Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Pierwszy Gdański Festiwal Kariery już za nami

15 kwietnia odbył się w Gdańskim Parku Naukowo – Technologicznym pierwszy Gdański Festiwal Kariery, którego uczestnikami byli głównie studenci i absolwenci, stawiający pierwsze kroki na rynku pracy.

A
A

Ideą Festiwalu było pokazanie uczestnikom jak kreować swoją markę osobistą na rynku pracy i  inspirowanie dzięki przykładom ludzi, którzy swoją zawodową drogę związali z Gdańskiem. Dlatego do współpracy zaproszono osoby, które właśnie w Gdańsku odnalazły swój życiowy i zawodowy port –mieszkają tu, pracują, rozwijają się i zarabiają pieniądze.

Podczas oficjalnego otwarcia studentów powitali: Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska Andrzej Bojanowski, Zastępca Dyrektora Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Izabela Grajek-Czabajska oraz Dyrektor Biura Prezydenta ds. Promocji Miasta Gdańska Anna Zbierska.

Prezydent powiedział studentom, że ważniejsze niż to co nam się w życiu przydarza, jest to jaką przyjmujemy wobec tego postawę:

- Na naszej drodze pojawią się przeszkody, potknięcia i porażki. Im szybciej nauczycie się z nimi radzić tym szybciej dojdziecie na szczyt – mówił Andrzej Bojanowski.

Pierwszą prelekcję na temat zalet i wad „pójścia na swoje” wygłosił Rafał Janeczek - Dyrektor Zarządzający w G-Forces Web Management Polska. Następnie uczestnicy wzięli udział w bezpłatnych warsztatach „Zasady skutecznej kariery”, które poprowadziła Beata Kapcewicz z Architektów Kariery.

- Po pierwsze poznawaj siebie i nieustannie się rozwijaj - swoje mocne strony, swoje talenty i sposoby, dzięki którym odnosisz najlepsze rezultaty. Naucz się budować markę i sprzedawać- bo każdy żyje ze sprzedaży czegoś - swoich usług, swoich pomysłów i swoich wizji. I najważniejsze - buduj relacje. Dziś niczego nie osiągniesz w pojedynkę, relacje pozwalają ci docierać do właściwych informacji, poznawać właściwych ludzi i podejmować właściwe decyzje, a od tego będą zależeć rezultaty w Twoim życiu – mogli od prowadzącej usłyszeć uczestnicy warsztatów.

Uczestnicy wykonali wiele ćwiczeń, nawiązywali kontakty, opowiadali o swoich mocnych stronach, a także mieli okazję na kilka chwil zamienić się rolami i jak prawdziwy trener spróbować doradzić innym jak powinni kreować swoją markę na rynku pracy.

Po południu na Festiwalu pojawili się goście specjalni: Mateusz Kusznierewicz – mistrz olimpijski, przedsiębiorca i prezes Fundacji Gdańskiej oraz Rafał Stepnowski – Prezes Zarządu Jeppesen A Boeing Company.

Mateusz Kusznierewicz opowiedział uczestnikom nie tylko o swojej sportowej karierze, ale także o tym dlaczego wybrał Gdańsk jako swoje miejsce do życia. Odpowiedział też na pytania uczestników dotyczące marketingu sportowego. Kusznierewicz podkreślił, że dla niego jako przedsiębiorcy w doborze pracowników liczą się przede wszystkim umiejętności i pozytywne zaangażowanie osób, które zatrudnia.

- Ważna jest przebojowość i przedsiębiorczość, ale także pokora i świadomość, że nie od razu możemy zacząć od pracy na wysokim stanowisku. Na własnym przykładzie wiem, że wytrwała praca z pewnością prędzej czy później przyniesie oczekiwane efekty – powiedział Mateusz.

Uczulił też uczestników, aby łatwo się nie poddawali, bo każdy sukces okupiony jest porażkami, po których nie należy się poddawać, ale szukać innych, alternatywnych dróg do osiągania swoich celów.

Kolejny gość Festiwalu Rafał Stepnowski opowiadał m.in. o trendach w kierunkach rozwoju kariery na świecie. Wielokrotnie podkreślał także, że w obecnych czasach, aby osiągnąć sukces na rynku to firma musi przekonać pracowników do swoich wartości, gdyż to oni decydują o jej powodzeniu.

- Po dzisiejszym dniu czuję w sobie chęć do zmiany, może to najwyższy czas abym postawiła na siebie i zdecydowała się w końcu na otworzenie własnej firmy – podsumowała Marta, studentka z Politechniki Gdańskiej.