Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gdańsk uruchamia pierwszą w Polsce pilotażową sieć bezprzewodowego dostępu szerokopasmowego Mobile WiMAX

Dnia 17 czerwca 2009r. firmy Alcatel-Lucent oraz Intel przy współpracy z Urzędem Miejskim w Gdańsku i Politechniką Gdańską uruchomiły pierwszą w Polsce pilotażową radiową sieć dostępu szerokopasmowego - Mobile WiMAX (802.16e).

A
A

Alcatel-Lucent oraz Intel uruchamiają w Gdańsku
pierwszą w Polsce pilotażową sieć bezprzewodowego dostępu szerokopasmowego Mobile WiMAX

Najnowszej generacji sieć bezprzewodowa stwarza nowe możliwości gdańskim przedsiębiorcom, służbom miejskim i instytucjom zajmującym się obsługą mistrzostw EURO 2012 i zwiększa atrakcyjność inwestycyjną miasta

Dnia 17 czerwca 2009r. firmy Alcatel-Lucent oraz Intel przy współpracy z Urzędem Miejskim w Gdańsku i Politechniką Gdańską uruchomiły pierwszą w Polsce pilotażową radiową sieć dostępu szerokopasmowego - Mobile WiMAX (802.16e).

WiMAX (Worldwide Interoperability for Microwave Access) to technologia bezprzewodowej, radiowej transmisji danych. Zasada działania jest podobna do sieci komórkowych GSM z tą różnicą, że WiMax jest systemem uniwersalnym, a nie stworzonym wyłącznie do transmisji głosu i oferuje łączną przepustowość do 18 Mbps w jednym sektorze radiowym.

Instalacja pilotażowa w Gdańsku jest pierwszym tego typu projektem w kraju, mającym umożliwić zademonstrowanie przydatności mobilnej sieci bezprzewodowej w pracy służb miejskich, przedsiębiorstw Gdańska oraz szerokiej rzeszy użytkowników indywidualnych. Nową technologię można wykorzystać w celu poprawy szeroko rozumianego bezpieczeństwa, rozwoju usług i infrastruktury turystycznej, wspomagania sterowania ruchem, prowadzenia nadzoru nad służbami miejskimi, prowadzenia zdalnej naukę czy transmisji multimedialnych. Celem projektu jest między innymi odpowiedź na pytanie, czy dostarczenie usług, niemożliwych do zaoferowania z wykorzystaniem innych, dostępnych dotychczas technologii bezprzewodowej transmisji danych, może znacząco wpłynąć na rozwój sektora ICT w mieście oraz zwiększyć szanse przyciągnięcia innych tego typu przedsięwzięć, podnoszących jego atrakcyjność inwestycyjną. Jednym z ważniejszych zadań pilotażowej instalacji systemu jest sprawdzenie jego przydatności do wspomagania organizacji i obsługi mistrzostw UEFA EURO 2012. Istotna jest również odpowiedź na pytanie, w jaki sposób nowoczesna, szybka sieć bezprzewodowa wpłynie na lepsze wykorzystanie obiektów sportowych po zakończeniu mistrzostw.

Uruchomienie sieci zostało połączone z konferencją, podczas której przedstawione zostały założenia projektu, możliwości zastosowanej technologii i kierunki jej rozwoju. Wskazano problemy, których rozwiązanie jest niezbędne dla powstania takiej sieci na terenie metropolii gdańskiej. Zaprezentowano korzyści, wynikające z uzupełnienia siecią Mobile WIMAX istniejących miejskich sieci transmisji danych.

Podczas konferencji zaprezentowano przykłady zastosowań sieci Mobile WiMAX do celów:
? łączności operacyjnej z wozem policyjnym wyposażonym w system monitoringu wizyjnego,
? współpracy z systemem monitoringu w komunikacji publicznej (przemieszczający się autobus),
? zdalnego dostępu do fotoradarów - w tym przenośnych,
? współpracy sieci z systemem rozpoznawania tablic rejestracyjnych,
? funkcjonowania aplikacji wspomagających systemy sterowania ruchem drogowym oraz obsługi imprez masowych.

