***
Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Mikołajki 2018. Moc atrakcji i wydarzeń 6 grudnia w Gdańsku

Na lodowisku, w sali koncertowej, w teatrze, a może w Oficjalnej Rezydencji Świętego Mikołaja? Podpowiadamy, dokąd warto zabrać dzieci i gdzie dorośli mogą spędzić 6 grudnia - mikołajki.

A
A
Święta w Gdańsku to magiczny czas... W ubiegłym roku można było nawet spotkać aktora Olafa Lubaszenko w roli świętego Mikołaja! Co nas czeka tym razem?
Święta w Gdańsku to magiczny czas... W ubiegłym roku można było nawet spotkać aktora Olafa Lubaszenko w roli świętego Mikołaja! Co nas czeka tym razem?
Fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl


Na „Mikołajkowy wieczór z muzyką filmową” w czwartek, 6 grudnia, zaprasza Filharmonia Bałtycka (Gdańsk, ul. Ołowianka 1).

„Cinema Paradiso”, „Moulin Rouge”, „Amelia”, „Piraci z Karaibów”, „Grek Zorba”... - to tylko niewielka część tytułów, które prosto z wielkich ekranów szturmem podbiły sale koncertowe na świecie. Podobnie będzie w Gdańsku - muzyka filmowa w wykonaniu znakomitych artystów przeniesie publiczność w zupełnie nowy wymiar wrażeń.

Do filmowego świata słuchaczy zabiorą soliści Natalia Walewska oraz Paweł Nowak, wraz z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Progress pod dyrekcją Szymona Morusa. Wykonają przeboje z nagranej wspólnie płyty „Amber Tango Najpiękniejsza Muzyka Filmowa”. W repertuarze znajdą się najpiękniejsze melodie w historii światowej kinematografii, a wśród nich również perełki muzyczne z polskich filmów i seriali.

Koncertowi towarzyszyć będzie profesjonalny pokaz tanga w wykonaniu pary tanecznej a muzyczną warstwę dopełnią specjalnie przygotowane wizualizacje. Nie zabraknie również akcentów mikołajkowych.

Początek o godz. 19. Bilety: 35-115 zł.


A może „Mikołajki na lodowisku”? To z pewnością atrakcja dla całych rodzin. W czwartek, 6 grudnia, Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury we współpracy z Fundacją Obudź Nadzieję zaprasza na wyjątkowy dzień mikołajkowy na Gdańskim Lodowisku (Gdańsk, pl. Zebrań Ludowych). W programie wspaniała zabawa, Święty Mikołaj i jego pomocnicy oraz swoją obecność zapowiedział również towarzyszący biało-zielonym, wyjątkowo niegroźny i sympatyczny LEW, maskotka klubowa Lechii Gdańsk.

A że w mikołajki zgodnie z tradycją obdarowujemy się wzajemnie prezentami, organizatorzy zapraszają wszystkich do wzięcia również udziału w świątecznej zbiórce słodyczy i materiałów szkolnych dla podopiecznych Fundacji Obudź Nadzieję.

- Wszystkie osoby, które przyłączą się do akcji i przekażą na rzecz dzieciaków drobne upominki - m.in.: słodycze, długopisy, ołówki, kredki, mazaki, zeszyty, notesy, ciepłe czapki, szaliki i rękawiczki - zostaną obdarowane przez nas bezpłatnym biletem wstępu na Lodowisko - mówią organizatorzy.

Mikołajkowa zabawa odbędzie się na dwóch ślizgawkach o godz. 17:30 i 19:00. Bilet-cegiełka (upominek dla dla podopiecznych Fundacji Obudź Nadzieję): normalny 12 zł, ulgowy 8 zł.


Mikołajki na lodowisku to świetny pomysł do aktywnego wypoczynku dla małych i dużych, a także okazja by pomóc potrzebującym!
Mikołajki na lodowisku to świetny pomysł do aktywnego wypoczynku dla małych i dużych, a także okazja by pomóc potrzebującym!
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl


Teatr Komedii Valldal przygotował natomiast na ten dzień atrakcję teatralną dla dzieci: „Wikingowie. Musical nieletni” w reżyserii Tomasza Valldal-Czarneckiego, ze scenariuszem Szymona Jachimka.

Spektakl zabierze widzów na daleką północ, do niewielkiej wioski wikingów, zamieszkanej przez dzieci. Ich rodzice wiele lat temu wypłynęli w poszukiwaniu szczęścia i dobrobytu. Nieletni mieszkańcy doskonale sami sobie radzą, jednak pewnego dnia dochodzi do dramatu. Nie mogąc dłużej czekać na powrót dorosłych, organizują pełną niebezpieczeństw wyprawę poszukiwawczą. To, co odkryją na końcu drogi, przerośnie jednak ich najśmielsze oczekiwania.

W surowy, fascynujący nordycki świat zabierze widzów ponad 30 barwnych postaci. Będą skandynawskie pieśni, rejsy łodziami i walka z potężnym wrogiem, od którego groźniejsze są tylko własne słabości. Widzów czeka niezapomniana podróż, emocjonująca dla każdego niezależnie od wieku.

- „Wikingowie. Musical nieletni” to magiczny spektakl o przyjaźni, dojrzałości i poszukiwaniu szczęścia, za którym często gonimy na drugi koniec świata. O wartościach, które są niezmienne od tysięcy lat, w każdym zakątku Ziemi - zaprasza reżyser Tomasz Valldal-Czarnecki.

Spektakl odbędzie się na Scenie Teatralnej NOT (Gdańsk, ul. Rajska 6) 6 grudnia, o godz. 9 i 12, a także 7 grudnia, o godz. 9, 12 i 19. Bilety: normalny 40 zł, ulgowy 35 zł.


W Teatrze Miniatura (Gdańsk, al. Grunwaldzka 16) w świąteczny nastrój dzieci i ich rodziców wprowadzi spektakl familijny „Magiczne święta Malwiny”.

Głównym bohaterem tego przedstawienia jest Czarodziej Mizantrop, który uważa, że ludzie nie potrafią obchodzić świąt jak należy, dlatego postanawia, że… już ich nie będzie. Jednak jego sprytna asystentka Malwina do tego nie dopuści - z pomocą zwariowanych kolędników udowodni, że świetnie wiemy, co jest w świętach ważne.

Scenariusz: Agnieszka Kochanowska, opieka reżyserska: Romuald Wicza-Pokojski, występują: Jolanta Darewicz, Edyta Janusz-Ehrlich, Jacek Gierczak, Agnieszka Grzegorzewska, Wioleta Karpowicz, Piotr Kłudka, Hanna Miśkiewicz, Jadwiga Sankowska, Wojciech Stachura, Joanna Tomasik, Andrzej Żak oraz Magdalena Żulińska.

Spektakl zobaczymy w 6 i 7 grudnia, o godz. 10. Przeznaczony jest dla widzów od 4. roku życia. Bilety: normalny 24 zł, ulgowy 20 zł.


 Magiczne święta Malwiny to zimowa bajka dla każdego od 4. roku życia, która sprawi, że poczujemy magię zbliżających się świąt
"Magiczne święta Malwiny" to zimowa bajka dla każdego od 4. roku życia, która sprawi, że poczujemy magię zbliżających się świąt
Fot. Dawid Linkowski


Chyba nikt nie wyobraża sobie mikołajek bez udziału prawdziwego Mikołaja z Laponii! Okazja do spotkania się z nim będzie aż przez trzy dni, od czwartku do soboty, 6-8 grudnia, w Forum Gdańsk (Gdańsk, Targ Sienny 7). Będzie czas na wspólne zdjęcie i chwilę rozmowy. Mikołaj z Laponii rozda też słodkie upominki.

- Pragniemy zrobić coś wyjątkowego dla gości Forum Gdańsk z okazji nadchodzących świąt - mówi Magdalena Gibney, dyrektor Forum Gdańsk - Postanowiliśmy zaprosić do Gdańska św. Mikołaja. To najbardziej magiczna i niedostępna postać na świecie. Jestem pewna, że spotkania z nim będą pełne radości, wzruszeń i ekscytacji.

Św. Mikołaj do Gdańska przybędzie z ośnieżonej wioski położonej 8 km na północ od Rovaniemi w Finlandii. Z jego domku widać górę, która swoim kształtem przypomina uszy. Według legendy to dzięki niej Mikołaj z Laponii słyszy wszystkie życzenia dzieci. Nic więc dziwnego, że na jego adres każdego roku przychodzi prawie pół miliona listów. Piszą do niego najchętniej dzieci z Wielkiej Brytanii, Japonii, USA i oczywiście z Polski.

W Forum Gdańsk św. Mikołaj będzie przyjmował gości na mostku historycznym. Każde dziecko będzie mogło liczyć na pamiątkowe zdjęcie. Elektroniczna wersja fotografii zostanie od razu przesłana w formie SMSa lub maila do rodziców. Wydruk i certyfikat spotkania będzie można odebrać od pomocników św. Mikołaja po godzinie.

Z Mikołajem będzie można się spotkać w godz. 12:00 - 14:00, 14:40 - 16:30 i 16:50 - 18:00. Wstęp wolny.


Jak co roku mikołajki, które są preludium do świąt, zawitają na Siedlce, gdzie odbędzie się Mikołajkowy Festyn na Malczewskiego, na który zapraszają „Oświata - Lingwista” Nadbałtyckie Centrum Edukacji sp. z o.o, wraz z partnerami Stowarzyszeniem dla Siedlec oraz Fundacją Wsparcia i Inicjatyw Społecznych.

