Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Biznes na Start. Podsumowanie IV edycji.

2 grudnia 2008, w hotelu Hanza odbyło się uroczyste podsumowanie zakończonej niedawno IV edycji projektu ?Biznes na Start? organizowanego corocznie przez Gdańską Fundację Przedsiębiorczości.

A
A

W tym roku do programu zgłosiło się około 80 osób. Zgodnie z tradycją, z pośród nadesłanych zgłoszeń wyłoniono 20 najciekawszych pomysłów na własna firmę. Wybrani uczestnicy odbywali cykl szkoleń z wielu zakresów tematycznych mogących się przydać w prowadzeniu własnej firmy.

Finalnie tworzyli biznesplany z pośród których, wybrano 3 projekty, które uzyskały nagrodę pieniężną. Laureatkami akcji zostały:
? Alicja Dąbrowska, firma Blicksoft (oprogramowania systemów alarmowych)
? Paulina Korpysz, firma Scandactive (turystyka medyczna w Trójmieście dla mieszkańców Skandynawii)
? Agnieszka Rózga- Micewicz, firma Land Art (projektowanie przestrzeni publicznej, półpublicznej i prywatnej)


Pozostali uczestnicy, którzy po zakończeniu ?Biznesu na Start" założyli swoje firmy to: Mariusz Majchrowski (MM Action- organizacja imprez okolicznościowych dla dzieci), Marcin Marczuk (Wakacje na Wyspie- organizacja wypoczynku na Wyspie Sobieszewskiej), Anna Pietruszka (Spectaculum- organizacja ślubów, wesel i imprez okolicznościowych), Barbara Stadnik (Synergia- pracowni krawiecka), Jakub Dalikowski (Dewakan- oprogramowanie dla sklepów internetowych), Anita Kowalska (Ani Jouel- projektowanie, produkcja i dystrybucja artystycznej, ręcznie robionej biżuterii metodą sprzedaży katalogowej).


Już niebawem rusza kolejna edycja projektu. Aplikacje będzie można składać od 26 stycznia do końca lutego 2009. Tym razem organizatorzy mają zamiar położyć większy nacisk na indywidualny mentoring uczestników w okresie inkubacji przedsiębiorstwa na rynku.
Przy okazji warto również wspomnieć, że w dniu 1 grudnia, Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości złożyła wniosek o dofinansowanie unijne na budowę Inkubatora. Biurowiec powstanie przy ulicy Lęborskiej, w bliskim sąsiedztwie Arkońska Biznes Park. Będzie nowoczesnym obiektem, którego całkowity koszt wyniesie ok. 60 mln zł (z czego zdecydowaną większość pokryje Miasto Gdańsk). Oddanie inwestycji do użytku stawiającym swe pierwsze kroki w biznesie przedsiębiorcom planowane jest na II kwartał 2011.

 

 

Krótka historia Biznesu na Start:
W minionych czterech edycjach projektu wzięło udział 84 uczestników przedstawiających 80 pomysłów na swój biznes. Dokładnie 50% beneficjentów zrealizowało swoje pomysły i dziś działają na trójmiejskim rynku. Wśród uczestników programu szczególną popularnością cieszyły się dotychczas działania w takich branżach jak IT, marketing, architektura oraz branże techniczne. Projekt ?Biznes na Start", jak dotąd cieszył się szczególnym powodzeniem wśród ludzi młodych, studiujących lub z wyższym wykształceniem. Wszyscy uczestnicy zgodnie twierdzą, że program jest świetną możliwością poszerzenia swej wiedzy z zakresu prowadzenia własnej działalności i polecają go innym.

 

Aleksandra Mokwa/ Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta