Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gdańsk w czołówce startupowych miast w Polsce

W badaniu ankietowym czytelników specjalistycznego portalu mamstartup.pl Gdańsk wspólnie z Warszawą zajęły drugą lokatę w rankingu najbardziej startupowych miast w Polsce.

A
A

W badaniu ankietowym czytelników specjalistycznego portalu mamstartup.pl Gdańsk wspólnie z Warszawą zajęły drugą lokatę wśród najbardziej startupowych miast w Polsce.

Co przyczyniło się do sukcesu Gdańska czy - jak zauważają autorzy badania szerzej rozumianego - trójmiasta? Ich zdaniem składa się na to m.in. obecność silnego zaplecza finansowego i merytorycznego w postaci takich instytucji jak Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER, Gdański Park Naukowo-Technologiczny oraz Pomorski Park Naukowo-Technologiczny.

Na sukces Gdańsk zapracował także cieszącą się coraz większa popularnością w całym kraju konferencja InfoShare. Konferencja jest organizowana już od sześciu lat, a jej tematyka koncentruje się wokół branży IT, nowych mediów i funkcjonowania startupów. Tegoroczna edycja gdańskiego spotkania zgromadziła ponad 1200 uczestników. Warto w tym miejscu wspomnieć, że współorganizatorami tej konferencji są także miasto Gdańsk oraz Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego InvestGDA.

Innym znaczącym przedsięwzięciem kierowanym do branży stricte startupowwej jest  Startup Weekend Trójmiasto (www.trojmiasto.startupweekend.org), podczas którego w 54 godziny ponad stu uczestników tworzyło prototyp biznesu internetowego pod okiem mentorów.

Autorzy badania podkreślają, że przez ostatnie dwa lata branża startupowa w Trójmieście zaczęła rozwija się bardzo dynamicznie za sprawa coraz aktywniejszego środowiska lokalnego. Przykładem są odbywające się od kilku lat raz na miesiąc spotkania w ramach trójmiejskiego barcampu 3Camp, które uchodzą za główne wydarzenie startupowe w Trójmieście. Pomysłodawcy 3Camp w tym roku idą o krok dalej i wspólnie z miastem Gdańsk i InvestGDA organizują w październiku w Gdańsku nowe wydarzenie - Future3. Jego celem jest nie tylko wymiana doświadczeń branży IT, ale też możliwość zapoznania się z przeglądem ofert pracy dla specjalistów branży IT na rynku trójmiejskim.

Nową inicjatywą w Trójmieście jest 3HACK.pl, który we współpracy z Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym chce stworzyć trójmiejski startupowy hub.

oprac. Przemysław Rot

Przeczytaj cały artykuł