Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Miasto programistów

Kainos Software Polska i Playsoft to gdańskie firmy informatyczne z wieloletnim stażem, rozpoznawalne w Polsce i za granicą.

A
A

W Gdańsku rozwijają się i budują swoją pozycję firmy oferujące produkty i rozwiązania dla potrzeb branż nowych technologii i elektronicznej rozrywki. Kainos Software Polska i Playsoft to firmy z wieloletnim stażem, rozpoznawalne w Polsce i za granicą.

Praktycy rynku mobilnego

Playsoft jest międzynarodową firmą działającą w Polsce i we Francji. W jej gdańskim biurze od 2006 roku produkowane są gry i aplikacje mobilne. W maju zeszłego roku adres firmy uległ zmianie. Playsoft przeniósł się na al. Grunwaldzką 472 B, do nowego biura w Olivia Business Centre. Był pierwszym najemcą budynku Olivia Four. W Playsoft pracuje 76 osób. Są to programiści, testerzy gier, graficy, kierownicy projektów, projektanci gier i dział administracji oraz HR. Jest też sześciu stażystów, w tym dwoje z Macedonii. Firma współpracuje z największymi producentami i wydawcami gier wideo, m.in. z  Electronic Arts, Ubisoft i Konami. Tworzy dla nich wersje mobilne wielu znanych tytułów. Opracowuje też własne gry i aplikacje. Warto wspomnieć o grze mobilnej dla wyścigu Tour de France oraz Blade Lords, czyli pierwszej darmowej bijatyce na urządzenia przenośne. Pośród produktów firmy znajdują się także tzw. advergames – gry promujące marki. W portfolio Playsoft można odnaleźć projekty zrealizowane np. dla należącej do Coca-Coli marki napojów owocowych Oasis i kawy La Fiesta. Wśród klientów znalazła się również telewizja MTV. Jednym z efektów długofalowej współpracy z francuskim dziennikiem Le Figaro było przygotowanie przez Playsoft elektronicznej wersji gazety. Została przyjęta pozytywnie i Le Figaro zwyciężył w prestiżowym konkursie Orange Mobile Internet Awards w kategorii najlepsze media mobilne. Polski oddział firmy został wybrany w 2012 roku dostawcą najbardziej unikatowych usług w pierwszej edycji konkursu Poland Outsourcing & Shared Services Awards. Dyrektor Zarządzający Playsoft Polska, Pierre Olivier Monteil, uczestniczył w tym roku w jednej z kluczowych konferencji poświęconych branży gier – Game Developers Conference w San Francisco. Do tego samego miasta udał się w tym roku jeden z programistów firmy. Odwiedził konferencję Apple – Worldwide Developers Conference. Playsoft od dwóch lat organizuje w Gdańsku 3City Game Jam. Uczestnicy tego konkursu muszą stworzyć dowolną grę w trakcie 48  godzin. W styczniu tego roku zgłosiło się ponad 100 osób. 3City Game Jam stał się tym samym nawiększym tego typu wydarzeniem w Polsce i jednym z największych w Europie. Playsoft udziela także wsparcia partnerskiego różnym wydarzeniom branżowym, m.in. Krajowej Konferencji Wytwarzania Gier Komputerowych i maratonowi programowania Hack3city. Kolejna edycja pierwszego ze wspomnianych wydarzeń będzie miała miejsce 6 i 7 września tego roku, w gdańskim Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo.

Potencjał technologii informacyjnej

Kainos Software ma swoje biura w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych i Polsce. Gdański oddział firmy działa od 2007 roku i mieści się przy ul. Gnilnej 2, w Centrum Biurowym Gnilna 2. Na początku pracowało tam siedmiu inżynierów. Dostarczali wsparcia programistycznego dla projektów prowadzonych w Irlandii i Wielkiej Brytanii. Obecnie, w Kainos pracuje blisko 150 osób. Ta liczba może ulec podwojeniu do końca przyszłego roku. Kainos rekrutuje kierowników projektów, Scrum masterów, liderów zespołu, analityków biznesowych, deweloperów, testerów i administratorów systemów z dużym doświadczeniem zawodowym. Pozyskuje też absolwentów i studentów na płatne praktyki. Dla pracowników przygotowano szkolenia zewnętrzne, np. Scrum, Puppet Fundamentals i Prince oraz wewnętrzne – Teach Feasty. W ramach programu Career Coach, każdy otrzymuje swojego mentora. Pracownicy z Gdańska odwiedzają biura w Wielkiej Brytanii, gdzie wymieniają się wiedzą i doświadczeniem. Kainos prowadzi kilka wydarzeń firmowych: AppCamp, Test Automation Academy i Kainos Women Workshop. AppCamp to warsztaty dla studentów, które rozwijają umiejętności w tworzeniu aplikacji. W trakcie tegorocznej edycji, pracownicy Kainos jako pierwsi w Polsce skoncentrowali się na szkoleniach dotyczących technologii rozwijającej wirtualną rzeczywistość – Oculus Rift. Firma ma na uwadze również specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w branży. Z myślą o nich powstała Akademia Automatyzacji Testów. W trakcie takich warsztatów można nauczyć się programowania, automatyzacji testów i zapoznać się z funkcjonalnością programu Selenium. Do tej pory zrealizowano trzy edycje AppCamp i Test Automation Academy. Kainos wspiera także społeczność kobiet, zgromadzoną wokół branży IT. Z myślą o nich, panie pracujące w firmie przygotowały wydarzenie pn. Kainos Womens Workshop. Jego pierwsza edycja odbyła się w kwietniu tego roku i wprowadziła uczestniczki w tematykę testów automatycznych. W tym roku ponad 70 studentów kierunków technicznych wzięło udział w rożnego rodzaju warsztatach, szkoleniach i projektach firmy. Kainos Jest obecny na takich wydarzeniach jak: Infoshare, World Usability Day, Scalar, Testwarez. Prezentuje się na targach dla studentów, prowadzi zajęcia i otwarte wykłady na Politechnice Gdańskiej, Uniwersytecie Gdańskim i Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych w Gdańsku. Poza tym, organizuje zajęcia dla młodzieży licealno-technikalnej w Zespole Szkół Energetycznych w Gdańsku. W grudniu zeszłego roku odbyły się tam warsztaty poświęcone technologiom internetowym. Aktywność firmy została doceniona. Zajęła m.in. drugie miejsce w zestawieniu Digital Leaders 100 Awards for Championing Digital in the Public Sector 2014. Znalazła się także na 50 pozycji w zestawieniu Sunday Times ‘Best Companies to Work For’ Rankings 2014.

 

Playsoft: http://www.playsoft.fr/?lang=pl

3City Game Jam: http://3citygamejam.com/

Kainos: http://kainos.pl/

Test Automation Academy:  http://kainos.pl/taa/

AppCamp: http://appcamp.pl/site/

Krajowa Konferencja Wytwarzania Gier Komputerowych: http://wgk.gd/

Maciej Michniewski (0)
Stażysta