Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Uniwersytet Gdański zaprasza na Uniwersalną Strefę Nauki

Warsztaty, prezentacje, doświadczenia, gry, zabawy i konkursy z nagrodami – to atrakcje Uniwersalnej Strefy Nauki Uniwersytetu Gdańskiego. Spotkania popularyzujące naukę, przygotowane w otwartej, interaktywnej formule są przeznaczone dla każdej grupy wiekowej. Uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatne. Uniwersalna Strefa Nauki odbędzie się w Galerii Bałtyckiej już w dniach 5-7 lutego. Zapraszamy!

A
A

Uniwersalna Strefa Nauki to już druga edycja popularnonaukowych spotkań, które odbędą się w Galerii Bałtyckiej w Gdańsku. Poprzednia cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców Trójmiasta. Naukowe atrakcje z różnych dziedzin przygotowały wydziały Uniwersytetu Gdańskiego.

Wydarzenia będą się odbywały w dniach 5-7 lutego 2016 roku (piątek – niedziela) w godz.:

  • piątek 12.30 – 19.30
  • sobota i niedziela 10.00 – 19.30.

Galeria Bałtycka, poziom -1 od strony al. Grunwaldzkiej

USN plakat
USN plakat
MZ

W programie między innymi warsztaty malowania litografii, odbijanie linorytów, przygotowanie własnego collage’u z dzieł sztuki, ćwiczenia emisji głosu, konsultacje logopedyczne, doświadczenia chemiczne z ciekłym azotem i suchym lodem, prowadzone pod nadzorem specjalistów, przygotowanie „chemicznych kwiatów” dla mamy, show o obiegu wody, demonstracja bogactwa minerałów i pokaz robotów oraz drona. Ponadto będzie można zobaczyć kolory fizyki, dowiedzieć się, jak działa drukarka 3D, poznać fakty i mity o gazie łupkowym, czy uzyskać wiedzę, jak bezpiecznie poruszać się w social media, bankowości elektronicznej oraz aplikacjach mobilnych. Będzie można także poznać tajemnice ekosystemów morskich i wodnych, wziąć udział w grach ekonomicznych, konkursach, a nawet przygotować wywiad radiowy. Nie zabranie Uniwersytetu Dziecięcego  oraz występów kabaretowych i musicalowych.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.


PROGRAM

Piątek, 5 lutego

12.30 – 14.30: WSPÓŁCZESNY ŚWIAT – POŁĄCZENIE KULTUR, TAJEMNICZA PRZESZŁOŚĆ…
Warsztaty dla każdego - tkanie krajek, malowanie litografii, odbijanie linorytów, własny collage z dzieł sztuki

15.00 – 17.00: FILOLOGIA DLA WSZYSTKICH: OD PRZEDSZKOLAKA DO STUDENTA…
Uniwersytet Malucha - Wesoła gimnastyka buzi i języka, czyli logopedyczne przygody dookoła świata. Twój głos Twoją siłą - ćwiczenia emisji głosu. Zabawowy rozwój mowy - konsultacje logopedyczne, malowanie buziek, atrakcje dla najmłodszych. Występy artystyczne kabaretowe i musicalowe.

17.30 – 19.30: JAK BYĆ BEZPIECZNYM W SIECI, a także EKONOMICZNY UNIWERSYTET DZIECIĘCY
Social Media, bankowość elektroniczna, aplikacje mobilne – jak być bezpiecznym w sieci? Konkurs wiedzy ekonomicznej. Zarządzanie samym sobą, czyli jak być efektywnym na co dzień? Poznaj Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy.


Sobota, 6 lutego

10.00 – 12.30: NAUKI SPOŁECZNE – NA ZDROWIE!
Dowiedz się więcej o zdrowiu, weź udział w testach diagnostycznych korzystając z ciekawych urządzeń z laboratorium psychologicznego i wykaż się kreatywnością przeprowadzając wywiad radiowy oraz biorąc udział w zabawach artystycznych.

13.30 – 16.00: CIEKAWE PRZYKŁADY Z BIOLOGICZNEJ SZUFLADY
NiejeDNA twarz genu - od "zasług" muszki owocowej do genotypu człowieka. Skurcze mięśni, odruchy, iluzje wzrokowe i widzenie stereoskopowe, czyli fizjologia dla każdego. Botanika bliżej nas -  przyjaciele, nieproszeni goście i roślinne dziwolągi.

17.00 – 19.30: I TY MOŻESZ ZOSTAĆ CHEMIKIEM
Samodzielne doświadczenia chemiczne (pod nadzorem specjalistów) -  doświadczenia z ciekłym azotem i suchym lodem, chemiczne kwiaty dla mamy, niemieszające się ciecze, pasta dla słonia, tańczący sód, ogień na dłoni czyli oswajanie utleniania.


Niedziela, 7 lutego

10.00 – 12.30: PASJONUJĄCE ŻYWIOŁY: WODA – ZIEMIA – OCEANY
Show o obiegu wody. Gaz łupkowy - fakty i mity. Demonstracja bogactwa minerałów. Odczarowanie negatywnego postrzegania obszarów podmokłych. Tajemnice ekosystemów morskich i wodnych. Interaktywne stoiska pokazowe. Pokazy i konkursy z nagrodami.

13.30 – 16.00: OTACZAJĄCY NAS ŚWIAT OCZAMI FIZYKA, MATEMATYKA I INFORMATYKA
Zobacz kolory fizyki. Sprawdź jak działa drukarka 3D. Poznaj teorię węzłów wykonując codzienne czynności. Pokaz robotów oraz drona. Konkurs matematyczny z nagrodami.

17.00 – 19.30: OD ZERA DO MILIONERA, czyli ekonomia w praktyce
Gry ekonomiczne, czyli przedsiębiorczość na wesoło. Jak wykorzystać logistykę w życiu codziennym? Anomalie finansowe – czyli kiedy tajniki ludzkiego umysłu, mogą zachwiać rynkiem finansowym.  Thomson Reuters - skąd czerpać informacje?

Monika Zdroik (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej
Referat Promocji Gospodarczej
Koordynator projektu "Study in Gdansk"