Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gdańsk jedzie na targi do Abu Dhabi

W dniach 19-22 kwietnia Gdańsk po raz pierwszy będzie promował się na drugich co do rangi światowych Targach Inwestycyjnych CITYSCAPE w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

A
A

{id25354}
W dniach 19-22 kwietnia Gdańsk po raz pierwszy będzie promował się na drugich co do rangi światowych Targach Inwestycyjnych CITYSCAPE w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Spośród kilkudziesięciu międzynarodowych imprez targowych, na których przedstawiają swoje oferty inwestycyjne m.in. polskie miasta, jako Gdańsk wybraliśmy trzy, które są nie tylko kluczowe dla rozwoju inwestycyjnego Gdańska, ale też rokują realne szanse na zdobycie trwałych kontaktów, tj. MIPIM w Cannes, Cityscape w Abu Dhabi i Expo Real w Monachium - mówi Iwona Bierut, dyrektor Wydziału Polityki Gospodarczej, która wraz z 2-osobową delegacją ze swojego wydziału będzie prowadzić negocjacje z inwestorami.

Uczestnictwo w targach w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest ściśle powiązane z harmonogramem konkursów na inwestorów dla zagospodarowania Targu Siennego i Rakowego oraz projektu zagospodarowania Pasa Nadmorskiego. Realizacja obu projektów wyceniana jest przez specjalistów na ponad 1,5 mld zł. Miasto Gdańsk szukało dużych imprez , które odbywają się na przełomie kwietnia i maja, gdyż niebawem zostanie ogłoszony międzynarodowy konkurs na inwestora do zagospodarowania Targu Siennego i Rakowego, a do końca maja trwa składanie ofert na konkurs na zagospodarowanie terenów Pasa Nadmorskiego i budowy Aquaparku wraz z hotelami. W ramach oferty targowej Gdańsk będzie także zachęcał m.in. do inwestowania w centrum kongresowo-wystawiennicze, centrum logistyczne oraz Park Maszynowa, a także inne przedsięwzięcia hotelowe czy turystyczne. Czas pobytu w Abu Dhabi jest przeznaczony również na liczne indywidualne spotkania u potencjalnych inwestorów.

Z przedstawicielami branży deweloperskiej z tego regionu mieliśmy okazję prowadzić niezwykle konstruktywne rozmowy już w roku ubiegłym. Co ciekawsze, ich niesłabnące zainteresowanie inwestycjami oznacza, że region Zjednoczonych Emiratów Arabskich podtrzymuje aktywność inwestycyjną nawet w czasie kryzysu - mówi Janusz Baran, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza zajmującej się reprezentacją środowiska gospodarczego, współpracą przy pozyskiwaniu środków unijnych oraz inwestorów dla Pomorza.

Motywem przyciągającym inwestorów z Abu Dhabi jest głównie organizacja Euro 2012 w Gdańsku oraz chłonność i otwartość polskiego rynku w kontraście do niepewnej sytuacji gospodarczej, w tym inwestycyjnej na świecie. W listopadzie ubiegłego roku gościli w Gdańsku przedstawiciele Royal Group - konsorcjum ponad 40 firm z różnych branż powiązanych z rodziną królewską. Biznesmeni ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich spotkali się z wojewodą pomorskim, marszałkiem województwa, władzami miejskimi oraz pomorskimi przedsiębiorcami. Podczas wizyty goście deklarowali otwartość na realizację wielu kluczowych inwestycji, w tym rozbudowę infrastruktury drogowej, wsparcia branży turystycznej, usługowej, a nawet budowy sztucznej wyspy na Zatoce Gdańskiej.

Ciekawostką jest, że w świecie negocjacji biznesowych z przedsiębiorcami arabskimi, bardzo wskazana jest tzw. rewizyta w kraju funkcjonowania inwestora, co świadczy o wzajemnym zaufaniu i poważnym podejściu do wspólnych przedsięwzięć. Wśród indywidualnych spotkań z inwestorami, kluczowe miejsce zajmuje kontynuacja rozmów z Royal Group.

W tym roku Gdańsk czekają jeszcze październikowe targi Expo Real w Monachium.

Biuro Prasowe
Edyta Tombarkiewicz