Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Falochron wschodni jak nowy

Urząd Morski w Gdyni uroczyście zakończył przebudowę falochronu wschodniego na torze wodnym prowadzącym do portu wewnętrznego w Gdańsku. Zakończenie tej inwestycji realizowanej w ramach projektu "Modernizacja wejścia do portu wewnętrznego w Gdańsku" otwiera do realizacji kolejnego projektu "Przebudowa szlaku wodnego na Martwej Wiśle i Motławie".

A
A

Urząd Morski w Gdyni uroczyście zakończył przebudowę falochronu wschodniego na torze wodnym prowadzącym do portu wewnętrznego w Gdańsku.

Falochron wschodni (fot. Kacper Kowalski / www.portgdansk.pl)

Prowadzony przez Urząd Morski w Gdyni projekt "Modernizacja wejścia do portu wewnętrznegow Gdańsku" obejmował poszerzenie toru wodnego i zmianę konstrukcji kierownicy falochronu. Dzięki tym inwestycjom możliwe stało się, zwiększenie tonażu statków obsługiwanych przy nabrzeżach portu wewnętrznego i podniesienie bezpieczeństwa jednostek wchodzących do Gdańska. Dotyczy to zarówno statków cumujących przy nabrzeżach przeładunkowych, jak i statków turystycznych oraz jednostek budowanych i remontowanych w gdańskich stoczniach.

Nowoczesna konstrukcja 754-metrowej długości falochronu, urządzenia rozpraszające falowanie, nowe nabrzeże serwisowe i nowe oznakowanie nawigacyjne z pewnoscią wpłyną na  konkurencyjność gdańskiego portu.W efekcie spodziewać się można wzrostu przeładunków i przyspieszonego rozwoju miejskich terenów okołoportowych.

Zakończenie tej inwestycji realizowanej w ramach projektu "Modernizacja wejścia do portu wewnętrznego w Gdańsku" otwiera do realizacji kolejnego projektu "Przebudowa szlaku wodnego na Martwej Wiśle i Motławie", który obejmuje m.in. nabrzeża rozciągające się w historycznej części Gdańska.

oprac. na podst. materiałów ZMPG

Przemysław Rot, Biuro Prezydenta ds Promocji Miasta