Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gratka dla kolarzy górskich. Prestiżowe zawody rowerowe XC ponownie w naszym mieście

Zaplanowane na ten rok zawody XC Gdańsk 2018 o Puchar Prezydenta Miasta Gdańska stanowią powrót dużych imprez rowerowych w regionie. Trzy edycje wyścigów odbędą się w czerwcu i lipcu na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Organizatorzy przygotowali kilka kategorii wiekowych, w tym dla dzieci i seniorów. Do startu nie będzie wymagana żadna licencja.

A
A

Nowe zawody kolarzy gorskich odbędą się w czerwcu i lipcu
Nowe zawody kolarzy gorskich odbędą się w czerwcu i lipcu
fot. GOS

Po kilku latach przerwy w Gdańsku ponownie będzie można wystartować w profesjonalnych zawodach XC (cross country - odmiana MTB). Ich organizatorem, podobnie jak przed laty MTB Bike Tour Gdańsk, będzie Gdański Ośrodek Sportu przy współpracy z Trójmiejskim Stowarzyszeniem Rowerowym.

Terminarz:

  • I runda – 2 czerwca 2018 – TPK, ul. Czyżewskiego
  • II runda – 30 czerwca 2018 – TPK Matemblewo
  • III runda – 28 lipca 2018 – TPK ul. Abrahama


Nowy cykl imprez kolarskich zaplanowany został w trzech sprawdzonych lokalizacjach na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego: przy ul. Czyżewskiego, w Matemblewie oraz przy ul. Abrahama.

- Są to miejsca doskonale znane trójmiejskim kolarzom, gwarantujące wysoki poziom rywalizacji na wymagających trasach, a dla widzów możliwość dopingowania i podziwiania umiejętności zawodników na dystansie krótkiej pętli - mówi Grzegorz Pawelec z Gdańskiego Ośrodka Sportu. - Każda z tych pętli będzie miała długość 3-4 km, a ilość okrążeń do pokonania będzie zależna od kategorii wiekowej.

Kategorie wiekowe będą startowały osobno, dzięki temu na trasie nie będzie zbyt tłoczno a zawodnicy będą rywalizować tylko z rówieśnikami.

Organizatorzy przewidzieli wyścigi dla dzieci od najmłodszych, startujących na rowerkach biegowych, po najstarsze kategorie wiekowe - M6 w przypadku mężczyzn, czyli 60 lat i więcej oraz K4 w przypadku kobiet, czyli 40 lat i więcej.

Bezpośrednio o sam Puchar Prezydenta Miasta Gdańska rywalizować będzie kolarska kategoria wiekowa M2 (18-29 lat), do której mogą również zgłosić się profesjonalni zawodnicy. Wszystkie trzy wyścigi połączone będą jedną klamrą klasyfikacji generalnej. Startując w pojedynczych wyścigach, uczestnicy zdobywać będą punkty na wzór zawodów Pucharu Świata i po finałowej edycji nagradzani będą zwycięzcy całej klasyfikacji generalnej.


Co ważne, do startu nie będzie wymagana żadna licencja.

Już dziś warto zaplanować sobie start w nowej imprezie. Zapisy zostaną uruchomione już wkrótce.***