PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Transport Week 2011

Transport Week 2011
Integracja i konkurencja w sektorze transportu Regionu Morza Bałtyckiego oraz Europy Centralnej i Wschodniej była tematem przewodnim wydarzenia Transport Week 2011, które od 1 do 3 marca miało miejsce w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, w Gdańsku. Najważniejsze polskie wydarzenie o tematyce przewozów morskich (Baltic RoRo and Ferry Conference, Baltic Container Conference oraz Railport Conference) zgromadziło około 300 przedstawicieli sektora transportu z 15 krajów. Miasto Gdańsk było partnerem tej konferencj
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Integracja i konkurencja w sektorze transportu Regionu Morza Bałtyckiego oraz Europy Centralnej i Wschodniej była tematem przewodnim wydarzenia Transport Week 2011, które od 1 do 3 marca miało miejsce w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, w Gdańsku. Najważniejsze polskie wydarzenie o tematyce przewozów morskich (Baltic RoRo and Ferry Conference, Baltic Container Conference oraz Railport Conference) zgromadziło około 300 przedstawicieli sektora transportu z 15 krajów. Miasto Gdańsk było partnerem tej konferencji.

Jak wynika z danych przedstawionych przez dr Macieja Matczaka z Akademii Morskiej w Gdyni, w 2010 kraje Regionu Morza Bałtyckiego odnotowały wzrost wartości eksportu wewnątrz Unii Europejskiej wynoszący 258,5 miliardów euro, o 17,9 procent więcej aniżeli w roku 2009. Eksport poza kraje UE również wzrósł i jego wartość wyniosła 135,9 miliardów euro, o 24,9 procent więcej niż dwa lata temu. Cieszyć może również fakt, że w porównaniu z rokiem 2009, w portach bałtyckich odnotowano wzrost obrotów ładunkowych o 9,1 procent. Wzrósł również ruch towarowy na statkach RoRo ( o 3,7 procent).

Przedstawicieli sektora transportu w krajach Morza Bałtyckiego cieszyć może również wzrost promowych przewozów pasażerskich, który wyniósł 3,9 procent, pomimo silnej konkurencji na rynku, jaką są tanie linie lotnicze, oferujące swoje usługi w rejonie Bałtyku.

Dzień Baltic Container Conference (2 marca) otworzyli m. in. prezydent Miasta Gdańsk Paweł Adamowicz, Anna Wypych-Namiotko, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury oraz Zbigniew Gniatkowski z przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Prezydent Adamowicz powitał wszystkich uczestników w Gdańsku, mieście ?solidarności i wolności?, miejscu wymiany myśli, pomysłów i ładunków. Nawiązał też do historii miasta i portu Gdańsk, podkreślając, że jest on największym i najważniejszym polskim portem na Morzu Bałtyckim.

Anna Wypych-Namiotko, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury podkreśliła, że znajdujemy się na najważniejszej konferencji o tematyce kontenerowej w kraju, gdzie można nawiązać świetne kontakty biznesowe, a także prowadzić owocne dyskusje wraz z przedstawicielami sektora transportu Regionu Morza Bałtyckiego.

Równocześnie z konferencjami, w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbywały się darmowe panele, prowadzone przez InvestGDA, Baltic Transport Journal, Polskie Towarzystwo Energetyki Wiatrowej oraz KN Translog, działające przy Akademii Morskiej w Gdyni. Pierwszy z nich dotyczył nowych korytarzy transportowych w Europie Środkowo-Wschodniej, skupiając się na kwestii Pomorza. Uczestnicy drugiego panelu skupili się na społecznej odpowiedzialności w biznesie (CSR) w sektorze transportu, spedycji i logistyki. Polskie Towarzystwo Energetyki Wiatrowej debatowało z uczestnikami m. in. na temat perspektyw sektora morskiej energetyki wiatrowej w Europie oraz Regionie Morza Bałtyckiego. Ostatni panel dotyczył przydatności wiedzy z zakresu transportu i logistyki pozyskanej na studiach a jej wykorzystywania w codziennej pracy zawodowej.