PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Karta ISIC – warto ją mieć. Natalia podpowiada jak ją wyrobić

Karta ISIC – warto ją mieć. Natalia podpowiada jak ją wyrobić
Wyjeżdżając za granicę na studia warto pomyśleć o powrotach do domu. Po rodzinnym mieście najczęściej poruszamy się środkami lokomocji takimi jak autobus czy tramwaj. Odwiedzając znajomych prawdopodobnie wybierzemy pociąg, zwłaszcza, że w Polsce, jeśli chodzi o zniżki na podróżowanie studenci są bardzo uprzywilejowaną grupą.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Karta ISIC - czym jest i dlaczego warto ją wyrobić

Wyjeżdżając za granicę na studia warto pomyśleć o powrotach do domu. Po rodzinnym mieście najczęściej poruszamy się środkami lokomocji takimi jak autobus czy tramwaj. Odwiedzając znajomych prawdopodobnie wybierzemy pociąg, zwłaszcza, że w Polsce, jeśli chodzi o zniżki na podróżowanie studenci są bardzo uprzywilejowaną grupą.

Karta ISIC ułatwia życie

Legitymacja ISIC czy też karta ISIC (International Student Identity Card) jest jedynym na świecie międzynarodowym dokumentem tożsamości potwierdzającym status studenta. Ubiegać się o nią mogą studenci uczelni państwowych i prywatnych wszystkich rodzajów studiów (dziennych, wieczorowych, zaocznych, licencjackich, magisterskich i doktoranckich) bez ograniczenia wiekowego. Przysługuje ona również uczniom szkół średnich i gimnazjalnych. Niektóre warianty karty ISIC zawierają opcję ubezpieczenia jej posiadacza. Jedną z jej wielu zalet jest możliwość korzystania z blisko 700 zniżek w kilkudziesięciu tysiącach miejsc na całym świecie.

Oprócz zniżek na komunikację miejską w całym kraju otrzymujemy też dostęp do szeregu rabatów do restauracji, placówek kulturalnych (teatry, muzea), szkół językowych, centrów rekreacyjno-sportowych i wielu innych.

Karta ISIC to nie tylko tańsza komunikacja

Istnieje kilka rodzajów karty:

- Karta ISIC

- Karta ISIC-PTSM (legitymacja partnerska przygotowana wspólnie z Polskim Towarzystwem Schronisk Młodzieżowych)

- Karta ISIC 360 (wyższa suma ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą – do 80 000 EUR)

- Karta ISIC AZS (karta z potwierdzeniem członkostwa w Akademickim Związku Sportowym)

- Karta ITIC (International Teacher Identity Card; dokument potwierdzający status nauczyciela lub wykładowcy)

- Karta IYTC (International Youth Travel Card działająca przede wszystkim jako międzynarodowa karta zniżkowa z ochroną ubezpieczeniową)

W tym blogu skupię się na pierwszym, podstawowym rodzaju karty ISIC.

Krok po kroku czyli jak wyrobić sobie kartę ISIC

Istnieją dwa sposoby - zakupu można dokonać przez internet lub w biurze. Wyrobienie karty online jest bardzo proste i wygodne:

1. Należy przygotować zdjęcie formatu legitymacyjnego oraz skan swojej legitymacji szkolnej/studenckiej (strony z danymi osobowymi i okresem ważności legitymacji)

2. Wypełnić wniosek on-line.

3. Po wysłaniu wniosku na podany adres mailowy dostarczone zostanie potwierdzenie założenia zamówienia wraz z numerem konta i kwotą do zapłaty.

4. Po zaksięgowaniu wpłaty na rachunku bankowym w ciągu trzech dni roboczych karta zostanie wysłana na adres wskazany w zamówieniu.

5. Karty wysyłane są za pośrednictwem Poczty Polskiej, listem poleconym priorytetowym lub przez firmy kurierskie.

6. Podczas zamawiana karty ISIC z ubezpieczeniem wraz z legitymacją wystawione będzie świadectwo ubezpieczeniowe - potwierdzenie wykupionego zakresu ubezpieczenia.

Aby zakupić kartę w biurze należy postępować według poniższych zaleceń:

1. Wybierając się do biura wystawiającego kartę, należy wziąć ze sobą ważną legitymację szkolną/studencką lub zaświadczenie ze szkoły/uczelni potwierdzające status ucznia/studenta.

2. Pamiętać trzeba o zabraniu ze sobą jednego zdjęcia (format legitymacyjny, bez nakrycia głowy i okularów przeciwsłonecznych).

3. Kolejnym krokiem jest wypełnienie wniosku, w zależności od tego jaka karta została wybrana.

4. Wyrobienie karty zajmuje tylko kilka minut.

5. Wraz z kartą wystawione zostanie potwierdzenie ubezpieczenia, jeśli wybrana karta jest z pakietem ubezpieczeniowym.

Polecam jednak wyrobić kartę przez stronę internetową www.isic.org (nie polską a angielską wersję strony) wybierając na liście kraj aktualnego zamieszkania (czytaj: gdzie studiujesz). Z kilku różnych źródeł słyszałam, że nie można wyrobić jej w kraju, z którego się pochodzi, ale tam, gdzie się studiuje. Jeśli ktoś sprawdzający naszą kartę dobrze zna przepisy, może się przypadkiem okazać, że łamiemy prawo, a tego przecież nie chcemy! ;)

Konduktorzy i karta ISIC

Według mnie w informatorze ISIC bezapelacyjnie powinno znaleźć się zalecenie, aby po wyrobieniu karty zaopatrzyć się w dużą dawkę cierpliwości i poczucia humoru. Jeśli miałabym policzyć, jak wiele razy podczas podróży pociągami stanęłam w ogniu pytań ze strony konduktorów, zabrakłoby mi palców. Od pytań o dowód osobisty po wątpliwość, czy aby na pewno jestem obywatelką Polski. Sytuacja, która najbardziej utkwiła mi w pamięci miała miejsce 7 kwietnia w pociągu EIP na trasie Kraków – Gdańsk, cytuję:

Konduktor: „Okay, what do we have here... I can see that my colleague acctepted your student ID..?”

Ja: “Ale ja mówię po polsku…”

Konduktor: „Ja mówię jeszcze po czesku.”

Chyba nie muszę opisywać śmiechu i zarazem dezorientacji współpasażerów po opuszczeniu przedziału przez konduktora ;)

Podsumowując – jeśli rozpoczynasz studia za granicą, chciałbyś/chciałabyś korzystać z wielu korzystnych, wyżej opisanych ofert oraz być obiektem zainteresowania znacznej większości polskich konduktorów – ta karta jest właśnie dla Ciebie!

Natalia Egielman

Natalia Egielman