PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Brzeźno
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Brzeźno
Powierzchnia: 2,73 km2
Liczba ludności: 11539 osób
Gęstość zaludnienia: 4227 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Brzeźno, Nowy Port, Letnica, Przeróbka, Stogi, Krakowiec-Górki Zachodnie, Wyspa Sobieszewska, Rudniki, Olszynka, Orunia-Św. Wojciech-Lipce
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy III
tel. 58 344 33 27
al. Grunwaldzka 186
Kierownik Referatu – Artur Młodawski
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji VI w Gdańsku
tel. 58 521 17 22
ul. Kasztanowa 6
Komendant komisariatu – podinsp. Tomasz Adamowicz

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada dzielnicy Brzeźno
Skład Rady Dzielnicy
  • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy
    Gudzowski Jarosław

  • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
    Mazurek Piotr

  • Członek Zarządu
    Furmaniak Katarzyna, Gręndzińska Joanna

  • Przewodniczący Rady Dzielnicy
    Bielecki Dobrosław

  • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
    Łukjanowicz Marcin

  • Błażewicz Mateusz
  • Formela Agnieszka
  • Grabowska Monika
  • Kardasz Patrycja
  • Lewandowski Dariusz
  • Mirosław Grażyna
  • Rysak Bartłomiej
  • Strebejko Szymon
  • Zieliński Grzegorz
Kontakt

Siedziba 
Dworska 27, 80-506 Gdańsk

Telefon
571-324-211

E-mail: 
kontakt@radadzielnicybrzezno.pl
brzezno@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal
www.radadzielnicybrzezno.pl

Facebook
Rada Dzielnicy Brzeźno

Dyżury
- każda I środa miesiąca 9:00-10:00 oraz 17:00-18:00
- każda III środa miesiąca 9:00-10:00 oraz 17:00-18:00

Nowy Port. Mieszkańcy wiedzą już skąd uciążliwy odór - tylko jak się go pozbyć?

Nowy Port. Mieszkańcy wiedzą już skąd uciążliwy odór - tylko jak się go pozbyć?
Długo to trwało, ale Nowy Port już wie: sprawcą fatalnego odoru, który od miesiąca nęka mieszkańców jest mazut przeładowywany przez Siarkopol z cystern kolejowych na statki. W poniedziałek, 19 marca, w Radzie Dzielnicy zorganizowano spotkanie, z którego wynika, że adresatem skarg w tej sprawie jest nie Miasto, ale wojewoda pomorski i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Przewodnicząca Rady Marzena Malko (po prawej) przyszła ze swoją malutką córeczką Ilianą - żeby nie było wątpliwości, że nikt tutaj nie odpuści, bo chodzi też o zdrowie dzieci

Sytuacja jest bardzo dokuczliwa i dotyczy nie tylko Nowego Portu, ale także sąsiednich dzielnic - przede wszystkim Letnicy, Przeróbki i Brzeźna. Podobno bywa, że odór dociera nawet do Wrzeszcza Dolnego i na Dolne Miasto.

- W naszej dzielnicy smród jest tak mocny, że dorosłym robi się od tego niedobrze, a dzieci mają odruch wymiotny - mówią mieszkańcy Nowego Portu. - Tak już bywało w przeszłości, od lat. Teraz mamy ten problem od miesiąca, w zasadzie codziennie. Dziwnym trafem smród nasila się wieczorami, a najbardziej w weekendy. Dlaczego? Może chodzi o to, żeby nie chciało się tutaj przychodzić kontrolerom? Jesteśmy pełni obaw, że to nas po prostu truje. Skąd mamy mieć pewność, że powietrze którym oddychamy nie zawiera substancji rakotwórczych?

Jest marzec. Rano człowiek budzi się i odruchowo otwiera okno, żeby wywietrzyć mieszkanie po nocy. Do środka wpada taki smród, że okno trzeba szybko zamykać. Po godzinie, a może po dwóch, fala odoru na dworze przechodzi, więc można wrócić do wietrzenia. Ale smród nie tak łatwo przechodzi - najdłużej trzyma się w klatkach schodowych domów.

Problem ma przede wszystkim 10 tysięcy mieszkańców Nowego Portu i prawie półtora tysiąca w mniej zaludnionej Letnicy. Ale i to wkrótce się zmieni - w okolicy trwa budowa domów na kolejne 10 tysięcy mieszkańców, a deweloperzy kupili już trzy kolejne lokalizacje. Gdańsk się rozwija, tereny są atrakcyjne do zamieszkania. Mieszkańcy Nowego Portu lubią i chwalą swoją dzielnicę - wszystko byłoby super, gdyby nie ten smród.


