PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Zakończył się kolejny etap projektu Mentoring Kobiet w Biznesie

Zakończył się kolejny etap projektu Mentoring Kobiet w Biznesie
Począwszy od roku 2006 Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości realizuje cyklicznie projekt Biznes na Start, który skierowany jest do Gdańszczan zamierzających rozpocząć własną działalność gospodarczą. W ramach pierwszych 4 edycji projektu ?Biznes na Start? powstały 42 firmy.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl


Czterdzieści pięć Pań - trzy miesiące wytężonej pracy z 11 szkoleniowcami, na zajęciach obejmujących 17 różnych bloków tematycznych do tego jeszcze indywidualne konsultacje z zakresu tworzenia biznesplanu. Wszystko podporządkowane jednemu celowi, napisać jak najlepszy biznesplan i przygotować się do założenia wymarzonej firmy. Zakończył się kolejny etap realizacji projektu Mentoring Kobiet w Biznesie - Program na rzecz rozwoju równych szans.

 Przedsiębiorcze Panie biorące udział w projekcie Mentoring Kobiet w Biznesie - Program na rzecz rozwoju równych szans przeszły przez intensywny kurs przedsiębiorczości - każda z nich przeszła przez cykl warsztatów podczas których obeznały się z trudną sztuką prowadzenia firmy. Ogółem, w etapie szkoleniowym Projektu wzięło udział 45 Pań. Uczestniczki mogły skorzystać z 17 różnych modułów szkoleniowych (początkowo miało być ich tylko 12), których łączny czas wyniósł 313 godzin. Przeciętnie każda z Pań odbyła 67,6 godzin szkoleń, przy czym osoba z największą liczbą odbytych godzin szkoleniowych na zajęciach spędziła 94 godziny, wynik najniższy wyniósł 43 godziny.
- Z pewnością niejedna Pani oddycha teraz z ulgą - mówi Hanna Gałusa Koordynator projektu - Tempo w jakim uczestniczki zdobywały umiejętności na szkoleniach było naprawdę zawrotne. Wśród Pań zaczęło nawet krążyć powiedzenie: Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości nie ma dla nas litości.
Koniec szkoleń i złożenie biznesplanów nie oznacza jednak końca wysiłku uczestniczek. Każdy z 45 biznesplanów został oceniony przez Komisję, a 18 maja opublikowana została lista rankingowa zestawiająca wszystkie biznesplany. Na podstawie tej listy wyłoniono 30 Pań które wezmą udział w kolejnym etapie Projektu.
Odpowiedzialna za realizację Projektu, Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości do oceny biznesplanów pozyskała znakomitych fachowców: Joannę Stawarz-Jankowską - Dyrektora Rynku, p.o. Dyrektora Centrum Korporacyjnego Citi Handlowy w Gdańsku, Irenę Wróblak Prezes Pomorskiego Regionalnego Funduszu Poręczeń Kredytowych, Iwonę Kątną z Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego, Remigiusza Kitlińskiego z Referatu Informacji i Analiz Gospodarczych Wydziału Polityki Gospodarczej w Gdańskim Urzędzie Miejskim oraz Waldemara Kotowskiego Trenera Przedsiębiorczości. Z pewnością nie było łatwym zadaniem sprostanie oczekiwaniom tak wymagającej komisji. Był to pierwszy sprawdzian jakiemu zostały poddane uczestniczki Projektu, jednak nie ostatni i, co najważniejsze, wcale nie najtrudniejszy.
Warunkiem koniecznym do zakwalifikowania się do kolejnego etapu projektu, oprócz znalezienia się w grupie 30 autorek najlepszych biznesplanów, jest bowiem założenie działalności gospodarczej - Panie mają na to czas do 22 maja 2009. Decydującym egzaminem dla uczestniczek będzie zatem samo życie, a właściwie rynek który jest najbardziej wymagającym z wymagających egzaminatorów.
Jak jednak zapewnia Hanna Gałusa , panie nie zostaną same - Ideą Projektu jest właśnie otoczenie wsparciem tych nowo powstałych firm w najtrudniejszym - początkowym okresie ich istnienia. Nie chodzi tu tylko o standardowe usługi jakie Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości świadczy firmom włączonym do Inkubatora. Każda z Pań, która w ramach Projektu założy firmę zostanie objęta opieką jednego z jedenastu mentorów. Mentorzy biorący udział w Projekcie to doświadczeni przedsiębiorcy, którzy w swym zawodowym życiu przeszli już pewną drogę, a obecnie jako ludzie sukcesu mogą służyć młodym przedsiębiorcom jako wzorce do naśladowania. Warto zaznaczyć, że Mentorzy działający w Mentoringu Kobiet w Biznesie, już od kilku miesięcy szlifują swój warsztat i na kolejnych spotkaniach intensywnie przygotowują się do realizacji programu mentorskiego.

Program mentorski potrwa 10 miesięcy, w tym czasie Panie będą odbywały comiesięczne indywidualne spotkania ze swymi Mentorami, a także uczestniczyły w grupie wsparcia złożonej ze wszystkich uczestniczek. Spotkania grupy wsparcia będą kolejno moderowane przez każdego z mentorów, który w czasie ich trwania przekazywać będzie Paniom praktyczną wiedzę z dziedziny która jest jego domeną.

Realizacja Projektu przewidziana jest do czerwca 2010 roku, wtedy też zostanie opublikowany obszerny raport z realizacji oraz osiągniętych rezultatów.


Więcej informacji na www.mentoring.gfp.com.pl