• Start
  • Wiadomości
  • Koronawirus. Przygotowania do Budżetu Obywatelskiego 2021 przesunięte na kwiecień

Koronawirus. Przygotowania do Budżetu Obywatelskiego 2021 przesunięte na kwiecień

W związku z wprowadzanymi kolejnymi działaniami profilaktycznymi wobec pandemii koronawirusa, Urząd Miejski zdecydował o przesunięciu terminu zgłaszania propozycji do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Nie ustalono jednak konkretnego, nowego terminu. Wszystko zależeć będzie bowiem od sytuacji w mieście, jak i w całym kraju.
13.03.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pandemia koronawirusa 'przesuwa' tegoroczny harmonogram przygotowań do Budżetu Obywatelskiego
Pandemia koronawirusa 'przesuwa' tegoroczny harmonogram przygotowań do Budżetu Obywatelskiego
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Możliwość zgłaszania projektów do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego planowano w tym roku od 20 marca. Ze względu na dynamiczną sytuację w naszym kraju w związku z pandemią koronawirusa, w tym planowanym zamknięciem dla petentów gmachu Urzędu Miejskiego, termin ten został przesunięty. Rozpoczęcie przygotowań do BO, czyli zgłaszanie projektów przez mieszkańców, będzie możliwe nie wcześniej niż po świętach wielkanocnych, które przypadają w dniach 12-13 kwietnia. Nowy termin nie został jednak ustalony - będzie uzależniony od sytuacji panującej w kraju.

Zgłaszanie projektów BO oznacza zazwyczaj dla pomysłodawców wizyty w poszczególnych jednostkach miejskich bądź wydziałach Urzędu Miejskiego, gdzie analizowane są wstępnie propozycje gdańszczanek i gdańszczan. Urzędnicy często pomagają też oszacować wartość danego projektu, sprawdzają własność działek, na których mieszkańcy planują inwestycję ze środków BO, itp.

Ze względu na bezpieczeństwo zarówno mieszkańców, jak i pracowników urzędu, w tym profilaktyczne ograniczanie osobistych kontaktów do minimum, byłoby to możliwe w najbliższych dniach jedynie telefonicznie bądź mailowo.

 

Budżet Obywatelski 2020. Sprawdź, które projekty wygrały w tegorocznym głosowaniu

 

Za wcześnie też dziś na informację, jak bardzo zmieni się cały harmonogram tegorocznych przygotowań do przyszłorocznego BO. Niewykluczone, że głosowanie na projekty odbędzie się nie wcześniej niż w październiku, a nawet w listopadzie, choć zazwyczaj odbywało się we wrześniu.

- Nie wykluczamy też, że w tym roku zostanie skrócony termin zgłaszania projektów np. do dwóch tygodni. Taka decyzja musiałaby jednak zostać podjęta przez Radę Miasta Gdańska stosowną uchwałą wprowadzającą zmiany w uchwale podjętej przez RMG przed kilkoma miesiącami - określającej zasady i harmonogram tegorocznych przygotowań do BO - tłumaczy Sylwia Betlej, p.o. Kierownika Referatu Partycypacji Społecznej i Rad Dzielnic w gdańskim Urzędzie Miejskim.

 

Budżet Obywatelski 2021. Co zmieni się w przygotowaniach kolejnego BO?

 

Przypomnijmy. W przyszłorocznej, ósmej już edycji BO, pula środków do wykorzystania wynosi 18 428 001 złotych. Kwota przeznaczona na projekty dzielnicowe, realizowane w 35 dzielnicach Gdańska, to 14 824 301 zł, na projekty ogólnomiejskie przeznaczono 3 603 700 zł. W ramach przyszłorocznego BO po raz pierwszy wprowadzony zostanie tzw. Zielony Budżet, do którego będzie można zgłaszać projekty związane z szeroko pojętą ekologią.

 

TV

Żywie Biełaruś! Białoruski Dzień Wolności w Gdańsku