PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Gdańszczanie bawili się „na zielono”

Gdańszczanie bawili się „na zielono”
Kilka tysięcy gdańszczan wzięło udział w ekologicznej akcji „Zielony weekend 2008”
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kilka tysięcy gdańszczan wzięło udział w ekologicznej akcji „Zielony weekend 2008”

14 czerwca na molo w Brzeźnie stanął ogromny namiot, a na okolicznej plaży zebrali się nie tylko przedstawiciele organizacji poświęconych ochronie przyrody, ale i całe rodziny pragnące ciekawie spędzić sobotnie popołudnie.

Obecne na festynie dzieci brały udział w grach i warsztatach, dowiadując się więcej o ekologii w życiu codziennym. Na własnoręcznie ‘wyprodukowanym’ papierze czerpanym pisały deklaracje swoich działań na rzecz poprawy jakości atmosfery. Na koniec – przykleiły karteczki do balonów, z których stworzyły wielkiego smoka – symbol szkodliwego wpływu cywilizacji na atmosferę. Do budowania smoka przez megafony zachęcali szczudlarze.

Nie zabrakło też innych atrakcji – pantomimy z udziałem dzieci, happeningu Teatru Lustra Strona Druga oraz sambowego koncertu bębniarskiego - Rhythm of Resistance.

Dorośli mogli zmierzyć sobie ciśnienie i poziom glukozy we krwi, palacze – poziom dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu, a onkolog odpowiadał na pytania dotyczące nowotworów.

Gdańszczanie mieli okazję wypowiedzieć się jakie wolą torby - foliowe, czy na przykład … lniane, które, podczas tej imprezy, można było otrzymać w prezencie. Ekolodzy zbierali także podpisy pod projektem zmiany ustawy „O opakowaniach i odpadach opakowaniowych” mającym na celu ograniczenie wykorzystywania tzw. ‘foliówek’. Opowiedziało się za nim aż 450 osób.

W związku z konkursem „Gdańsk – zielone okno” na najpiękniej ukwiecony balkon, podczas imprezy można też było otrzymać nasiona kwiatów.

Impreza wsparła kampanię Zielone Miasto Gdańsk - promującą wizerunek Gdańska jako miasta czystego i ekologicznego.

Głównym organizatorem był Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego, w imprezie udział wziął także Polski Klub Ekologiczny, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, Straż Miejska w Gdańsku, Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, Nadleśnictwo Gdańsk, Greenpeace, Państwowy Instytut Geologiczny, Urząd Morski w Gdyni, Zakład Utylizacyjny Sp. z o.o. w Gdańsku, Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszowskiej, Schronisko dla bezdomnych zwierząt „Promyk” oraz Thornmann recykling.