Patrycja przekonuje: "Rekrutacja na studia w Hiszpanii nie jest skomplikowana"

Przed wyborem uczelni w Hiszpanii i podjęciu się rekrutacji, przede wszystkim warto wiedzieć, że oprócz sjesty i fiesty, Hiszpanie również ciężko pracują i uczą się. Ich podejście do nauki było dla mnie wielkim zaskoczeniem, jadąc tam miałam zupełnie inny obraz hiszpańskiego studenta.

A
A
Ostatnia aktualizacja: 02 września 2017 r.

Przygotowanie do egzaminów końcowych
Przygotowanie do egzaminów końcowych
Fot. Patrycja Łapińska

Wystarczy matura

Rekrutacja na studia w Hiszpanii nie jest skomplikowana, podstawowym dokumentem na podstawie którego odbywa się rekrutacja na hiszpańskie uniwersytety jest świadectwo dojrzałości. Formalnościami w aplikacji na uczelnie zajmuje się UNED (Universidad Nacional de Educación a Distancia). Po napisaniu naszej polskiej matury wysyła się wyniki do UNED-u, gdzie polskie oceny przeliczane są według hiszpańskiego wskaźnika. Na podstawie tych obliczeń wydaje się kandydatom dokument który nazywa się credencial de acceso. Dzięki temu dokumentowi, uczniowie z UE nie muszą zdawać egzaminów Selectividad, które wcześniej obowiązywały wszystkich uczniów ubiegających się o miejsce na uniwersytecie. Na podstawie tego dokumentu można aplikować o miejsce na wymarzonej uczelni.

Jedna z placówek Uniwersytetu Pompeu Fabra
Jedna z placówek Uniwersytetu Pompeu Fabra
Fot. Patrycja Łapińska

Jak zwiększyć swoje szanse?

Jeżeli natomiast chcemy zwiększyć nasze szanse na dostanie się na studia, możemy zdawać hiszpański egzamin maturalny Prueba de Acceso a la Universidad, PAU. Dokumenty do UNED-u składa się do końca czerwca, natomiast pierwszy termin rekrutacji na uczelniach ma miejsce w lipcu, dodatkowy nabór odbywa się we wrześniu. W niektórych regionach Hiszpanii i na niektórych uczelniach mogą obowiązywać dodatkowe warunki rekrutacji lub egzaminy. W moim przypadku, przy aplikacji na studia w Barcelonie na kierunku Tłumaczenie i Interpretacja musiałam zdawać dodatkowy egzamin z języka angielskiego. To samo dotyczy języków w jakich wykładane są zajęcia.

Kraina wielu języków

Przyszli kandydaci muszą wykazać się znajomością języka hiszpańskiego, ale nie wolno zapominać że Hiszpania to kraj bogaty w języki. Kataloński, galicyjski, baskijski to języki, które są obecne na regionalnych uczelniach i trzeba liczyć się z tym, że wiele zajęć może być prowadzonych w tych językach. Uczelnie mogą mieć różne polityki wewnętrzne, dlatego też warto zajrzeć na stronę internetową danego uniwersytetu, żeby uzyskać dodatkowe informacje.

Więcej informacji można uzyskać na stronie UNED-u, w biurze radcy ds. Edukacji przy Ambasadzie Królestwa Hiszpanii w Warszawie lub bezpośrednio kierować się do stypendystów.

Patrycja Łapińska
Patrycja Łapińska
Fot. Patrycja Łapińska

Patrycja Łapińska