Siarkopol deklaruje współpracę

Rada Dzielnicy Nowy Port mieści się w lokalu przy Oliwskiej 53/55. Na wtorek 13 marca, na godz. 17. zaproszono Tomasza Zakrzewskiego - prezesa Siarkopolu, żeby wyjaśnił jakie są możliwości pozbycia się odoru, a przynajmniej zminimalizowania. Prezes stawił się na spotkanie z Pawłem Rudzkim, dyrektorem ds. technicznych. Przysłuchiwało im się i zadawało pytania 20 osób. Przewodnicząca Rady Marzena Malko przyszła ze swoją malutką córeczką Ilianą - żeby nie było wątpliwości, że nikt tutaj nie odpuści, bo chodzi też o zdrowie dzieci. Był też Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący zarządu Rady Dzielnicy Brzeźno. Przyszli ponadto radni Miasta Gdańska Beata Dunajewska i Łukasz Hamadyk oraz Jacek Bendykowski, radny Sejmiku Województwa Pomorskiego, prezes Fundacji Gdańskiej. Urząd Miejski w Gdańsku reprezentował Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska.

Prezes Siarkopolu Tomasz Zakrzewski, po prawej - dyrektor Paweł Rudzki

Zebrani usłyszeli od przedstawicieli Siarkopolu, że:

  • Źródłem uciążliwego odoru są substancje ropopochodne, a konkretniej mazut. Firma handluje nim od wielu lat i tylko niektóre partie smrodzą - w ostatnim czasie dwie. Jaki jest tego powód, prezes Zakrzewski i dyrektor Rudzki nie wiedzą. Przypuszczają, że chodzi o źródło pochodzenia ropy, która może mieć jakieś specyficzne domieszki. Jakie? Nie mają pojęcia.
  • Nikt nie bada składu chemicznego transportów mazutu. Siarkopol ma zaufanie do kontrahentów, że przysyłają dokładnie to, co jest zawarte w specyfikacji. Prezes Zakrzewski i dyrektor Rudzki są przekonani, że odór nie jest toksyczny. Badać tego nie będą, bo prawo nie nakłada na nich takiego obowiązku.
  • Mazut jest przywożony do portu cysternami kolejowymi. Na miejscu jest podgrzewany do temperatury +60 stopni C. i przepompowywany do zbiorników, a stamtąd na statki. Proces przepompowywania, zdaniem przedstawicieli Siarkopolu, jest w wystarczającym stopniu. Nie da się całkowicie uniknąć przenikania odoru do powietrza, bowiem zbiorniki do przechowywania mazutu wyposażone są w niezbędne “kominy”.
  • Siarkopol działa na terenach przemysłowych, ale ma świadomość, że odór dociera do dzielnic mieszkalnych. Dlatego prezes Zakrzewski zapewnia, że zrobi wszystko, co w jego mocy, by kolejne partie kontraktowanego mazutu nie były już tak uciążliwe pod względem zapachowym.
  • Czy Siarkopol może zainwestować w jakąś nowoczesną technologię przeładunku, która pozwoli na całkowite uwolnienie Nowego Portu od smrodu? Prezes Zakrzewski jest tutaj sceptyczny. Trzeba by najpierw przeprowadzić rachunek opłacalności takiej inwestycji.


Trzeba żądać pomocy od państwa

- A co na to Miasto?! - pytała jedna z uczestniczek spotkania. - Jak mam taki problem, to idę z nim do Miasta. To przecież oczywiste.

Okazuje się jednak, że to nie takie proste. Magistrat w ogóle nie jest stroną w tej sprawie, ale stoi po stronie mieszkańców i jest gotów jest pomóc w pisaniu skarg i monitów - jak zapewnia Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Radny wojewódzki Jacek Bendykowski wskazał kierunek dalszych działań - mieszkańcy muszą szukać pomocy wojewody pomorskiego i państwowych instytucji ochrony środowiska

Od Jacka Bendykowskiego - radnego wojewódzkiego, który jest prawnikiem - mieszkańcy dowiedzieli się, że adresatem ich żądań dotyczących walki ze smrodem powinny być organy i instytucje państwowe: wojewoda pomorski, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Gdańsku, a także Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie. To one mają odpowiednie umocowanie prawne, a także możliwości techniczne (laboratoria, specjalistów) żeby zbadać problem i mu zaradzić.

Radni postanowili, że jak najszybciej zorganizują kolejne spotkanie i zaproszą na nie przedstawicieli wojewody pomorskiego oraz WIOŚ.

TO NIE PIERWSZE TEGO TYPU PROBLEMY MIESZKAŃCÓW NOWEGO PORTU - CZYTAJ:

Nowy Port: co dalej z tym smrodem?