PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Finał pilotażowego projektu "Edukacja przez Praktykę"

Finał pilotażowego projektu "Edukacja przez Praktykę"
Zakończyła się pierwsza pilotażowa edycja programu „Edukacja przez Praktykę”, w której udział wzięło około 20 uczniów III LO w Gdańsku (Topolówka).
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Zakończyła się pierwsza pilotażowa edycja programu „Edukacja przez Praktykę”, w której udział wzięło około 20 uczniów III LO w Gdańsku (Topolówka).

Pilotażowy projekt skierowany był do młodzieży licealnej zainteresowanej pogłębianiem wiedzy w zakresie przedsiębiorczości. Za jego koordynację odpowiadali przedstawiciele Invest in Pomerania i Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA). Zajęcia prowadzili eksperci z firm: Bank BPH, Geoban, Sony Pictures i Transcom.

Zajęcia dla młodzieży trwały od 5 października 2011 do 20 czerwca 2012 i odbywały się raz w tygodniu, w zdecydowanej większości - w formie warsztatów.

Uczestnicy mieli okazję zapoznać się m.in. z takimi zagadnieniami jak:

  • Project Management (zapoznanie z dynamicznie rozwijającą się dziedziną Project Managementu oraz podstawami zarządzania projektami)
  • Excel od kuchni (poszerzenie wiedzy w zakresie wykorzystania oprogramowania Excel w biznesie wraz z podstawami wiedzy na temat tworzenia raportów w firmach oraz analizy wyników)
  • mapy myśli (zapoznanie z popularnym sposobem efektywnego notowania, szybkiej
    i skutecznej nauki oraz kreatywnej metody rozwiązywania problemów)
  • sztuka efektywnego prowadzenia prezentacji
  • umiejętność autoprezentacji podczas procesu rekrutacji.

W ramach programu uczestnicy mieli także okazję zwiedzić siedziby firm: Transcom, Sony Pictures, Geoban i Banku BPH.

„Wizyty w firmach uświadomiły mi jak w rzeczywistości wygląda praca w call center. Ponadto, pokazały gdańskie filie międzynarodowych korporacji od zupełnie innej strony. Myślę, że nikt z nas (obecnych na spotkaniu) nie miał świadomości, że tego typu usługi i na taką skalę są świadczone w Gdańsku” - komentuje Michał Orfin, uczeń III LO, uczestnik programu.

Najbardziej podobało mi się przyjazne, otwarte i pozytywne nastawienie przedstawicieli firm, którzy mieli z nami zajęcia” - powiedziała jedna z uczestniczek Programu, dodając:
„Sądzę, że projekt jest jak najbardziej pożyteczny, a ponadto pokazuje, że duże, znane firmy oraz banki nie są aż takie straszne, jakimi się czasami wydają.

W zajęciach regularnie udział brało około 20 uczniów. Dyplomy otrzymali jednak ci, którzy wykazali się największym zapałem i wzięli udział w co najmniej 70% spotkań.

 

epp

Uroczystość wręczenia okolicznościowych dyplomów.

Na ręce przedstawicieli firm przekazaliśmy także dyplomy wszystkim prowadzącym zajęcia w ramach Programu „Edukacja przez Praktykę”, pragnąc docenić ich ogromne zaangażowanie i poświęcenie.

Pilotażowy Program „Edukacja przez Praktykę”, jaki – dzięki otwartości i chęci współpracy ze strony Dyrekcji – realizowany był w Topolówce, zyskał aprobatę innych szkół, a także firm.

 „Jesteśmy bardzo zadowoleni z pilotażowego programu edukacyjnego, który realizowaliśmy w III Liceum w Gdańsku. Ta wspólna inicjatywa kilku przedsiębiorstw, władz samorządowych
i dyrekcji szkoły to świetny przykład możliwości współpracy pomiędzy biznesem a edukacją. Liczymy, iż ten dobry przykład będzie zachętą do dalszych inicjatyw edukacyjnych. Jesteśmy również bardzo zadowoleni z wizyty uczniów III LO w naszym biurze w połowie czerwca. To było ciekawe doświadczenie również dla naszych pracowników” –
podsumowuje Radosław Krasowski, HR Manager w Geoban S.A.

„Od wielu lat staramy się w Topolówce umożliwiać naszym uczniom łączenie wiedzy, jaką zdobywają na zajęciach w szkole, z umiejętnościami przydatnymi w przyszłym życiu zawodowym, poprzez spotkania z przedstawicielami różnych zawodów, czy też współprace z firmami. Innowacyjność projektu „Edukacja przez Praktykę” polega na tym, że młodzież licealna uczestniczy w warsztatach prowadzonych przez praktyków i ma możliwość poznania firm od środka, co jest dla nich doskonałym wprowadzeniem do świata biznesu” – komentuje Małgorzata Mroczkowska, wicedyrektor Topolówki.

Całość projektu oceniam bardzo pozytywnie. Warsztaty, które odbywały się przez kilka miesięcy w naszej szkole dały nam możliwość poznania prawdziwej strony pracy
w dużych, międzynarodowych korporacjach. Dodatkowo nauczyły nas jak postępować w różnych, zazwyczaj trudnych, sytuacjach. Nabytą wiedzę będziemy mogli wykorzystać w przyszłości - podejmując pracę i rozpoczynając życie zawodowe (…)
” – opiniuje Michał Orfin, uczeń III LO, uczestnik Programu.

„Transcom dopiero od niedawna promuje swoją markę, jako pracodawca. Dotychczas chowaliśmy się za brandem naszego głównego klienta. Tym bardziej jest to dla nas ogromny zaszczyt móc uczestniczyć w tym projekcie – w tak doborowym towarzystwie, w tak prestiżowym liceum. Rzeczywistość przerosła nasze oczekiwania, jeśli chodzi o uczniów. Okazało się, że ci młodzi ludzie, pomimo bardzo ambitnego programu w szkole, nadal są głodni wiedzy, zdyscyplinowani (zajęcia nie były obowiązkowe!) i ciekawi świata. Nam, jako pracodawcy, daje to bardzo dobry sygnał o tym, że rośnie pokolenie ambitnych i wymagających pracowników. Aby w przyszłości im sprostać, musimy nieustannie podnosić poprzeczkę w naszej kulturze organizacyjnej” – dodaje Joanna Osińska, HR Manager w Transcom Worldwide Poland Sp. z o.o.

„Zdecydowaliśmy się zaangażować w ten projekt edukacyjny, ponieważ wierzymy, że dzięki otrzymaniu cennych porad od najlepszych specjalistów w Polsce młodzież ze szkół średnich zyska lepszy start w życie zawodowe. Jesteśmy bardzo zadowoleni z udziału w programie i z chęcią zaangażujemy się w jego kolejną edycji” – powiedział Krzysztof Nowaczewski, Wiceprezes Zarządu Banku BPH.

„Uczestnictwo w tym programie było dla nas bardzo ciekawym doświadczeniem tym bardziej, że kilku z naszych pracowników to absolwenci III LO. Z ogromną przyjemnością powrócili oni w stare szkolne mury, aby w roli ekspertów poprowadzić warsztaty z uczniami i podzielić się swoją wiedza oraz doświadczeniem.  Mamy nadzieję, że ta wspólna inicjatywa Trójmiejskich firm oraz władz samorządowych zainspiruje innych do organizacji podobnych projektów w całej Polsce” - powiedział Mikołaj Makowski z Sony Pictures Global Business Services.

Jesienią tego roku „Edukacja przez Praktykę” oprócz III LO w Gdańsku ruszy także w I LO w Tczewie oraz w VI LO z Gdyni. Zajęcia poprowadzą także eksperci z firmy Eaton i Flextronics. Niebawem przystąpimy do opracowania grafików i tematyki zajęć na rok szkolny 2012/2013.

Autor: Izabela Disterheft, Kierownik, Biuro Inwestycji, Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego Sp. z o.o.