PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Zakończyły się obchody Europejskiego Dnia Morza

Zakończyły się obchody Europejskiego Dnia Morza
W Gdańsku zakończyły się obchody Europejskiego Dnia Morza. W tym roku trwały one pięć dni (18-22 maja). W oficjalnych obchodach, przypadających na 19 i 20 maja, uczestniczyło około 800 przedstawicieli sektora gospodarki morskiej z całej Europy. Turyści oraz mieszkańcy Trójmiasta, mieli również okazję do wzięcia udziału w szeregu imprez towarzyszących.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W Gdańsku zakończyły się obchody Europejskiego Dnia Morza. W tym roku trwały one pięć dni (18-22 maja). W oficjalnych obchodach, przypadających na 19 i 20 maja, uczestniczyło około 800 przedstawicieli sektora gospodarki morskiej z całej Europy. Turyści oraz mieszkańcy Trójmiasta, mieli również okazję do wzięcia udziału w szeregu imprez towarzyszących.  

Wśród gości, którzy zawitali do Gdańska na oficjalną część obchodów, znaleźli się m. in.: europejska komisarz ds. gospodarki morskiej i rybołówstwa, Maria Damanaki, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. transportu, Siim Kallas, sekretarz generalny Międzynarodowej Organizacji Morskiej, Efthimios E. Mitropoulos, Minister Infrastruktury, Cezary Grabarczyk, podsekretarz stanu ds. gospodarki morskiej w Ministerstwie Infrastruktury, Anna Wypych-Namiotko, prezydent miasta Gdańsk, Paweł Adamowicz oraz marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk

Oficjalna część obchodów, konferencja morska, odbywająca się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na wyspie Ołowianka, toczyła się pod hasłem: ?Przede wszystkim ludzie?. ? Witam wielką europejską wspólnotę morską w Gdańsku ? tymi słowami rozpoczął swoje przemówienie prezydent Paweł Adamowicz. Uczestnicy zastanawiali się, w jaki sposób zwiększyć liczbę miejsc pracy w sektorze morskim, a także jak zachęcić młodych ludzi do wybrania zawodu związanego właśnie z morzem. ? W Europie zwiększa się stopa bezrobocia, a my potrzebujemy m. in. marynarzy i specjalistów ? mówiła komisarz Maria Damanaki. ? Na Pomorzu mamy uczelnie, które kształcą przyszłych specjalistów. Oby ich potencjał nie uległ zniszczeniu ? dodał marszałek Mieczysław Struk. 

 ? Potrzebna jest mobilność między sektorami. Mobilność miejsc pracy. Jeśli ludzie nie będą w stanie przechodzić z sektora, do sektora, nasz wysiłek nie ma sensu ? kontynuowała Maria Damanaki. Pomóc w tym może wspólna polityka europejska. W tym momencie prowadzonych jest ponad 80 projektów, dających wzrost zatrudnienia oraz perspektywy rozwoju dla młodych ludzi. Nową inicjatywą jest również ?Błękitny wzrost?, który ma pomóc w usunięciu bariery przeszkadzającej w rozwoju potencjału idącego z morza. ? Mamy umiejętności, mamy kapitał ? jedyne co musimy zrobić, to połączyć sektory, by właściwie wykorzystać otaczające nas morza i oceany ? zakończyła komisarz Damanaki. 

W piątek, 20 maja, ?ludzie morza? spotkali się podczas tzw. Dnia Interesariuszy. ? Ten dzień jest zorganizowany przez was, i do waszej dyspozycji. ? powiedziała dyrektor generalna DG Komisji Europejskiej ds. gospodarki morskiej i rybołówstwa, Lori Evans. - Dziękuję wam w imieniu wszystkich. Bez was, interesariuszy, nie byłoby sektora gospodarki morskiej. Życzę wam owocnych obrad ? dodała. Tego dnia odbyło się wiele paneli, podzielonych tematycznie. Debatowano m. in. na temat usług oceanograficznych, możliwości rozwoju w sektorze gospodarki morskiej, żegludze bliskiego i dalekiego zasięgu, zagospodarowaniu przestrzennym obszarów morskich, czy też współpracy regionalnych klastrów.  

Od piątku nad Motławą można było wziąć udział w szeregu imprez towarzyszących. Do dyspozycji odwiedzających było m. in. Centralne Muzeum Morskie, do którego wstęp był bezpłatny. Podczas Europejskiego Festynu Morskiego można było zobaczyć, jak zrobić linę żeglarską czy też przyglądać się pracom szkutników, budujących łódź rybacką. W sobotnie popołudnie natomiast, oficjalnie rozpoczął się sezon żeglarski. Zwiedzający mogli podziwiać paradę żaglowców, w której udział wzięło udział kilkadziesiąt jednostek, w tym największa łódź imprezy, Brabander z Kłajpedy (Litwa). 

Obchody Europejskiego Dnia Morza 2011 zorganizowane zostały wspólnie przez Komisję Europejską, miasto Gdańsk, Ministerstwo Infrastruktury oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. W przyszłym roku, gospodarzem Europejskiego Dnia Morza będzie szwedzki Goeteborg.