Sieć Mobile Wimax, oprócz zapewnienia mobilnego, szerokopasmowego dostępu do Internetu czy komunikacji audio-wideo pomiędzy przenośnymi terminalami umożliwia także stworzenie szeregu rozwiązań, kluczowych dla poprawy funkcjonowania metropolii. Podczas konferencji przedstawiono również rezultaty testów, dotyczących:
- działania łącza dla użytkowników aplikacji do zdalnej nauki,
- integracji sieci z innymi systemami komunikacji głosowej i wizualnej (np. telefon stacjonarny SIP, urządzenia WiFi, Skype),

?Mobilny WiMAX 802.16e jest kolejnym krokiem w kierunku coraz bardziej zaawansowanych technologii radiowych, pozwalających na szybką i optymalną kosztowo budowę mobilnych sieci szerokopasmowych. Projekt ten pokazuje, jak WiMAX może uzupełnić dotychczas istniejące technologie szerokopasmowe. Jesteśmy dumni, że nasze rozwiązania oraz olbrzymie doświadczenie w roli integratora odgrywają kluczową rolę w budowie pierwszej w Polsce pilotażowej sieci WiMAX 802.16e w Gdańsku" - powiedział Andrzej Dulka, prezes firmy Alcatel-Lucent w Polsce.

?Tradycja współpracy firmy Intel z Gdańskiem i Politechniką Gdańską jest bardzo długa. To własnie tutaj mamy największy w Europie osrodek badawczo-rozwojowy, który zatrudnia ponad 400 inżynierów - w większosci absolwentów gdańskich uczelni, a rok temu wspólnie z Trójmiejską Akademicką Siecią Komputerową uruchomilismy największy polski superkomputer ?Galera" oferujący naukowcom i badaczom moc obliczeniową na poziomie 50 miliardów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Dzisiejsze uruchomienie w Gdańsku instalacji pilotażowej mobilnego WiMax to nie tylko kolejny etap udostępnienia mieszkańcom Gdańska nowych możliwości w korzystaniu z bezprzewodowego Internetu, lecz także okazja do wykorzystania nowoczesnych technologii przez gdański biznes, służby użyteczności publicznej oraz trójmiejskich naukowców i studentów, którzy staną się aktywnymi uczestnikami procesu testowania i rozwoju uruchamianej dzisiaj infrastruktury" - powiedział Leszek Pankiewicz - Prezes Zarządu Intel Technology Poland.

Podobne sieci funkcjonują w wielu miejscach na świecie, np. w Amsterdamie, Singapurze czy na Tajwanie. Zgodnie z przewidywaniami organizacji WiMAX Forum, powołanej w celu określenia warunków pracy cyfrowej łączności bezprzewodowej, pomimo kryzysu, w bieżącym roku na świecie może powstać nawet 100 nowych sieci wykorzystujących technologię Mobile WiMAX. Sieci te, umożliwiające szybką transmisję danych (tzw. czwarta generacja (4G)), obejmują obecnie zasięgiem ok. 430 milionów osób. Liczba ta pod koniec przyszłego roku może wzrosnąć do ok. 800 milionów.
Uruchomiona właśnie sieć pilotażowa umożliwia użytkownikom korzystanie z transmisji danych (w tym dostępu do Internetu) o szybkości nawet do 15 megabitów na sekundę w łączu do abonenta oraz do 3 megabitów na sekundę w przypadku wysyłania danych przez użytkownika.

W ramach projektu firma Alcatel-Lucent dostarczyła kompaktowe stacje bazowe WiMAX 802.16e, kontrolery stacji bazowych i modemy WiMAX do zastosowania ze standardowymi komputerami przenośnymi. Firma odpowiada również za instalację, integrację oraz uruchomienie sieci.

Firma Intel - największy na świecie producent układów scalonych sterujących urządzeniami odbiorczymi WIMAX - dostarczyła notebooki, pracujące jako terminale testowe. Firma jest jednocześnie producentem technologii Intel Centrino 2 do notebooków, integrującej kontrolery sieci bezprzewodowej WiFi/WIMAX i umożliwiającej korzystanie z rozwiązania WIMAX na takich samych zasadach jak dotychczas, przy użyciu punktów dostępowych WiFi.

Politechnika Gdańska zajmuje się badaniami sieci i opracowaniem na podstawie ich wyników założeń aplikacji dla mobilnych systemów szerokopasmowej łączności cyfrowej na terenie miejskim, uwzględniającym wymagania docelowych użytkowników.

 

Informacje o standardzie WiMAX
Nazwa standardu WiMAX (802.16e) pochodzi od słów Worldwide Interoperability for Microwave Access. Umożliwia on bezprzewodową łączność szerokopasmową w zastosowaniach stacjonarnych, nomadycznych jak i mobilnych. Rozwiązania WiMAX stanowią ważny element sieci szerokopasmowych na odcinku tzw. ?ostatniej mili". Dzięki kontroli jakości poszczególnych połączeń gwarantowana jest zdefiniowana jakość usług, takich jak wideo na żądanie, szybki dostęp do Internetu w aplikacjach mobilnych czy telefonia VoIP w czasie rzeczywistym. Technologia ta znakomicie sprawdza się również w aplikacjach interaktywnych, ponieważ wnoszone opóźnienia są niewielkie. Rozwijaniem standardu oraz certyfikacją urządzeń w zajmuje się organizacja WiMAX Forum.
Mobile WiMAX jest nową technologią bezprzewodowego dostępu szerokopasmowego, całkowicie odmienną od dotychczas stosowanej w naszym kraju (WiMAX 802.16d). Obie wersje WiMAX tj. 802.16e oraz 802.16d, pomimo podobieństwa nazw są na tyle różne i posiadają na tyle różne możliwości, że urządzenia stosowane w obu systemach nie są ze sobą kompatybilne.

 

 

Informacje o Alcatel-Lucent
Alcatel-Lucent (Euronext Paryż i NYSE: ALU) jest godnym zaufania partnerem dostawców usług, firm i instytucji na całym świecie, dostarczając rozwiązania umożliwiające świadczenie klientom usług telekomunikacyjnych - głosowych, transmisji głosu i wideo. Będąc liderem w dziedzinie szerokopasmowych rozwiązań stacjonarnych, mobilnych i konwergentnych, technologii IP, aplikacji i usług, Alcatel-Lucent wykorzystuje unikalny potencjał techniczny i naukowy Bell Labs - jednego z największych centrów innowacyjnych w branży telekomunikacyjnej. Działając w ponad 130 krajach i posiadając najbardziej doświadczony globalny zespół usługowy, Alcatel-Lucent jest lokalnym partnerem o globalnym zasięgu. Przychody Alcatela-Lucenta w 2008 roku osiągnęły poziom 16,98 mld EUR. Firma jest zarejestrowana we Francji, a jej zarząd ma siedzibę w Paryżu. Więcej informacji o firmie Alcatel-Lucent można znaleźć na stronie: http://www.alcatel-lucent.com

Intel Corporation - informacje
Intel (NASDAQ: INTC), światowy lider w dziedzinie krzemowej innowacji, opracowuje technologie, produkty i inicjatywy, które stale ulepszają ludzką pracę i życie. Więcej informacji o firmie można znaleźć pod adresami www.intel.com/pressroom i http://blogs.intel.com.


Kontakt dla prasy

Alcatel-Lucent Intel
Sylwia Sawicka-Głowińska sylwia.sawicka-glowinska@alcatel-lucent.com

tel: +48 22 515 56 91

Radosław Walczyk
radoslaw.walczyk@intel.com

tel: +48 606 759 513

Urząd Miejski w Gdańsku
Emila Salach-Pezowicz
e.salach-pezowicz@gdansk.gda.pl
tel.: +48 693 813 032