PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Dylemat każdego maturzysty: - Jaką wybrać uczelnię?

Dylemat każdego maturzysty: - Jaką wybrać uczelnię?
Rankingi to nie wszystko. Ważne są też m.in. program studiów i czesne. Dla wielu osób znaczenie ma też lokalizacja szkoły, to w jakim mieście się znajduje. Czym kierować się wybierając uczelnię? Oto kilka porad Julii i Adama.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Julia Stankiewicz

Julia Stankiewicz podpowiada: - Program studiów, wysokość czesnego, znajomość języka, ranking

Program studiów

Zawsze warto sprawdzić na stronie uczelni jakie moduły są nauczane na przestrzeni lat. Ten sam kierunek na różnych uczelniach może się znacznie różnić (w przypadku inżynierii lotniczej są uczelnie, które przez pierwsze dwa lata skupiają się na inżynierii ogólnej, a dopiero na trzecim roku są wprowadzane specjalistyczne przedmioty/moduły). Ważne jest również żebyś upewnił się czy kierunek posiada akredytacje, które są wysoko cenione przez pracodawców.

Czesne i możliwość wzięcia pożyczki

Dowiedz się dokładnie jak drogie są studia na wybranej uczelni. Czesne zależą od wielu czynników takich jak gdzie mieszkałeś w trakcie swojego życia, gdzie pracują obecnie Twoi rodzice, czy masz podwójne obywatelstwo….

Przykładowe czesne dla obywateli UE w krajach, w których studiują stypendyści Fahrenheita:


Anglia: 9.000 funtów (możliwość wzięcia pożyczki)

Szkocja: studia za darmo

Stany Zjednoczone: 10.000 – 40.000 dolarów (niektórzy studenci otrzymują stypendia pokrywające część lub całość czesnego)

Hiszpania: 800-2500 euro (zależy od uczelni)

Dania: studia za darmo

Dodatkowym wsparciem w finansowaniu studiów są liczne stypendia, w tym stypendium im. Gabriela Fahrenheita.

Studia, prowadzone w znanym Ci języku

To, że uczelnia, którą rozważasz jest w kraju, którego języka nie znasz, nie koniecznie musi być problemem. Wiele zagranicznych uczelni (w Holandii, Danii) posiada także kierunki w języku angielskim. Może właśnie ten, o którym Ty myślisz?

Rankingi to nie wszystko

Niektóre rankingi oprócz oceny poziomu nauczania biorą pod uwagę na przykład ilość publikacji w magazynie naukowym, dlatego warto sprawdzić czy zależy Ci na tym na czym skupia się dany ranking. Najlepszą opcją jest oczywiście osobiste odwiedzenie uczelni i porozmawianie z obecnymi studentami. My (stypendyści Fahrenheita) chętnie pomożemy rozwiać Wasze wątpliwości związane z wyborem uczelni i podzielmy się naszym doświadczeniem.

Adam Małagowski

Adam Małagowski radzi: - Miasto, koszty utrzymania, praktyki zawodowe!

Miejsce, w jakim ulokowana jest uczelnia

Niektóre uniwersytety tworzą samodzielne miasteczka, podczas gdy inne są częściami ogromnych metropolii. W związku z tym atmosfera na różnych uniwersytetach oraz charakter życia miejskiego znacząco się różni. Warto więc zastanowić się, w jakim otoczeniu dobrze się czujesz: może to być tętniące życiem centrum miasta bądź spokojny, otoczony uniwersyteckimi budynkami skwerek z kawiarnią. Wielkość miasta dyktuje tempo życia, niektórzy lubią życie intensywne, inni spokojne, dlatego też warto wziąć pod uwagę okolicę, w jakiej położona jest wybrana uczelnia.

Koszty utrzymania

Zależą one często od kraju oraz wielkości miasta, ale nie tylko. Wybór „tańszego” miejsca do życia może okazać się bardzo korzystny: starczy nam pieniędzy na lepsze mieszkanie, może częstsze spotkania z przyjaciółmi czy powroty do domu. Warto więc przyjrzeć się średnim kosztom pokoi w akademikach czy najmu mieszkań, a także komunikacji miejskiej czy cenom biletów lotniczych. Z uwagi na duże sieci marketów istniejące w każdym mieście koszty wyżywienia mogą zbytnio się nie różnić przy utrzymaniu tej samej diety.

Możliwość podjęcia praktyk zawodowych

W zasadzie każda uczelnia ma do tego swój indywidualny stosunek. Niektóre pozostawiają to zupełnie w gestii studentów nie angażując się zupełnie w sprawy ich zatrudnienia. Inne z kolei wręcz „wyrzucają” swoich studentów na semestr bądź dwa na obowiązkowe praktyki zawodowe będące częścią programu ich studiów. Taki staż może być bardzo dobrym przygotowaniem do Twojej przyszłej kariery zawodowej, dlatego należy dokładnie przyjrzeć się propozycjom, jakie oferują nam poszczególne uczelnie oraz kierunki studiów.