Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Pierwsi najemcy Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości

Chociaż oficjalne otwarcie Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER nastąpi dopiero w styczniu 2012 roku to już teraz do nowoczesnego wnętrza wprowadzają się pierwsi najemcy.

A
A

Chociaż oficjalne otwarcie Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER nastąpi dopiero w styczniu 2012 roku to już teraz do nowoczesnego wnętrza wprowadzają się pierwsi najemcy.

Oddana do użytku na przełomie listopada i grudnia nowa siedziba Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości to nawiązujący architektonicznie do sąsiadujących z nim budynków kompleksu Arkońska Business Park biurowiec mieszczący się w Gdańsku przy ul. Lęborskiej 3b.

Partnerem Projektu i administratorem Inkubatora jest założona w 2005 roku przez Miasto Gdańsk Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości.

Całkowita powierzchnia budynku to prawie 10 tys. m2, w tym powierzchnia użytkowa w kondygnacjach nadziemnych wynosi około 6,3 tys. m2. Członkowie społeczności Inkubatora mają do dyspozycji łącznie 129 miejsc parkingowych w części nadziemnej oraz podziemnej, Centrum Konferencyjno ? Szkoleniowe, lunch-bar oraz przedszkole. Około 60% powierzchni przeznaczona jest na biura i oferty wsparcia dla start?upów oraz firm prowadzących działalność gospodarczą nie dłużej niż 3 lata. Mogą one liczyć na szereg udogodnień, w tym niższe opłaty przez pierwszy okres działalności. W części inkubacyjnej budynku według założeń pierwsze kroki w biznesie stawiać może jednocześnie do 70 nowych podmiotów gospodarczych.

Pozostała powierzchnia jest przeznaczona dla klientów strategicznych, których obowiązują za najem stawki rynkowe. Przychody uzyskiwane z tej części finansować będą koszty wsparcia start-upów. Łączna powierzchnia najmu biurowca to 4,3 tys. m2, zaaranżowana w przestrzenie o metrażach od 25 do ponad 2000 m2. Powierzchnie obsługują 3 windy osobowe, a sprawne zarządzanie budynkiem wspomaga m.in. rozbudowany system BMS.

- Cieszy mnie duże zainteresowanie poszerzoną ofertą Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER. Miastu leży na sercu stworzenie warunków do rozwoju nowych, innowacyjnych podmiotów gospodarczych działających zwłaszcza w perspektywicznych branżach, w których kluczowe znacznie ma wiedza ? mówi Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska. ? Jestem przekonany, że zrealizowana w dużej mierze dzięki środkom miasta inwestycja umożliwi ambitnym przedsiębiorcom realizację ich pomysłów, przyczyniając się do rozwoju gospodarczego Gdańska. My gdańszczanie jesteśmy nie tylko twórczy, ale i potrafimy brać sprawy we własne ręce. Jestem przekonany, że firmy, które znajdą miejsce w nowopowstałym Inkubatorze, w przyszłości staną się wizytówką Miasta Gdańska. Tych, którzy jeszcze się wahają zapraszam do współpracy.

Jeszcze przed oficjalnym otwarciem do inkubatora do części inkubowanej wprowadziło się już kilkunastu najemców reprezentujących rożne branże kreatywne. Zagospodarowana została także ponad połowa powierzchni komercyjnych. Wśród najemców, którzy wprowadzą się wkrótce do komercyjnej części jest m.in. nowy inwestor na polskim rynku ? firma OIE Support specjalizująca się w globalnych usługach e-lerningu.

APLA 1

Budowa Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości została sfinansowana z budżetu miasta Gdańska oraz środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013, Osi Priorytetowej 1 Rozwój i innowacje w MŚP, Działania 1.5 Regionalna sieć transferu rozwiązań Innowacyjnych, Poddziałania 1.5.1 Infrastruktura dla Rozwoju Firm Innowacyjnych. Całkowity koszt inwestycji wynosi 35,8 mln zł, w tym ponad 11,3 mln zł pozyskano dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej.