Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Zrób pięć kroków i załóż firmę w Gdańsku

Czym jest działalność gospodarcza? Jak określić jej zakres? A także jak szybko i bezboleśnie założyć własną firmę - doradzają specjaliści z Referatu Ewidencji Działalności Gospodarczej.

A
A

Referat Ewidencji Działalności Gospodarczej to punkt kompleksowej informacji dla osób planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz aktywnych przedsiębiorców. Dzięki współpracy tego referatu z instytucjami otoczenia biznesu, klienci mogą uzyskać kompleksową informację o dostępnym wsparciu dla małych i średnich przedsiębiorstw. Referat prowadzi też szereg projektów lokalnych oraz ponadnarodowych, których celem jest wspieranie sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Od czego zacząć, myśląc o założeniu firmy? Pomoże w tym internetowy „Asystent gdańskiego przedsiębiorcy”, który jest dostępny w internecie. Z pomocą asystenta poznamy odpowiedzi na najważniejsze pytania (http://asystent.gdansk.gda.pl/poradnik), a także prześledzimy pięć kroków potrzebnych do rozpoczęcia działalności (http://asystent.gdansk.gda.pl/kroki).

Pracownicy referatu nie tylko pomagają w zakładaniu działalności gospodarczej, ale też udzielają informacji na temat koncesji, pozwoleń i innych wymagań dotyczących przedsiębiorców. Dysponują również wiedzą o warunkach podejmowania działalności poza granicami naszego kraju. 

Od czerwca 2013 roku w referacie działa również Punkt Potwierdzający Profile Zaufane elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Platforma e-PUAP umożliwia osobom fizycznym posiadającym „podpis elektroniczny” w postaci Profilu Zaufanego, kompleksowe załatwienie spraw urzędowych za pośrednictwem Internetu bez konieczności wizyty w Urzędzie. Aby skorzystać z tej usługi osoba fizyczna musi posiadać Profil Zaufany. 

Procedura uzyskania takiego profilu wymaga jedynie złożenia wniosku przez Internet oraz udania się do Punktu Potwierdzającego Profil Zaufany e-PUAP przez osobę składającą wniosek, celem potwierdzenia tożsamości. W Gdańsku są dwa takie punkty: w Zespole Obsługi Mieszkańców nr 1 w Gdańsku, przy ul. Partyzantów 74 oraz w Zespole Obsługi Mieszkańców nr 4 w Gdańsku, przy ul. Wilanowskiej 2. Dotychczas potwierdzono w nich 5011 profili zaufanych. 

Referat Ewidencji Działalności Gospodarczej

Zespół Obsługi Mieszkańców nr 1
ul. Partyzantów 74, 80-254 Gdańsk,
tel.: 58 323 69 82 - 86
e-mail: gcop@gdansk.gda.pl

Zespół Obsługi Mieszkańców nr 4
ul. Wilanowska 2, 80-809 Gdańsk,
tel.: 58 323 71 31 - 32
e-mail: gcop@gdansk.gda.pl