentów.

Ciekawym aspektem seminariów jest możliwość bliższego poznania osób z innych college’ów, jeżeli profesor uczący w więcej niż jednej instytucji zdecyduje się zorganizować zajęcia łączone.

Wykłady

Nie można też zapomnieć o tradycyjnych wykładach, podstawie wielu typów studiów. Na niektórych wydziałach, w tym wydziale prawa, nie są one obowiązkowe, chociaż omawiane na nich tematy pojawiają się na egzaminach, a prowadzący tutoriale często polecają konkretne wykłady w celu poszerzenia wiedzy. Niektóre z nich są też nagrywane i dostępne przez internet na prywatnym serwisie studenckim. Studenci sami decydują, w jakich wykładach uczestniczą i w jakiej formie – bywają tacy, którzy chodzą na niemal wszystkie, oraz tacy, którzy nie pojawiają się na żadnych.

Biblioteki

Tutoriale, eseje, seminaria i wykłady to podstawowe formy przekazywania wiedzy na Uniwersytecie Oksfordzkim. Na uwagę zasługują też biblioteki, stanowiące oddziały sławnej biblioteki Bodlejańskiej, w której znajdują się kopie każdej książki wydrukowanej w Wielkiej Brytanii. W Oksfordzie można znaleźć oddziały college’owe (np. biblioteka Teddy Hall, która znajduje się w historycznym kościele St Peter-in-the-East), wydziałowe (takie jak Law Bod, która zawiera największą kolekcję książek prawniczych poza Stanami Zjednoczonymi), a także te znajdujące się w sławnych budynkach, takich jak Radcliffe Camera. Nie ma jednak wątpliwości, że studenci mają dostęp do wielu książek papierowych, elektronicznych, a także internetowych baz danych – wszystko w celu zdobywania i poszerzania własnej wiedzy. Nic tylko się uczyć!

Justyna Frankowska
Justyna Frankowska
Justyna Frankowska

Justyna Frankowska