Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Ruszyła budowa Pomorskiego Centrum Logistycznego

Wmurowaniem aktu erekcyjnego pod pierwszą halę magazynowo-składową rozpoczęto oficjalnie w poniedziałek 1 października budowę Pomorskiego Centrum Logistycznego w Porcie Północnym w Gdańsku. Inwestorem jest międzynarodowy gigant w dziedzinie budowy i zarządzania powierzchniami magazynowymi – firma Goodman.

A
A

Logo Goodman Group
Logo Goodman Group
Goodman Group
Wmurowaniem aktu erekcyjnego pod pierwszą halę magazynowo-składową rozpoczęto oficjalnie w poniedziałek 1 października budowę Pomorskiego Centrum Logistycznego w Porcie Północnym. Inwestorem jest międzynarodowy gigant w dziedzinie budowy i zarządzania powierzchniami magazynowymi – firma Goodman.

Budowa pierwszego magazynu Pomorskiego Centrum Logistycznego rozpoczęła się we wrześniu br. Magazyn o powierzchni 14 tys. metrów kw. będzie gotowy już w marcu 2013r. Łącznie na terenie PCL powstać mają hale produkcyjne magazynowe i składowe o powierzchni aż 500 tys. metrów kw.

Według Błażeja Ciesielczaka, Dyrektora Regionalnego Goodman Poland – spółki odpowiedzialnej w Grupie Goodman za działalność operacyjną w Polsce podpisanie aktu erekcyjnego wieńczy ponad dwuletni proces przygotowań do inwestycji, która ma szansę zasadniczo zmienić obraz na logistycznej mapie Polski.

Cały obszar, na którym powstaje PCL jest doskonale skomunikowany, jeśli chodzi o możliwości intermodalne. Bezpośredni dostęp transportem kołowym zapewniają Trasa Sucharskiego, Obwodnica Południowa i Obwodnica Trójmiasta, połączone z siecią kluczowych dróg krajowych. Dodatkowe możliwości transportu ładunków stwarza rozwój połączeń kolejowych. Już w grudniu tego roku zostanie uruchomione połączenie intermodalne  Gdańsk-Moskwa. W niedalekiej przyszłości w związku z prowadzoną intensywną rozbudową i modernizacją linii kolejowych planowane jest uruchamianie kolejnych połączeń krajowych i międzynarodowych.

Atutem PCL jest bezpośrednie sąsiedztwo terminalu kontenerowego DCT, które zgodnie z planami ma już wkrótce zwiększyć swoje zdolności przeładunkowe do 4 mln kontenerów rocznie.

Goodman rozpoczynając budowę pierwszego magazynu już rozmawia z potencjalnymi najemcami powierzchni. Wśród nich są krajowe i międzynarodowe firmy zajmujące się transportem multimodalnym, dystrybutorzy różnych branż oraz firmy produkcyjne, dla których wartością dodaną może być bezpośredni dostęp do portu. Pomorskie Centrum Logistyczne oferować będzie bowiem nie tylko powierzchnie magazynowe, ale także powierzchnie pod potrzeby produkcyjne i biurowe. Kolejne obiekty budowane w ramach PCL będą dopasowywane do indywidualnych potrzeb przyszłych najemców.

– To będzie z pewnością najlepiej położone i skomunikowane centrum logistyczne w Polsce – powiedział na poniedziałkowej uroczystości Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska. – Mam nadzieję, że Pomorskie Centrum Logistyczne podobnie jak głębokowodny terminal kontenerowy DCT mają przed sobą wiele lat dynamicznego rozwoju i na zapewnią stałą obecność miasta i portu na mapach światowych łańcuchów logistycznych i transportowych.

Przemysław Rot, Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta