Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Dni pełne wyzwań dla młodych i pomysłowych

Duża dawka wiedzy biznesowej, rozwój języka obcego i ciekawa praca w grupie. Tych elementów nie powinno zabraknąć w trakcie Gdańsk Business Week – drugiej edycji warsztatów przedsiębiorczości dla młodzieży. Wakacyjna przygoda rozpoczęła się wczoraj, w Gdańskim Liceum Autonomicznym przy ul. Osiek 11/12.

A
A

Duża dawka wiedzy biznesowej, rozwój języka obcego i ciekawa praca w grupie. Tych elementów nie powinno zabraknąć w trakcie Gdańsk Business Week – czwartej edycji warsztatów przedsiębiorczości dla młodzieży. Wakacyjna przygoda rozpoczęła się w niedzielę 20 lipca w Gdańskim Liceum Autonomicznym.

Duża dawka wiedzy biznesowej, rozwój języka obcego i ciekawa praca w grupie. Tych elementów nie powinno zabraknąć w trakcie Gdańsk Business Week – czwartej edycji warsztatów przedsiębiorczości dla młodzieży, organizowanych przez Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER. Wakacyjna przygoda rozpoczęła się w niedzielę, w Gdańskim Liceum Autonomicznym.

Gdańsk Business Week potrwa do 25 lipca. Jest programem edukacyjnym dla młodzieży w wieku 15-19 lat, mieszkającej na obszarze Metropolii Gdańskiej. Zeszłoroczne wydarzenie wsparło 30 firm. Spotkania w ramach Gdańsk Business Week są prowadzone przez menadżerów z takich firm jak Boeing i Jostens. – Niewątpliwym atutem projektu jest doskonalenie znajomości angielskiego, za pomocą wyłącznie którego będą komunikować się wszyscy uczestnicy – mówi Małgorzata Jasnoch, Prezes Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Wszystko opiera się na systemie nauki przedsiębiorczości pn. Washington Business Week, znanym w Stanach Zjednoczonych od blisko 35 lat. W Trójmieście funkcjonuje od 2010 roku.

W niedzielę do południa została zakończona rejestracja uczestników. Polscy uczniowie zapoznali się z amerykańskimi rówieśnikami, którzy pojawili się w Gdańsku dzięki koordynatorom waszyngtońskiej edycji. Program Gdańsk Business Week obejmuje wiele spotkań grupowych: nauczycieli zaangażowanych w realizację projektu, stażystów z kadry wolontariackiej oraz polskich i amerykańskich doradców firm młodzieżowych. We wtorek odbyło się spotkanie o nazwie Hunk of Junk. Młodzi pracowali w grupach-firmach, tworząc produkt z materiałów wybranych z wielkiej góry odpadów. Dużym zainteresowaniem powinna się też cieszyć Bizsim – komputerowa symulacja biznesowa. Firmy będą podejmowały decyzje o swoim produkcie, m.in. o sprzedaży, wielkości produkcji, inwestycjach, nakładach na marketing. Symulacja będzie obejmowała kilka kwartałów życia firm. W programie Gdańsk Business Week znalazło się również wyzwanie dotyczące marketingu w sieci: stworzenie profilu na Facebook i zwiększanie jego popularności. Na wtorek zaplanowano działania sportowe i ruchowe pod postacią Olimpiady Business Week. Środa będzie okazją do zapoznania się z obiektami biznesowymi Trójmiasta. Młodzi odwiedzą siedzibę organizatorów: Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER i partnera – Gdański Park Naukowo-Technologiczny. Gdańsk Business Week jest inicjatywą wprowadzającą młodzież licealną w tematykę związaną z kształtowaniem wizerunku i prezentacją własnych umiejętności. W trakcie Speed Speak, czyli wystąpień przypominających krótkie prezentacje inwestorskie, młodzi będą oswajać się z autoprezentacjami w języku angielskim. Ostatni dzień upłynie pod znakiem Targów Przedsiębiorczości Trade Show. Dotychczasowe dokonania uczestników będą oceniane na dwóch etapach przez reprezentantów środowiska biznesowego Trójmiasta i okolic. W trakcie Stockholder Presentations, młodzi przygotują prezentacje tygodniowych osiągnięć symulowanych przez nich przedsiębiorstw. Podczas targów przedsiębiorstw Trade Show, przygotują w grupach stanowiska i zaprezentują swoje innowacyjne produkty. Oceniający wcielą się w rolę inwestorów. Wybiorą zespół posiadający najlepszy produkt i plan sprzedażowy. – Jestem zaangażowana we wspieranie tego projektu od pierwszej edycji. Letni kurs przedsiębiorczości Gdańsk Business Week to doskonała okazja dla młodzieży z gdańskich liceów do zdobycia wiedzy o funkcjonowaniu firm i wyobrażenia sobie swojej przyszłej pracy – mówi Małgorzata Zalewska z Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego. Ceremonia zakończenia tegorocznego Gdańsk Business Week odbędzie się w piątek, w Dworze Artusa. Pojawią się władze miasta, rodzice młodzieży biorącej udział w projekcie i przedstawiciele sponsorów. Później rozpocznie się bankiet.

Organizatorami Gdańsk Business Week są: Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER, Miasto Gdańsk i Washington Business Week. Rolę współorganizatora pełni Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Maciej Michniewski (0)
Stażysta