Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gdańsk finalistą konkursu Lider Informatyki 2015

Wybór urzędów i firm, które najlepiej wykorzystują informatykę do poprawy jakości świadczonych usług to główny cel konkursu Lider Informatyki, organizowanego przez Computerworld, miesięcznik branży IT. W tegorocznej edycji konkursu Miasto Gdańsk znalazło się w gronie finalistów dzięki innowacyjnemu projektowi otwierania miejskich danych.

A
A

Wybór urzędów i firm, które najlepiej wykorzystują informatykę do poprawy jakości świadczonych usług to główny cel konkursu Lider Informatyki, organizowanego przez Computerworld, miesięcznik branży IT. W tegorocznej edycji konkursu Miasto Gdańsk znalazło się wśród trójki finalistów dzięki innowacyjnemu projektowi otwierania miejskich danych.

Gdańsk konsekwentnie realizuje politykę otwartości, udostępniając wszystkim zainteresowanym róznorodne zbiory danych wytwarzanych przez miasto. Zgodnie z celami wyznaczonymi w Manifeście Otwartości, miasto stara się wykorzystywać nowe technologie do wspierania przejrzystego i odpowiedzialnego wykonywania zadań publicznych oraz pragnie inspirować i włączać obywateli w sprawy miasta oraz wspierać budowę społeczeństwa obywatelskiego i informacyjnego.

Działania miasta w obszarze realizacji polityki otwartości zostały dostrzeżone przez redakcję magazynu Computerworld, skierowanego do profesjonalistów branży IT. Projekt „Otwarty Gdańsk” znalazł się w gronie finalistów konkursu, obok projektów realizowanych przez urzędy w Warszawie i Rzeszowie.

Organizatorzy konkursu przypominają na stronie internetowej, że celem projektu „Otwarty Gdańsk" jest „możliwie szerokie udostępnianie obywatelom, przy użyciu technologii IT, danych gromadzonych przez miasto. Zgodnie z przyjętymi zasadami, dane publikowane przez miasto są: ogólnodostępne, aktualne, kompletne, maszynowo odczytywane (np. format XML), udostępnianie bez rejestracji, udostępnianie bez licencji (możliwość darmowego wykorzystania, także w celach komercyjnych). Innowacyjnym na skalę kraju przedsięwzięciem było stworzenie codziennie aktualizowanego rejestru wydatków Urzędu. Miasto publikuje także na bieżąco napływające wnioski o udostępnienie informacji publicznej wraz z odpowiedziami”.

Uznanie organizatorów zyskały także takie działania, jak opracowanie aplikacji BAND (Bank Nasadzeń Drzew), dzięki której mieszkanki i mieszkańcy Gdańska mogą wskazywać miejsca, w których warto posadzić nowe drzewo czy uruchomienie sieci bezpłatnych miejskich hot-spotów.

Zwycięzcę konkursu Lider Informatyki w kategorii administracja publiczna poznamy już 24 września.

Trzymajmy kciuki za Miasto Gdańsk!

Więcej informacji o finalistach konkursu: http://www.computerworld.pl/news/402572/Znamy.finalistow.konkursu.Lider.Informatyki.2015.html

Krzysztof Garski (0)
GdanskLAB