Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Finały pomysłowości

Finały pomysłowości

A
A

W piątek, w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER, po raz drugi odbyły się krajowe finały Creative Business Cup. Wiele zróżnicowanych projektów walczyło o uznanie jury i zwycięstwo w konkursie dla młodych i obiecujących przedsiębiorców. Triumfowała gdyńska firma CTAdventure i jej edukacyjna gra komputerowa o nazwie Professor Why.

xx
xx
x

Prezentacje prowadzone były w języku angielskim. Oceniało je jury złożone z osób działających w obszarze nowych technologii i projektowania użytkowego. Decydujący głos należał m.in. do Bartłomieja Goli z grupy funduszy venture SpeedUp, Jakuba Pawełczaka z Ivona Software i Agnieszki Meller, menedżer Inkubatora Starter. Finaliści mieli trzy minuty na zaprezentowanie swoich pomysłów. Poźniej odpowiadali na pytania jury. Na zwycięzcę czekał wyjazd na międzynarodowy finał w Kopenhadze. Prezentacje poprzedziło wystąpienie Bartłomieja Goli, Partnera Zarządzającego SpeedUp Venture Capital Group. Udzielił wielu porad na temat podziału udziałów w firmie i relacji między właścicielem, a inwestorem. – Creative Business Cup to jedno z niewielu oficjalnych wydarzeń związanych z globalną inicjatywą, jaką jest Światowy Tydzień Przedsiębiorczości – zauważa Anna Osińska z Inkubatora Starter, organizator piątkowego wydarzenia. – W zeszłorocznych, międzynarodowych finałach wzięło udział prawie 40 krajów, a organizatorzy już teraz wiedzą, że ta liczba znacząco wzrośnie w tym roku. Dla krajowego zwycięzcy to niespotykana szansa na zaprezentowanie swojego pomysłu przed międzynarodowym gronem jury, ale też publicznością z całego świata – dodaje.

xx
xx
x

Przedsiębiorcy walczący o obecność w Kopenhadze, mieli bardzo róznorodne pomysły. Marek Trojanowicz i Mateusz Marmołowski z CTAdventure opowiedzieli o Professor Why, czyli grze komputerowej promującej naukę chemii. W sierpniu chcą wprowadzić jej angielską wersję i wejść na rynek urządzeń mobilnych. Adam Zdanowicz z MAD Bicycles zaprezentował przykłady bardzo oryginalnych wizualnie, tworzonych na zamówienie rowerów. O produktach z zakresu projektowania użytkowego opowiedziała też Joanna Bielenica z My Fancy Ride. Przedstawiła linię designerskich kamizelek, opracowanych z myślą o bezpieczeństwie uczestników ruchu drogowego. Koncepcje z obszaru nowych technologii promował Tomasz Cichowicz, przedstawiciel firmy PixelCity, oferującej ekrany reklamowe w technice 3D LED. O rozwoju programów wykorzystujących możliwości urządzeń rozwijających wirtualną rzeczywistość mówił Mark Liban, reprezentant marki VR One. Poza blokiem konkursowych prezentacji pojawił się Robert Kowalczyk, współzałożyciel firmy Aeon Form, realizującej nowoczesne i elegenckie produkty dla branży funeralnej. Kowalczyk był jedną z osób reprezentujących firmę w trakcie zeszłorocznych, międzynarodowych finałów Creative Business Cup. Opowiedział o pracy swojego zespołu i rozwoju firmy.  

x
x
x

Międzynarodowy konkurs Creative Business Cup jest organizowany przez duńskie Centrum Kultury i Ekonomii Doświadczeń. To instytucja powstała w 2008 roku z inicjatywy Ministerstwa Kultury oraz Ministerstwa Gospodarki i Biznesu. Działa na rzecz rozwoju współpracy między światem biznesu i kultury. Jej projekty obejmują całą Europę.

Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER: http://www.inkubatorstarter.pl/
Krajowe finały CBC: http://cbc.inkubatorstarter.pl/
Międzynarodowe finały CBC: http://www.creativebusinesscup.com/
Professor Why: http://professor-why.pl/

Fot. Inkubator Przedsiębiorczości Starter