PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Trwa głosowanie na Budżet Obywatelski 2021. Więcej głosów oddały dotąd kobiety

Przed dwoma dniami rozpoczęło się głosowanie na projekty zgłoszone do przyszłorocznej edycji gdańskiego Budżetu Obywatelskiego. W środę, 18 listopada, do godz. 12, zagłosowało już 7782 osoby. To wynik lepszy w porównaniu z pierwszymi dniami głosowania w ubiegłym roku. Zachęcamy jednak wszystkich gdańszczan, by wzięli udział w tym głosowaniu - zajmie Wam to tylko kilka minut.

A
A
1

 

By móc oddać głos na wybrane projekty, należy wejść na oficjalną stronę Miasta, czyli www.gdansk.pl. W górnym prawym rogu strony znajduje się charakterystyczny żółty prostokąt z informacją o głosowaniu na Budżet Obywatelski 2021. Należy w niego kliknąć, by móc wziąć udział w głosowaniu.

O tym, na co można wydać środki zabezpieczone w przyszłorocznym BO, zdecydowało dotąd blisko 7,8 tys. osób, a dokładnie 3352 mężczyzn i 4430 kobiet. Najbardziej aktywne dotąd grupy wiekowe to: 26-30, 31-35 oraz 36-40 lat.

Jak wygląda, póki co, frekwencja w głosowaniu w porównaniu z ubiegłym rokiem?

1 DZIEŃ - w tym roku: 4590 osób, w zeszłym roku: 2727 osób

2 DZIEŃ - w tym roku: 2593 osób, w zeszłym roku: 2555 osób

 

  • By móc zagłosować można też kliknąć TUTAJ

 

Głosowanie na projekty BO zajmuje zaledwie kilka minut. Wystarczy kliknąć w interaktywny formularz znajdujący się w charakterystycznym żółtym prostokącie z informacją o głosowaniu na BO. By móc oddać głos należy podać numer PESEL (aby system mógł zweryfikować, czy dana osoba jest upoważniona do głosowania), a także numer telefonu komórkowego lub aktualny adres mailowy. Na maila bądź SMSem przesłany zostanie bowiem kod aktywacyjny, który umożliwi oddanie głosu na projekty.

W głosowaniu na projekty Budżetu Obywatelskiego mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gdańska, także dzieci i młodzież (pod nadzorem dorosłych). Mogą to być osoby zameldowane na stałe lub czasowo w naszym mieście, osoby dopisane w Gdańsku do spisu wyborców lub posiadające Kartę Mieszkańca, czyli płacące w naszym mieście podatki bądź inne opłaty lokalne.

 

2

 

Nowością przyszłorocznej edycji jest wyodrębnienie środków na tzw. Zielony Budżet Obywatelski, którego założeniem jest rozwój i uatrakcyjnienie terenów zielonych. W każdej dzielnicy wydzielono 20 proc. środków, które przeznaczono właśnie na takie projekty, a w puli projektów ogólnomiejskich jest to 30 proc. kwoty.

Zielone projekty można było zgłaszać w pięciu obszarach tematycznych: nasadzenia roślinności na terenach zieleni miejskiej, przestrzenie rekreacyjne, parki kieszonkowe, ogrody deszczowe oraz renowacja istniejących terenów zieleni.

 

  • Wszystkie pomysły na Zielony oraz tradycyjny BO można znaleźć TUTAJ 

 

Każdemu głosującemu przysługuje w tym roku 8 punktów: 5 punktów na projekty dzielnicowe Budżetu Obywatelskiego i 1 punkt na projekt ogólnomiejski Budżetu Obywatelskiego oraz 1 punkt na projekt dzielnicowy Zielonego Budżetu Obywatelskiego i 1 punkt na projekt ogólnomiejski Zielonego Budżetu Obywatelskiego.

Co istotne, w przypadku projektów dzielnicowych głosujący mogą oddać 5 punktów na jeden projekt, ale mogą też oddać po 2, 3, a nawet po 1 punkcie (maksymalna suma musi wynieść 5) na wybrane projekty. W przypadku zielonego budżetu obywatelskiego można oddać 1 punkt na jeden, wybrany projekt. Punkty można przydzielać na projekty w dowolnej dzielnicy, niekoniecznie w tej, w której się mieszka.

Kwota budżetu obywatelskiego na 2021 rok to suma kwoty podstawowej, która wynosi 18 mln zł oraz środków, które nie zostały rozdysponowane w Budżecie Obywatelskim 2020, czyli 428 001 zł. Z tego kwota przeznaczona na projekty realizowane w 35 dzielnicach Gdańska to 14 824 301 zł (w tym Zielony Budżet Obywatelski 2 880 000 zł), a na projekty ogólnomiejskie - 3 603 700 zł (w tym Zielony Budżet Obywatelski 1 080 000).

Głosowanie potrwa do 30 listopada. Do 7 grudnia ogłoszone zostaną jego wyniki.Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl