PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Technologie jutra, które istnieją już dziś

Technologie jutra, które istnieją już dziś
Technologie jutra, które istnieją już dziś
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Pomysły, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu mogły uchodzić za element fantastyki naukowej, są już częścią naszej codzienności. We wtorkowy wieczór (13 maja 2014), w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, odbyła się konferencja dla pasjonatów nowatorskich rozwiązań. Wydarzenie odbyło się w ramach Tech.3camp, czyli trójmiejskich spotkań dla miłośników nowych technologii.

Drukarka zamiast fabryki

Doradca handlowy Bibus Menos, opowiedział o druku 3D. Jego zdaniem, mimo wysokich kosztów wydruku, inwestycja może zwrócić się bardzo szybko. Firma realizuje zamówienia ze strony m.in przemysłu samochodowego, medycznego, dostawców elektroniki użytkowej i przedmiotów codziennego użytku. – Wprawdzie drukarki nie produkują jeszcze samych siebie, ale są w stanie tworzyć wiele własnych komponentów – zauważył Michał Pęczek. O potencjale druku 3D może świadczyć jego użyteczność w obszarze medycyny. W zeszłym roku, w gliwickim centrum onkologii, przeprowadzono całkowity przeszczep twarzy. Opracowując wygląd twarzy pacjentki po zabiegu, lekarze korzystali z modelu czaszki, przygotowanego przez drukarkę 3D. – Przyszłość tej technologii to przede wszystkim biodrukarki, które pozwoliłyby na produkcję elementów ludzkiego organizmu – stwierdził Pęczek.

Smartfon w sieci ofert

Kamil Łukasiewicz, designer interfejsów dla urządzeń mobilnych w firmie Movade, opowiedział o iBeacons, technologii dla smartfonów. Jest to system precyzyjnej lokalizacji, oparty na standardzie Bluetooth 4.0. Telefon użytkownika komunikuje się z rozmieszczonymi w przestrzeni miejskiej nadajnikami. Mogą z nich korzystać np. centra handlowe i muzea. W wypadku tych pierwszych, klient może użyć telefonu do sprawdzenia oferty danego sklepu i dokonania płatności z pominięciem kasy.

W wypadku muzeów, telefon staje się rozbudowanym przewodnikiem. iBeacons był już testowany w Stanach Zjednoczonych, jako narzędzie do lokalizacji bagażu na lotnisku i na stadionach ligii baseballu, gdzie pełnił rolę przewodnika po obiektach sportowych. – iBeacons może być z powodzeniem wykorzystywany w mikromarketingu, przy mikropłatnościach – mówił Łukasiewicz. Z technologii iBeacons korzystają obecnie takie firmy jak Apple i Estimote. Aplikacja wymaga jeszcze wielu poprawek, problemem jest zwłaszcza brak odpowiedniego poziomu zabezpieczeń.

Wirtualna rzeczywistość

O Oculus Rift, jednym z najbardziej obiecujących urządzeń związanych z symulacją wirtualnej rzeczywistości, opowiedział Krzysztof Kowalski z Kainos Software Polska. Oculus Rift ujrzał światło dzienne dzięki wsparciu finansowemu na stronie internetowej Kickstarter. Krzysztof Kowalski zaprezentował dotychczasowe osiągnięcia na polu rozwoju technologii 3D i urządzeń symulujących wirtualną rzeczywistość. Przybliżył pojęcie stereoskopii – techniki obrazowania, która oddaje wrażenie normalnego widzenia przestrzennego. Kowalski wyjaśnił, że Oculus Rift znajduje się obecnie w fazie testowej. Nowa wersja może pojawić się najwcześniej w lipcu tego roku. Jego zdaniem, zainteresowanie urządzeniem pośród projektantów gier komputerowych jest bardzo wysokie. Oculus Rift będzie obsługiwał najpopularniejsze silniki graficzne.

Waluta sieci  

Rafał Nagadowski i Rafał Prabucki, studenci prawa Uniwersytetu Opolskiego, opowiedzieli o Bitconie, kryptowalucie internetu. Prowadzący, którzy w wolnych chwilach zajmują się współtworzeniem strony internetowej o wspomniamy środku płatnicznym sieci, opowiedzili o jego początkach, zastosowaniu i przyszłości. Bitcoin został wprowadzony w 2009 roku. Do dziś nie ma pewności, kto jest jego twórcą. Pojawiły się plotki sugerujące, iż Bitcoin był projektem jakiegoś państwa. Taką kryptowalutę można wytwarzać przy pomocy siły obliczeniowych komputerów. – Bitcoin jest niezależny od sytuacji politycznej – podkreślił Prabucki. Poziom szyfrowania Bitcoinów można porównać do zabezpieczeń kart płatniczych Visa i agencji rządowych Stanów Zjednoczonych. Zdaniem specjalistów, Bitcoin będzie żył tak długo, jak długo będzie funkcjonowała jego społeczość. Żeby usunąć elektroniczne monety, należałoby wyłączyć setki tysięc komputerów na całym świecie.

Informacje o spotkaniach w ramach Tech.3camp.pl:  http://www.3camp.pl/

Autor: Maciej Michniewski

Maciej MichniewskiStażystamaciej.michniewski@gdansk.gda.pl
Maciej Michniewski - najnowsze