W czwartek, 6 grudnia, w godz. 11-16 okolice placyku im. Jacka Malczewskiego zostaną przyozdobione dekoracjami przygotowanymi przez dzieci oraz wielobarwnymi lampkami. Podczas tegorocznego festynu, na specjalnie przygotowanych straganach, odbędzie się: kiermasz rękodzieła i wspólne wielojęzyczne kolędowanie, zakupić będzie też można przysmaki świąteczne oraz wykonać własną bombkę, która zawiśnie na ustawionej przy placu choince.

Dla rodzin i grup uruchomione zostanie profesjonalne studio fotograficzne, w którym można będzie zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w świątecznej scenerii.

Całości towarzyszyć będą konkursy z nagrodami, wizyta świętego Mikołaja, muzyka oraz świąteczne zapachy i smaki. Na gości czekać będzie stoisko kulinarne, ciepła herbata, kawa i kakao.

Uczestnictwo w zabawie jest całkowicie bezpłatne, a wszelkie cegiełki z zakupionych produktów czy ozdób, będą przekazane na cel charytatywny - wsparcie materialne najuboższych mieszkańców naszej okolicy (zakup żywności, ubrań, podstawowego wyposażenia domu, itp.).


Wśród atrakcji mikołajkowych w Gdańsku będą oczywiście spotkania ze św. Mikołajem
Wśród atrakcji mikołajkowych w Gdańsku będą oczywiście spotkania ze św. Mikołajem
mat. SIL


Święty Mikołaj pojawi się też w Galerii Morena (Gdańsk, ul. Schuberta 102A), gdzie 6 grudnia w godz. 16:00 - 19:00 odbędzie się Malowanie bombek z gwiazdami 2018 i wyjątkowa świąteczna licytacja.

- Będzie można wylicytować bombki malowane przez znane osobistości: dziennikarzy, aktorów, sportowców i inne osoby publiczne. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na rzecz Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci. Niech te mikołajki i zbliżające się Święta będą magiczne dla wszystkich - zapraszają organizatorzy.

W programie ponadto spotkanie ze Świętym Mikołajem i superbohaterami oraz warsztaty zdobienia pierniczków. Wydarzenie odbędzie się w strefie interaktywnej Galerii Morena (poziom 0). Wstęp wolny.


Natomiast tuż po mikołajkach, w sobotę, 8 grudnia Mikołaj zawita na Orunię, gdzie stanie Oficjalna Rezydencja Świętego Mikołaja podczas XX Gwiazdki na Oruni. W programie przewidziano wiele atrakcji, zwłaszcza dla młodych uczestników. Na gości czekać będzie m.in. specjalna świąteczna strefa oraz anioł niosący z wieży kościelnej symboliczne światło.

- Rozpoczynamy o godz. 15:30 od uroczystego przyjazdu św. Mikołaja pod Kawiarnię Kuźnia przy ul. Gościnnej 10 na gdańskiej Oruni. Mikołaj zjawi się niebanalnie, bo w odkrytej limuzynie, i w towarzystwie specjalnego orszaku. W tym czasie kawiarnia stanie się Oficjalną Rezydencją Świętego Mikołaja, a na dziedzińcu przygotowane zostaną świąteczne stoiska z okolicznościowymi wyrobami i rękodziełem. Zespoły dziecięce zaprezentują swoje repertuary, goście wezmą udział w specjalnych konkursach z nagrodami. Będzie też czas na okazjonalne zdjęcia ze św. Mikołajem – zachęcają organizatorzy.

O godz. 17:00 przed Kuźnią odbędzie się uroczyste zapalenie oruńskiej choinki. Ceremonię otworzy złożenie życzeń od św. Mikołaja i prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Następnie Teatr Ognia Mamadoo zaprezentuje krótki pokaz artystyczny nawiązujący do idei światła i pokoju, a na plac przed kościołem wyjdą anioły, na szczudłach. Z wieży kościoła parafii pw. Św. Jana Bosko w stronę zgromadzonych „spłynie” na linie anioł niosący świąteczne światło. Następnie zaświecą się lampki na wspomnianej choince, czemu towarzyszyć będzie złoty deszcz, symbolizujący łaski dla mieszkańców i gości Gdańska.

Za scenariusz, reżyserię i prowadzenie widowiska odpowiada Michał Juszczakiewicz. Kostiumy oraz scenografię przygotowała Elwira Twardowska. W role aniołów wcielą się aktorzy Teatru Feta, pokaz na linie odbędzie się przy współpracy Wspinalni Alfa.

Wstęp wolny.


Zobacz też: Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy - wesprzyj akcje charytatywne


Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl