***
Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

To fajne miejsce. Noworoczne spotkanie w domu przy Dolnych Młynach

W Gdańsku realizowany jest, pionierski w skali kraju, projekt wsparcia dla ludzi w potrzebie. W październiku w Brętowie przy ul. Dolne Młyny oddano do użytki ekologiczny dom, w którym zamieszkało 41 osób. Teraz na spotkanie noworoczne zaprosili do siebie władze Gdańska.

A
A

Spotkanie w domu przy ul. Dolne Młyny
Spotkanie w domu przy ul. Dolne Młyny
zdj. Marek Wałuszko

Pierwsze wrażenia

Dom przy ul. Dolne Młyny to miejsce szczególne. Pierwsi lokatorzy wprowadzili się tu w październiku. Mariusz Wilk, koordynator projektu z gdańskiej Fundacji Społecznie Bezpieczni przypomina, że znaleźli tu miejsce, wraz z bliskimi, ludzie, którzy z różnych powodów popadli w życiowe tarapaty, ludzie w potrzebie.

W 25 mieszkaniach żyje obecnie 41 osób.

- Mieszkają tu fajni ludzie. Mają swoje różne, trudne historie. Natomiast łączy ich to, że wyszli z tych trudnych historii o własnych siłach - mówi Mariusz Wilk.


Nie tylko mieszkania, ale też integracja

Lokatorów łączy jedno: dzięki ciężkiej pracy nad sobą i hartowi ducha wyszli na prostą, a Miasto wyciągnęło do nich rękę. Lokatorzy są de facto najemcami tych lokali, ale płacą ulgowe stawki w porównaniu z obowiązującymi na rynku. Ceny za gaz i energię elektryczną są jak dla wszystkich. Mają tu wsparcie trenerek, jest ogólnodostępna świetlica.

Mariusz Wilk podsumowuje krótko: - To fajne miejsce.


Przy wspólnym stole z władzami Gdańska
Przy wspólnym stole z władzami Gdańska
zdj. Marek Wałuszko

W środę, 3 stycznia, spotkali się z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem, jego zastępcą ds. polityki społecznej Piotrem Kowalczukiem i Piotrem Olechem, zastępcą dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego, który zajmuje się integracją społeczną. Była też przedstawicielka Rady Miasta Teesa Wasilewska.

Mieszkańcy upiekli ciasto, usiedli w świetlicy przy wspólnym stole. Dzielili się swoimi pierwszymi wrażeniami. Opowiadali jak mieszka się w ekologicznym drewnianym budynku, jak spędzili święta i Nowy Rok i jak ich traktują sąsiedzi.

Zobacz relację wideo


Na czym polega projekt?

Dom ekologiczny z mieszkaniami ze wsparciem przy ul. Dolne Młyny zrealizowany został w ramach „Gdańskiego Programu Mieszkalnictwa Społecznego dla osób/rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym na lata 2016-2023.” Program ten zakłada, że każdego roku na cele mieszkań wspomaganych i mieszkań ze wsparciem przeznaczanych będzie 50 mieszkań.

W tej chwili takich miejsc w Gdańsku jest ponad 140.


W ekologicznym domu przy ul. Dolne Młyny znajduje się 25 mieszkań
W ekologicznym domu przy ul. Dolne Młyny znajduje się 25 mieszkań
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Budynek przy ul. Dolne Młyny to 4-piętrowy obiekt wykonany w technologii szkieletowej drewnianej wraz z infrastrukturą i małą architekturą Powierzchnia użytkowa to 1.279 m². Koszt inwestycji: 7.300.000 zł brutto Miasto zrealizowało głównie z emisji obligacji.


CZYTAJ TAKŻE:

Gdańsk przekazał 25 mieszkań potrzebującym. Właśnie odebrali klucze - projekt wyjątkowy w skali krajuMarek Wałuszko (0)
www.gdansk.pl
***